Gdzie trafia najwięcej kasy w ramach płatności bezpośrednich w UE?
To zestawienie bardzo dobrze pokazuje, ile pieniędzy trafia na rolnictwo do poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Jakie miejsce w tym rankingu zajmuje Polska?
Zajmujemy pierwsze miejsce - ale niestety nie w ilości przekazywanych środków na rozwój rolnictwa. Na tle innych krajów członkowskich zdecydowanie dominujemy w ilości gospodarstw rolnych. Według NIK w 2016 roku w naszym kraju było 1 350 tys. beneficjentów ubiegających się o płatności bezpośrednie. U naszych sąsiadów rolników jest zdecydowanie mniej: Niemcy (321 tys.), Czechy (29 tys.), Słowacja (18 tys.), Austria (110 tys.), Węgry (176 tys.), Rumunia (879 tys.), Bułgaria (67 tys.), Grecja (663 tys.), Chorwacja (96 tys.), Włochy (867 tys.), Francja (340 tys.), Hiszpania (802 tys.), Portugalia (175 tys.), Szwecja (60 tys.), Finlandia (53 tys.).
Jak wynika z tych danych na drugim miejscu pod względem liczby rolników są Włochy i Hiszpania, gdzie jest i tak o około 600 tys. mniej rolników niż w Polsce.
Inaczej statystyki przedstawiają się w przypadku wypłacanych środków w ramach unijnych dopłat bezpośrednich. Mimo że w Polsce rolników jest najwięcej, w tym zestawieniu nie znajdujemy się w czołówce. Jak myślicie, gdzie trafia najwięcej pieniędzy w ramach dopłat bezpośrednich?
Czytaj także: NIK o dopłatach dla rolników i ARIMR. System był niewydajny
Wygrywa Francja z kwotą ponad 7 mld euro. Tuż za nią są: Hiszpania (ponad 5 mld euro) i Niemcy (ponad 4,8 mld euro) oraz Włochy (3,8 mld euro). Polska jest na czwartym miejscu z kwotą 3,3 mld euro.
Warto także zwrócić uwagę na wielkość gospodarstw w poszczególnych krajach. Najwieksza koncentracja gruntów jest w Czechach i Estonii, gdzie średnia powierzchnia gospdoarstwa wynosi ponad 100 hektarów. Duże gospodarstwa są także w Niemczech i Francji (średnia 50 ha - 100 ha). W Belgii, Szwecji i Finlandii średnia wynosi od 30 ha do 50 ha. Jeszcze mniejsze są gospodarstwa w Hiszpanii, Bułagii, Austrii i na Łotwie (średnia od 20 do 30 ha). Polska ze swoją średnią (10 ha - 20 ha) znalazła się w gronie z Włochami, Węgrami, Litwą, Portugalią. Największe rozdrobnienie (gospodarstwa poniżej 10 ha) jest w Grecji, Słowenii oraz Rumunii.