Radykalne zmiany w płatnościach a lista doradców coraz krótsza
Jak informuje KRIR, Zarząd tej organizacji wystąpił 13 marca 2023 r. do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z wnioskiem o przeprowadzenie w trybie uproszczonym i przyspieszonym szkoleń dla doradców rolniczych, którzy utracili uprawnienia i zostali skreśleni z listy prowadzonej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
15 marca - start ekoschematowej kampanii
Pierwszy nabór wniosków w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 właśnie rusza.
- Szczególnie zachęcamy wszystkich rolników do wnioskowania o ekoschematy - brzmi komunikat resortu rolnictwa.
Tymczasem z XV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI Kadencji wychodzą niepokojące wnioski.
- Nadchodząca kampania składania wniosków o płatności w ramach Planu Strategicznego WPR będzie szczególnie trudna, ze względu na radykalne zmiany w stosunku do obowiązujących dotychczas zasad. Bardzo późne przyjęcie przez Sejm RP ustawy o Planie Strategicznym, a następnie wprowadzanie rozporządzeń wykonawczych regulujących szczegółowe warunki i tryb przyznawania i wypłaty poszczególnych rodzajów płatności powoduje, że rolnicy czują się niedoinformowani, obawiają się, że otrzymają niższe płatności niż w poprzednich latach. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc doradców rolniczych, uprawnionych do wypełniania wniosków składanych do ARiMR - stwierdza w swoim wystąpieniu KRIR.
Coraz mniej doradców rolniczych a potrzeba zaspokojenia wiedzy jest ogromna
Do naszej redakcji dochodzą głosy rolników, którzy w swoich planach ograniczają się jedynie do złożenia wniosku o płatność podstawową, bez ekoschematów. Tłumaczą to brakiem wystarczającej wiedzy na temat aktualnych możliwości. Niestety, jak zauważa KRIR, brakuje doradców rolniczych, którzy mogliby stanowić źródło wiedzy dla rolników.
- Doradców rolniczych jest coraz mniej, wielu doświadczonych doradców odchodzi na emerytury, wiele osób utraciło uprawnienia do świadczenia usług doradczych. Konieczne jest zatem przeprowadzenie w trybie pilnym szkoleń dla kandydatów na doradców rolniczych. Szczególnie ważne jest przywrócenie uprawnień doradcom, którzy utracili uprawnienia, np. z powodu urodzenia i wychowania dzieci, czy innych przyczyn, uniemożliwiających systematyczne odnawianie uprawnień - zaznacza KRIR.
Ile stracą rolnicy w tegorocznej kampanii?
To pytanie jest bardzo często zadawane przez naszych czytelników. Czy wystarczy pieniędzy dla tych rolników, którzy chcąc uzupełnić swoją wiedzę, zwlekają ze złożeniem wniosku? Czy limity, które obowiązują przy ekoschematach zostaną szybko wyczerpane? Na te pytania nikt nie zna dzisiaj jeszcze odpowiedzi.
Rolnicy biorą sprawy w swoje ręce
Na profilach społecznościowych powstają różne grupy, na których rolnicy wymieniają się wiedzą, pytają się nazwajem i informują. Możemy przytoczyć przykład jednej z takich grup, gdzie rolnicy znajdą odpowiedź na wiele ze swoich pytań.
- Grupa “Ekoschematy” to pierwsza polska grupa powstała w celu wymiany wiedzy pomiędzy rolnikami, a ekspertami z dziedziny rolnictwa - napisali twórcy tej grupy.
Skoro ministerstwo rolnictwa nie zapewnia wystaczającej ilości ekspertów, którzy w odpowiednim czasie byliby w stanie przekazać wiedzę na temat naboru wniosków w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, rolnicy są zmuszeni poradzić sobie w inny sposób. Jeśli chcesz znaleźć tę grupę na facebooku - kilknij tutaj.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.