Francuzi przyglądali się polskim fermom
- 1/3
- następne zdjęcie
Goście z Bretońskiej Izby Rolniczej odwiedzili gospodarstwo trudniące się hodowlą kurczaków i gęsi, fermę drobiu De Heus, ubojnię drobiu Dromico oraz wytwórnię pasz Tasomix.
Delegacja z Francji przybyła do Polski w ramach realizacji projektu współpracy pomiędzy Wielkopolską Izbą Rolniczą oraz Regionalną Izbą Rolniczą w Bretanii. Ma on na celu wymianę doświadczeń w zakresie produkcji drobiu miedzy francuskimi i polskimi producentami.
W skład delegacji, która w dniach 16 - 20 maja odwiedziła Wielkopolskę, weszli delegaci do Bretońskiej Izby Rolniczej trudniący się produkcją drobiu oraz pracownicy administracyjni Bretońskiej Izby Rolniczej. Delegacji przewodniczy Didier Goubil, przewodniczący Komisji Drobiarstwa w Regionalnej Izbie Rolniczej Bretanii, mer gminy Poullaouen.
Miejsc, w którym zjawiła się delegacja, było naprawdę sporo. Ważnym punktem wizyty gości z Francji było spotkanie w gospodarstwie Zofii i Romana Rzeszowskich oraz Romany i Mariana Dolatów. W gospodarstwach prowadzona jest hodowla kurczaków oraz gęsi. Ze strony gości padały pytania o organizację pracy w gospodarstwie, koszty produkcji oraz perspektywy rozwoju ich gospodarstw. Pytano także o programy pomocowe na rozwój gospodarstw skierowane do hodowców drobiu.
Mieszalnia pasz w Chojniku ROLMARK-KOWALCZYK, zakład produkcyjny Agrifirm w Topoli Wielkiej oraz wytwórnie pasz Tasomix, która zaliczana jest do liderów polskiego przemysłu paszowego. - W trakcie spotkań poruszano temat produkcji pasz, surowców używanych do produkcji i dostosowaniu pasz do potrzeb żywieniowych zwierząt w różnych fazach chowu. Goście pytali przede wszystkim o efektywność naszych pasz oraz ich jakość i bezpieczeństwo dla konsumentów. Przy mieszalni pasz Tasomix w ramach Centrum Doświadczalnego działa także ferma indyków, którą także zwiedzili nasi goście z Bretanii. Ferma wyposażona w urządzenia pomiarowe pozwalające na kontrole przyrostu indyków i wydajności pasz - relacjonuje Katarzyna Strzyż z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Konferencja pt. "Perspektywy rozwoju produkcji drobiarskiej w UE ze szczególnym uwzględnieniem potencjału produkcyjnego Francji i Polski" zapoczątkowała kolejny dzień wizyty gości z Francji. Podjęto na niej tematykę związaną z bezpieczeństwem żywnościowym, warunkami zootechnicznymi oraz nadzorem weterynaryjnym na fermach drobiu. Dyskutowano także o konsolidacji producentów drobiu oraz rynków zbytu we Francji i Polsce. W konferencji udział wzięli Przedstawiciele Polskiego Związku Hodowców i Producentów Drobiu oraz hodowcy zrzeszeni w grupach producenckich. - W trakcie dyskusji rozmawiano o organizacji francuskich związków i zrzeszeń drobiarskich oraz przyszłości drobiarstwa w Europie w perspektywie wejścia w życie TTIP - wyjaśnia Katarzyna Strzyż.
Kolejna części programu to wizyta w ubojni drobiu DROMICO. W trakcie pobytu delegacja odwiedziła także zlokalizowane koło Słupi i Gniezna fermy brojlerów De Heus, gdzie spotkali się z przedstawicielami firmy oraz osobami prowadzącymi poszczególne fermy.
Wielkopolska Izba Rolnicza współpracuje od wielu lat z bretańską izbą rolniczą.
- 1/3
- następne zdjęcie