Fotowoltaika - jak to działa?
Jak ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd? Z jakich elementów składa się instalacja?
Panele fotowoltaiczne są obecnie tematem bardzo wielu publikacji i konferencji. W ostatnich latach zaczynamy szukać alternatywnych źródeł energii elektrycznej. Przyczynia się do tego przede wszystkim coraz większe zużycie prądu i rosnące jego ceny. Ważnym aspektem jest też większa świadomość ekologiczna i chęć dbania o środowisko naturalne. Fotowoltaika to korzystne rozwiązanie zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Kolejnym aspektem przemawiających za tym jest możliwość otrzymania dofinansowania w ramach programu Mój Prąd.
Jak ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd
Wiele osób nadal myli panele solarne z fotowoltaicznymi. Występuje pomiędzy nimi jedna zasadnicza różnica. Te pierwsze możemy wykorzystać tylko do ogrzewania wody. Druga opcja natomiast pozwala nam na wytwarzanie prądu we własnym domu. Zastanówmy się więc, w jaki sposób to się dzieje. Produkowanie energii elektrycznej jest możliwe dzięki tzw. efektowi fotowoltaicznemu. W dużym uproszczeniu polega to na tym, że energia słoneczna jest przetwarzana na prąd stały. Całe to zjawisko zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych, które są głównym elementem paneli. W ten sposób mamy możliwość wytwarzania energii elektrycznej we własnym domu i jednocześnie nie jesteśmy już skazani na coraz wyższe rachunki z jej zużycie.
Elementy instalacji fotowoltaicznej
Głównym i najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele. To w nich zachodzi przemiana energii słonecznej w elektryczną, która jest podstawą funkcjonowania systemu. Należy tu jednak pamiętać o jednej ważnej kwestii. Prąd wytwarzany przez panele PV jest stały, a w naszych domach używamy zmiennego. Potrzebne jest więc urządzenie, które zamieni jeden jego rodzaj na drugi. Funkcję tę pełni tutaj inwerter solarny, dzięki niemu uzyskujemy energię elektryczną taką, jak ta znajdująca się w naszych gniazdkach. Kolejnym niezbędnym elementem instalacji jest licznik dwukierunkowy. Pełni on bardzo istotne funkcje w całym układzie. Umożliwia on zarówno korzystanie z prądu wytwarzanego w ogniwach fotowoltaicznych, jak i tego z sieci. W momencie kiedy panele produkują wystarczająco dużo energii elektrycznej, żeby pokryć nasze zapotrzebowanie, zużywany jest tylko prąd pochodzący z instalacji PV. Jeśli jest ona dobrze zwymiarowana przez cały okres letni i wiosenny jesteśmy samowystarczalni, jeśli chodzi o wytwarzanie energii elektrycznej.
W okresie gdy słońca jest dużo, instalacja produkuje nawet jej nadwyżki, które są oddawane do energetyki. Wykorzystujemy je później w sezonie jesienno-zimowym, kiedy panele nie są w stanie pokryć zapotrzebowania budynku na prąd. Musimy jednak liczyć się z tym, że z każdego 1kW przekazanego do sieci możemy pobrać 0,8 kW, reszta jest traktowana, jako “opłata” za magazynowanie. Kiedy warunki atmosferyczne są mało sprzyjające i panele nie produkują wystarczającej ilości prądu, musimy skorzystać z energii elektrycznej z sieci. Wtedy właśnie licznik dwukierunkowy samoczynnie przełącza sposób jej poboru. Dodatkowo jest on też urządzeniem pomiarowym, dzięki któremu wiemy dokładnie, ile prądu wysyłamy do energetyki, a ile otrzymujemy od niej. Jest to podstawa do rozliczeń z lokalnym dostawcą.
Program mój prąd
Posiadanie paneli fotowoltaicznych niesie ze sobą korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Dzięki nim możemy zaoszczędzić na prądzie i nie musimy być już niewolnikami ciągłych podwyżek jego cen. Dodatkowo w ten sposób korzystamy z „czystego prądu”, który nie obciąża środowiska naturalnego.
Rozważając inwestycję w instalację fotowoltaiczną, warto pamiętać też o trwającym programie Mój Prąd. Biorąc w nim udział możemy otrzymać zwrot w wysokości do 50% kosztów przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 5000 zł. Wnioski można składać w formie papierowej osobiście w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia i Gospodarki Wodnej lub wysyłając list. Od 21 listopada możliwe jest też zgłoszenie drogą elektroniczną poprzez stronę internetową.
Starając się o dofinansowanie, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. W momencie składania wniosku nasza instalacja fotowoltaiczną musi być już wykonana i mieć certyfikat potwierdzający jej przyłączenie do sieci.
Cała procedura zaczyna się więc od montażu paneli razem z całym osprzętem. Następnie zgłaszamy to do energetyki, która ma 30 dni, aby wymienić licznik na dwukierunkowy. Po tym kroku otrzymujemy certyfikat przyłączenia instalacji do sieci. Dopiero gdy go mamy, możemy przystąpić do składania wniosku. Pamiętajmy, że koniecznymi załącznikami są faktura zakupu i montażu instalacji, potwierdzenie jej opłacenia, certyfikat oraz druki dostępne na stronie dofinansowania.
Sam proces weryfikacji wniosków jest bardzo krótki, zazwyczaj zajmuje to nie więcej niż tydzień. Jeśli mamy decyzję pozytywną, po takim czasie pieniądze są już na naszym koncie. W przypadku odmowy, sprawa nie jest jeszcze przegrana, można poprawić błędy we wniosku i dać do ponownej weryfikacji.