FieldBee świętuje 10-lecie
Przypomnijmy: FieldBee to firma rolno-technologiczna wywodząca się z Ukrainy, która w swojej ofercie dla rolników ma m.in. automatyczne sterowanie i ręczne systemy prowadzenia dla ciągników.
10-lecie FieldBee
Jak podkreślają przedstawiciele firmy, jej historia zaczęła się tak naprawdę już w 2013 r., kiedy łączenie technologii smartfonów z praktykami rolniczymi było jeszcze nowatorskim pomysłem.
- Nasz dyrektor generalny, Michael Utkin nawiązał kontakt z Oleksii, byłym kolegą pracującym dla dużej ukraińskiej firmy informatycznej. Oleksii kierował zespołem opracowującym systemy zarządzania gospodarstwem dla dużych ukraińskich korporacji rolnych. Projekty te były znaczącymi, wielomilionowymi inwestycjami euro. Co ciekawe, jako produkt uboczny Oleksii stworzył aplikacje na smartfony i w chmurze przeznaczone do zarządzania pracami terenowymi, rodzaj systemu zarządzania gospodarstwem - opisują przedstawiciele Field Bee.
Następnym krokiem było ustalenie, czy aplikacja znajdzie rynek zbytu wśród europejskich rolników.
- Michael wraz z żoną i małą córeczką wyruszył w błyskawiczną podróż przez Austrię, Niemcy, Francję, Belgię, Holandię i Włochy. Uzbrojony w aplikację na smartfony i mnóstwo pytań, spędził dwa miesiące na przeprowadzaniu wywiadów z rolnikami i zrozumieniu ich bolączek. Dyskusje te ujawniły powszechne wyzwania: nieefektywność pracy w terenie, marnotrawstwo materiałów, nadmierną ilość papierkowej roboty i fizyczny koszt samej pracy. Zdając sobie sprawę z możliwości rozwiązania tych problemów, nasi założyciele opracowali proste, ale bardzo potrzebne rozwiązanie: ręczny system prowadzenia dla ciągników, który nie tylko pomagał w prowadzeniu, ale także znacznie zmniejszał ilość papierkowej roboty, generując raporty. Ten pomysł położył podwaliny pod FieldBee - opisują przedstawiciele marki.
I tak w 2014 r. firma wykonała swój pierwszy znaczący krok, dołączając do Centrum Inkubacji Biznesu Europejskiej Agencji Kosmicznej w Noordwijk w Holandii.
Dzięki wsparciu grantu i pomocy technicznej FieldBee opublikowało pierwszą aplikację mobilną do automatycznej dokumentacji prac terenowych.
- Aplikacja szybko zyskała popularność, stając się najczęściej pobieraną aplikacją rolniczą na świecie. Ten sukces pozwolił firmie nawiązać kontakt z dziesiątkami tysięcy rolników i lepiej zrozumieć ich potrzeby. Opierając się na tej informacji zwrotnej, firma uruchomiła kampanię crowdfundingową w latach 2016–2017, aby opracować odbiornik GPS RTK L1, zintegrowany z aplikacją mobilną FieldBee, w ręczny system prowadzenia ciągnika. Kampania odniosła ogromny sukces, przyciągając wsparcie rolników z 20 krajów - opisują przedstawiciele FieldBee.
W 2018 r. wprowadzono na rynek pierwszy układ kierowniczy ciągnika.
- Choć odniósł sukces, sprzedając się w ponad 1000 egzemplarzach, w dużej mierze opierał się na komponentach innych firm i nadal był dość kosztowny. W 2021 r., pośród globalnych wstrząsów, firma rozpoczęła prace nad rozwojem układu kierowniczego nowej generacji, PowerSteer. Początek rosyjskiej inwazji zmusił firmę do przeniesienia centrum badawczo-rozwojowego i produkcji z Ukrainy do Polski. Pomimo tych wyzwań, niezachwiane wsparcie ze strony społeczności rolniczej pozwoliło firmie kontynuować działalność. Do 2023 r. sprzedaliśmy ponad 1500 sztuk PowerSteer i powiększyliśmy nasz zespół do 95 osób w pięciu krajach - zaznaczają przedstawiciele marki FieldBee.
Jak dodają, dzisiaj "FieldBee jest silne, nieustannie ulepszając swoje podstawowe produkty i eksplorując nowe ścieżki, takie jak autonomiczne maszyny rolnicze i AI".
- Nasze zaangażowanie w innowacyjność i jakość pozostaje niezachwiane, gdy idziemy naprzód. Patrząc w przyszłość, jednym z naszych największych wyzwań będzie stworzenie solidnej sieci dealerów i dystrybutorów. Ponieważ sektor rolniczy szybko ewoluuje w kierunku większej autonomii, jesteśmy zaangażowani w kilka projektów z producentami OEM, aby wyprzedzać trendy. To, co wyróżnia FieldBee, to nasze bliskie relacje z rolnikami, nieustanne dążenie do zadowolenia klienta i nasza wiedza techniczna. Te cechy sprawiają, że jesteśmy preferowanym partnerem dla producentów OEM i dealerów, którzy chcą wspólnie wprowadzać innowacje i rozwijać nowe produkty i rozwiązania. W ostatnich latach poczyniliśmy znaczące inwestycje, w tym utworzenie zakładu produkcyjnego i badawczo-rozwojowego w Gliwicach w Polsce. Ten krok pozwolił nam zapewnić najwyższe standardy jakości i pozyskać wyjątkowe talenty, aby przyspieszyć nasze procesy rozwojowe - kończą przedstawiciele firmy.
CZYTAJ TAKŻE: FieldBee: przystępne cenowo systemy prowadzenia dla rolnictwa precyzyjnego
- Tagi:
- FieldBee