Fajerwerki - bawią, ale też mogą zabić!
Kilka lat temu w Warszawie zmarła 5-letnia dziewczynka uderzona odłamkiem petardy... Zachowajmy dziś rozsądek!
Polacy lubią fajerwerki. Jak wynika z badań Kantar dla Fundacji "Pozytywne Emocje" w tym roku każdy z nas średnio wydał na nie 131 zł.
Mogą je jednak kupować i odpalać wyłącznie osoby pełnoletnie. Na opakowaniu powinny znajdować się oznakowanie CE, instrukcja obsługi w języku polskim, nazwa i adres producenta lub importera, typ wyrobu (np. bateria, petarda, rakieta) oraz ostrzeżenia, w tym minimalna odległość na jaką należy oddalić się po odpaleniu. Z opakowania nie może wysypywać się materiał pirotechniczny.
Czytaj także: Krowy padły przez petardy
Jak co roku, także i w tym Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrole wyrobów pirotechnicznych takich jak m.in.: baterie, kombinacje, petardy, petardy błyskowe, rakiety, wyrzutnie rurowe czy miny pirotechniczne. Celem kontroli jest sprawdzenie czy wyroby pirotechniczne widowiskowe oferowane na polskim rynku spełniają wymagania i wyeliminowanie z obrotu tych, które ich nie spełniają
- Pod czujne oko ekspertów trafiło do tej pory 35 rodzajów fajerwerków - zakwestionowali 13 z nich. Zarzuty to kwestie formalne, czyli nieprawidłowe oznakowanie i instrukcje - mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Inspektorzy IH sprawdzają także czy podmioty gospodarcze wypełniają prawidłowo swoje obowiązki co do warunków obrotu wyrobami pirotechnicznymi. Wyniki tegorocznej kontroli nie są znane. W IV kwartale 2019 r. Inspekcja Handlowa skontrolowała 92 rodzaje wyrobów pirotechnicznych oferowanych przez 26 przedsiębiorców. W wyniku oględzin wyrobów i sprawdzenia oznakowania oraz towarzyszącej dokumentacji zakwestionowała 24 produkty (26,1 proc. ogółem skontrolowanych), w tym w 20 przypadkach zastrzeżenia inspektorów dotyczyły instrukcji lub ostrzeżeń. 5 przypadków to nieprawidłowości o charakterze konstrukcyjnym (brak zabezpieczenia systemu inicjującego). Ponadto 11 wyrobów miało nieprawidłowe oznakowanie CE, a 3 - deklarację zgodności.
Przedsiębiorcy odpowiedzialni za wprowadzenie wyrobów do obrotu podjęli odpowiednie działania naprawcze. Również w IV kwartale 2019 r. inspektorzy IH prowadzoną kontrole wyrobów pirotechnicznych przeznaczonych dla konsumentów. Sprawdzają 48 rodzajów wyrobów u 16 przedsiębiorców. Do 4 grudnia 2019 roku sprawdzili 35 rodzajów wyrobów pirotechnicznych u 10 przedsiębiorców, zakwestionowali 13 z nich uwagi na kwestie formalne (nieprawidłowe oznakowanie i instrukcje).
Czytaj także: Sylwester. Masz krowy? Lepiej zrezygnuj z fajerwerków
Jak korzystać z fajerwerków?
Co roku w okresie noworocznym mają miejsce wypadki podczas odpalania fajerwerków (najczęściej baterii, rakiet i petard). Ich najczęstszą przyczyną jest nieprzestrzeganie instrukcji obsługi i zasad bezpieczeństwa, natomiast nieprawidłowe działanie samego wyrobu to jedynie kilka procent takich zdarzeń.
Najczęstsze obrażenia to oparzenia twarzy i rąk, zdarzają się także ciężkie urazy, takie jak urwane palce czy uszkodzenie wzroku.
Ponadto głośny huk wydawany przez wyrób pirotechniczny może powodować czasowe lub trwałe uszkodzenia słuchu. Planując zakup fajerwerków, warto pamiętać, że mogą je nabywać i odpalać wyłącznie osoby pełnoletnie. Na wyrobie powinno znajdować się oznakowanie CE, instrukcja obsługi w języku polskim, nazwa i adres producenta lub importera, określenie typu wyrobu (np. bateria, petarda, rakieta) oraz stosowne ostrzeżenia, w tym minimalna odległość na jaką należy oddalić się po odpaleniu. Przed zakupem, a następnie użyciem fajerwerków, koniecznie należy sprawdzić, czy produkt nie jest uszkodzony.
Z wyrobu nie może wysypywać się materiał pirotechniczny, a jego obudowa nie może posiadać żadnych wad mechanicznych, takich jak pęknięcia, rozdarcia, wgniecenia czy wybrzuszenia. Fajerwerków nie wolno używać będąc pod wpływem alkoholu ani pozwalać je odpalać dzieciom. Przed użyciem wyrobów pirotechnicznych należy zapoznać się z instrukcją obsługi, a następnie przestrzegać jej zaleceń. Do odpalania należy wybrać miejsce pozbawione przeszkód nad fajerwerkiem, które mogłyby zakłócić jego lot (np. drzewa, linie energetyczne). Fajerwerki należy odpalać pojedynczo, stojąc lub klęcząc z boku i trzymając źródło ognia w wyciągniętej ręce, nie wolno pochylać się nad odpalanymi wyrobami.
Należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości, podanej w instrukcji obsługi. Dla zwiększenia bezpieczeństwa odpalającego powinien on używać okularów ochronnych. Jeśli wyrób nie zadziała, należy odczekać co najmniej 15 minut przed podejściem do niego. Takiego fajerwerku nie wolno odpalać ponownie. Podczas zabawy należy pamiętać, że ze względu na zawartość materiałów wybuchowych, każdy wyrób pirotechniczny, który jest nieodpowiednio używany, może być niebezpieczny.