Ekoschemat: Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi - omawiamy
Omawiany ekoschemat obejmuje aż 8 praktyk. Istotne jest, że za każdą praktykę przyznawane są punkty, których suma pomnożona przez ilość hektarów decyduje o wysokości wsparcia. Co istotne, praktyki te można łączyć na jednej działce.
Ekoschemat: Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi
Celem tej interwencji jest wparcie tych praktyk rolniczych, które zwiększają składowanie węgla w glebie, magazynują CO2 z atmosfery w roślinach i zmniejszają jego emisję.
Osiem praktyk - omawiamy ekoschemat rolnictwo węglowe
Ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi obejmuje aż 8 praktyk:
- ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt - celem tej praktyki jest ochrona bioróżnorodności poprzez właściwe gospodarowanie na TUZ o niskiej wartości produkcyjnej. O tym czym są trwałe użytki zielone w rozumieniu ekoschematów, przeczytasz tutaj - kliknij proszę. Praktyka będzie przyczyniała się do ograniczenia zagęszczenia zwierząt. Obsada zwierząt trawożernych w gospodarstwie musi wynosić co najmniej 0,3 DJP/ha TUZ i maksymalnie 2 DJP/ha TUZ w okresie wegetacyjnym roślin. Dodatkowo obowiązuje zakaz przeorywania TUZ w okresie realizacji ekoschematu;
- międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe - celem praktyki jest poprawa stanu i ochrona gleby przed erozją, polega na utrzymywaniu roślin w postaci wsiewek roślin bobowatych drobnonasiennych (lub mieszanek z udziałem roślin bobowatych drobnonasiennych w uprawę główną) lub międzyplonów ozimych w formie mieszanek utworzonych z co najmniej 2 gatunków roślin w terminie do 1 października i utrzymywanych, co najmniej do 15 lutego następnego roku. W okresie utrzymania międzyplonu ozimego dopuszcza się jego mulczowanie, jednak nie wcześniej niż po 15 listopada. Praktyka ta obejmuje również zakaz stosowania środków ochrony roślin: na międzyplonach ozimych - przez okres ich utrzymania; a w przypadku wsiewek śródplonowych - od momentu zbioru uprawy głównej przez co najmniej 8 tygodni lub do momentu wysiewu kolejnej uprawy głównej.
- opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – wariant podstawowy i wariant z wapnowaniem. Celem tej praktyki jest właściwe zarządzanie nawożeniem dostosowanym do zasobności gleb w azot, fosfor, potas, magnez, wapń (N, P, K, Mg, Ca) i potrzeb roślin z wykorzystaniem analizy gleby i systemów wspomagania decyzji w zakresie nawożenia. Praktyka składa się z dwóch wariantów: wariant podstawowy (bez wapnowania) polega na opracowaniu i przestrzeganiu planu nawozowego do powierzchni gruntów ornych i trwałych użytków zielonych w gospodarstwie, opartego na bilansie azotu oraz chemicznej analizie gleby, określającego dawki składników pokarmowych (N, P, K i Mg oraz potrzeby wapnowania). Natomiast wariant z wapnowaniem, który obejmuje opisany wyżej zakres podstawowy rozszerzony został o zastosowanie wapnowania. Wsparcie w zakresie wapnowania do poszczególnych działek rolnych przysługuje nie częściej niż raz na 4 lata.
- zróżnicowana struktura upraw - cel praktyki to poprawa jakości gleby i potrzeba odbudowy materii organicznej poprzez wzbogacenie struktury upraw o gatunki roślin, które wpływają zarówno na dodatni bilans materii organicznej, jak i na zwiększanie różnorodności biologicznej. Praktyka polega na uprawie co najmniej 3 różnych upraw na gruntach ornych w gospodarstwie, przy czym udział uprawy głównej w strukturze zasiewów nie ma przekraczać 65% i udział najmniejszej uprawy, nie może być mniejszy niż 10%. Drugim warunkiem jest to, by udział co najmniej 20% w strukturze zasiewów stanowiły uprawy gatunków roślin mających pozytywny wpływ na bilans glebowej materii organicznej (m.in. bobowate). Trzecim warunkiem jest udział łącznie zbóż i rzepaku w strukturze zasiewów nie przekraczający 65%. Ostatnim, czwartym warunkiem jest udział upraw mających ujemny wpływ na bilans materii organicznej (m.in.: okopowe) nie przekraczający 30%. Natomiast nalezy zaznaczyć, że za odrębną uprawę uznaje się uprawę zgodnie z definicją określoną w ramach normy DKR 7.
- wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji - celem tej praktyki jest ograniczenie emisji amoniaku do atmosfery. Praktyka polega na wymieszaniu obornika z glebą maksymalnie w ciągu 12 godzin od aplikacji na gruncie ornym (o tym, czy czas ten zostanie wydłużony, możesz przeczytać tutaj - kliknij proszę). Potwierdzane to będzie za pomocą tzw. zdjęcia geotagowanego przy wykorzystaniu aplikacji udostępnionej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
- stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych - w tym przypadku celem praktyki jest zachęcenie rolników do stosowania metod doglebowych podczas aplikacji płynnych nawozów naturalnych, co przyczyni się do ograniczenia emisji amoniaku do atmosfery ze stosowanych nawozów. Praktyka polega na stosowaniu określonej ilości płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych;
- uproszczone systemy uprawy - celem praktyki jest wsparcie konserwującej uprawy roli, poprzez zachowanie naturalnych zasobów przyrody przy równoczesnym osiąganiu zadowalających plonów. Na gruntach ornych uprawa roślin będzie musiała być prowadzona w formie uprawy konserwującej bezorkowej lub uprawy pasowej (strip – till), przy czym: zabiegi uprawowe wykonywane są z odstąpieniem od uprawy płużnej w zespole uprawek pożniwnych i przedsiewnych; po zbiorze uprawy pozostawia się na polu całość resztek pożniwnych w formie mulczu. Praktyka nie obejmuje uprawy zerowej;
- wymieszanie słomy z glebą - praktyki stanowi sposób na zwiększanie poziomu zawartości materii organicznej w glebie. Praktyka polega na rozdrobnieniu i wymieszaniu całej słomy z glebą lub jej przyoraniu po zbiorze plonu głównego na gruntach ornych.
Wysokość wsparcia dla Ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi
Szacowana stawka dla tego ekoschematu jest tutaj inaczej liczona - wysokość wsparcia odpowiada liczbie punktów przypisanych do danej praktyki. Wartość 1 pkt wynosi ok. 100 zł (pamiętajmy o zmiennym kursie euro, od którego zależy przeliczenie szacowanej wartości na złotówki).
Płatność roczna - przyznawana jest do powierzchni gruntów objętych poszczególnymi praktykami w ramach ekoschematu.
System punktowy do Ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi
Oto, ile można otrzymać punktów za każdą praktykę w Ekoschemacie Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi:
- [praktyka 1] Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt - proponowana liczba punktów - 5 pkt za 1 ha.
- [praktyka 2] Międzyplony ozime/Wsiewki śródplonowe - proponowana liczba punktów - 5 pkt za 1 ha.
- [praktyka 3A] Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – wariant podstawowy - proponowana liczba punktów - 1 pkt za 1 ha.
- [praktyka 3B] Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – wariant z wapnowaniem - proponowana liczba punktów - 3 pkt za 1 ha.
- [praktyka 4] Zróżnicowana struktura upraw - proponowana liczba punktów - 3 pkt za 1 ha.
- [praktyka 5] Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji - proponowana liczba punktów - 2 pkt za 1 ha.
- [praktyka 6] Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo - proponowana liczba punktów - 3 pkt za 1 ha.
- [praktyka 7] Uproszczone systemy uprawy - proponowana liczba punktów - 4 pkt za 1 ha.
- [praktyka 8] Wymieszanie słomy z glebą - proponowana liczba punktów - 2 pkt za 1 ha.
Jak łączyć poszczególne praktyki Ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi
Możliwości łączenia praktyk przedstawiamy w poniższej tabeli.
Dla kogo przeznaczony jest ten ekoschemat?
Ekoschemat mogą realizować tylko te gospodarstwa, które spełnią warunek uzyskania minimalnej liczby punktów. Minimalna liczba punktów określana jest jako równowartość punktów, jakie rolnik otrzymałby w sytuacji realizacji na co najmniej 25% powierzchni użytków rolnych najwyżej punktowanej praktyki.
Ekoschematy - jak i kiedy składamy wniosek, czy wymagany jest plan wieloletni?
Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi informacji dotyczącymi ekoschematów - m.in. o tym, czy jest wymagany plan wieloletni, oraz kiedy, w jaki sposób i gdzie złożyć wniosek? Wystarczy kliknąć tutaj.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Ekoschemat - Dobrostan zwierząt - przeczytaj omówienie tego ekoschematu, kliknij tutaj proszę.