Ekoschemat “Grunty wyłączone z produkcji” - więcej czasu na złożenie wniosku
Początkowo zakładano, że nabór wniosków w ramach “Grunty wyłączone z produkcji” potrwa do 31 sierpnia. Nastąpiło jednak małe odstępstwo od tego terminu. Dlaczego?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji wyjaśnia:
- W związku z tym, że 31 sierpnia 2024 r. przypada w sobotę, ostateczna data składania wniosków o przyznanie płatności dla małych gospodarstw i w ramach ekoschematu grunty wyłączone z produkcji została przesunięta na 2 września 2024 r.
ARiMR podkreśla, że termin ten nie podlega przywróceniu.
Nabór jest prowadzony jedynie przez aplikację eWniosekPlus. W związku z tym nie będą rozpatrywane wnioski dostarczone do placówek ARiMR osobiście oraz te wysłane za pośrednictwem ePUAP, poczty elektronicznej i tradycyjnej.
Ekoschemat “Grunty wyłączone z produkcji” - zasady przyznawania płatności
Płatność do ekochematu “Grunty wyłączone z produkcji” jest przyznawana:
-
do powierzchni gruntów ornych będących w posiadaniu rolnika, na których nie jest prowadzona produkcja rolna, położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów,
-
do nie więcej niż 4% powierzchni gruntów ornych posiadanych przez rolnika na podstawie tytułu prawnego w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności.
Na gruntach wyłączonych z produkcji (gruntach ugorowanych) nie prowadzi się produkcji rolnej, w tym:
-
nie prowadzi się wypasu i koszenia,
-
nie stosuje się nawozów i środków ochrony roślin
w terminie od dnia 1 stycznia do 31 lipca.
Ekoschemat “Grunty wyłączone z produkcji” - jak przeprowadzać zabiegi agrotechniczne
Zabiegi agrotechniczne w przypadku gruntów ornych ugorowanych w ramach ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji przeprowadza się w terminie do dnia 31 października roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.
Ekoschemat “Grunty wyłączone z produkcji” - kiedy nie przysługuje płatność
Płatność w ramach ekoschematu “Grunty wyłączone z produkcji” nie przysługuje do gruntów ugorowanych w ramach realizacji zobowiązań w zakresie Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014-2020 oraz zobowiązań w zakresie płatności ekologicznych PROW 2014-2020 i PS 2023-2027.
W 2024 r. wniosek o przyznanie płatności do gruntów wyłączonych z produkcji może złożyć rolnik, który złożył już wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich na rok 2024.
Czytaj także:
Dopłaty do zbóż. Będzie obniżka stawek. Kiedy ARiMR rozpocznie wypłaty?