Ekoschemat: Biologiczna ochrona upraw - omawiamy, wyjaśniamy
Jedną z najszerzej stosowanych grup niechemicznych metod ochrony roślin są metody biologiczne. Wykorzystują one bezpieczne dla zdrowia ludzkiego i środowiska pożyteczne czynniki biologiczne. Ekochemat Biologiczna ochrona upraw promuje stosowanie właśnie takich rozwiązań.
Pod względem pochodzenia czynniki te dzielone są na dwie główne grupy, tj. naturalnie występujące w danym środowisku oraz pochodzące z innych obszarów i/lub produkowane przemysłowo, a następnie wprowadzane lub uwalniane do danego środowiska.
- W szerokim znaczeniu do czynników biologicznych zaliczane są wirusy oraz mikroorganizmy patogeniczne i / lub konkurencyjne w stosunku do agrofagów (tj. bakterie, pierwotniaki, grzyby), pożyteczne makroorganizmy (tj. drapieżne roztocze i owady, pasożytnicze owady), substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (tj. ekstrakty, aktywne molekuły) oraz semiozwiązki (feromony, allomony, kairomony) - informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu
Stale rosnący rynek środków biologicznych wskazuje na ogromną popularność metod biologicznych w ochronie roślin na całym świecie. Szczególnie dotyczy to upraw, z których bezpośrednie spożywanie produktów wymaga zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa, np. owoców, warzyw, grzybów, czy żywności dla dzieci.
Ekoschemat: Biologiczna ochrona upraw
Celem tego ekoschematu jest ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin.
Na czym polega ekoschemat biologiczna ochrona upraw?
Ekoschemat Biologiczna ochrona upraw polega na zastosowaniu zabiegu ochrony roślin wyłącznie z wykorzystaniem biologicznej ochrony roślin przy użyciu preparatów mikrobiologicznych zgodnie z etykietą danego środka.
Strategie stosowania metod biologicznych
Jak informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, w praktyce ochrony roślin wykorzystywane są trzy główne strategie stosowania metod biologicznych tj. klasyczna, augmentaywna i konserwacyjna. Każda z tych strategii znalazła inne zastosowanie i wykorzystuje różne czynniki biologiczne.
- Klasyczna metoda biologiczna - polega na wprowadzaniu do środowiska pożytecznych, zwykle egzotycznych czynników biologicznych w celu zwalczenia lub istotnego ograniczenia populacji szkodników pochodzenia rodzimego lub obcego. Organizmy te pozyskiwane są zwykle z obszarów ich naturalnego występowania i uwalniane na nowych terenach, gdzie spodziewane jest ich zadomowienie się oraz skuteczne utrzymywanie szkodnika na niezagrażającym poziomie.
- Metoda augmentatywna - polega na okresowym wprowadzaniu do upraw pożytecznych mikro- i / lub makroorganizmów pochodzących z masowej hodowli. Organizmy te podlegają odpowiedniej formulacji i są dostarczane w formie biopreparatu. W tej strategii działanie czynnika biologicznego powinno być możliwie natychmiastowe, a jego zadomowienie się na nowym obszarze nie jest spodziewane. Jest to strategia najczęściej stosowana w uprawach komercyjnych (uprawy pod osłonami, pieczarkarnie, sady oraz niektóre uprawy polowe i leśne).
- Metoda konserwacyjna - wykorzystuje naturalnie występujące oraz specjalnie wprowadzane na obszary rolnicze i leśne elementy krajobrazu, umożliwiające i wzmacniające rozwój populacji pożytecznych organizmów, które naturalnie występują w tych środowiskach. Głównym celem podejmowanych działań jest poprawa jakości środowiska życia tych organizmów poprzez urozmaicenie krajobrazu, a w konsekwencji tworzenie zacienień i kryjówek, odpowiednich miejsc zimowania oraz zabezpieczenie niezbędnej, różnorodnej bazy pokarmowej dla naturalnie występujących entomofagów. Bardzo ważnym elementem tej strategii jest racjonalne stosowanie selektywnych środków chemicznych, pozwalające na ograniczenie ich negatywnego wpływ na organizmy pożyteczne.
Wysokość wsparcia dla Ekoschematu Biologiczna Ochrona upraw
Szacowana stawka dla tego ekoschematu wynosi 89,89 euro/ha, czyli około 423 zł/ ha - pamiętajmy jednak o zmiennym kursie euro, od którego zależy przeliczenie szacowanej wartości na złotówki.
Płatność roczna przyznawana będzie do powierzchni gruntów rolnych objętych ekoschematem
Z czym możesz połączyć ten ekoschemat?
Ekoschemat Biologiczna ochrona upraw możesz połączyć z wybranymi działaniami ekoschematu rolnictwo węglowe, a dokładniej z:
- międzylony ozime. wsiewski śródplonowe;
- opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia;
- zróznicowana struktura upraw;
- wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od alikacji;
- stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo;
- uproszczone systemy uprawy;
- wymieszanie słomy z glebą.
Ekoschematy - jak i kiedy składamy wniosek, czy wymagany jest plan wieloletni?
Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi informacji dotyczącymi ekoschematów - m.in. o tym, czy jest wymagany plan wieloletni, oraz kiedy, w jaki sposób i gdzie złożyć wniosek? Wystarczy kliknąć tutaj.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Ekoschemat - obszary z roślinami miododajnymi - omawiamy, wyjaśniamy - kliknij i przeczytaj