Ziemniaki dużo straciły. Masz bydło albo drób?
We wrześniu tego roku zarówno w skupie, jak i na targowiskach ceny większości produktów rolnych były wyższe niż w sierpniu. Spadły ceny żyta i kukurydzy w skupie, owsa na targowiskach oraz ziemniaków na obu rynkach.
W stosunku do września poprzedniego roku we wrześniu 2024 r. zanotowano spadek cen skupu i cen na targowiskach większości produktów rolnych. Wzrosły ceny owsa i mleka w skupie oraz żywca wołowego na obu rynkach.
Pszenica radzi sobie lepiej niż żyto
We wrześniu cena pszenicy w skupie wyniosła prawie 850 zł/t, co oznacza, że była o ponad 2% wyższa niż w sierpniu. Jednak w porównaniu do września 2023 była nadal niższa - o ponad 6%. Na targowiskach za pszenicę płacono ponad 1.080 zł/t, czyli o niecały 1% więcej niż przed miesiącem, ale było to o ponad 10% mniej niż przed rokiem. Najwyższą cenę skupu pszenica miała w województwie pomorskim, gdzie przekroczyła nieznacznie 880 zł/t. Na targowiskach również najdroższa była w Pomorskiem, kosztowała tam zdecydowanie najwięcej - ponad 1.530 zł/t.
Żyto w skupie uzyskało cenę ponad 582 zł/t. Sprzedawano je o ok. 2 zł taniej w porównaniu z sierpniem (0,3%) oraz o ponad 13% taniej niż we wrześniu 2023 r. W obrocie targowiskowym cena żyta wzrosła w skali miesiąca o ponad 5% - do prawie 850 zł/t, ale rok do roku była niższa o prawie 11%. W skupach najwięcej w kraju płacono w województwie lubuskim - prawie 660 zł/t. Na targowiskach najdroższe było na Śląsku, gdzie osiągnęło prawie 1.110 zł/t.
Zobacz ceny pszenicy w skupach - KLIKNIJ TUTAJ
Ziemniaki w skupie mocno staniały
Za ziemniaki we wrześniu płacono średnio w skupie prawie 590 zł/t. Oznacza to spadek o ponad jedną czwartą (28%) w odniesieniu do sierpnia i o prawie 18% mniej niż przed rokiem. Na targowiskach cena ziemniaków była kilkakrotnie wyższa - prawie 2.170 zł/t. Spadła jednak zarówno w stosunku do sierpnia tego roku (7,5%), jak i września 2023 roku (prawie 11%). Jeśli chodzi o województwa, zdecydowanie najwięcej można było otrzymać w skupach w Małopolsce - prawie 1.225 zł/t. Na targowiskach najwyższe ceny osiągały na Dolnym Śląsku - prawie 2.560 zł/t.
Zobacz ceny ziemniaków na giełdach - KLIKNIJ TUTAJ
Bydło i mleko w cenie
Cena żywca wołowego w skupie wynosiła średnio 10,49 zł/kg. Była więc wyższa o 1% w skali miesiąca i o ponad 5% na przestrzeni roku. Na targowiskach bydło kosztowało 12,10 zł/kg, czyli prawie 3% drożej w porównaniu z sierpniem oraz jedną czwartą (25%) więcej niż rok wcześniej.
Najdroższa wołowina w skupie była na Mazowszu, gdzie płacono wyraźnie powyżej 12 zł/kg. Za to w województwie pomorskim cena nie doszła nawet do 7 zł/kg.
Za litr mleka płacono we wrześniu w skupie ponad 2,08 zł. Oznacza to wzrost jego ceny w ujęciu miesięcznym o prawie 4% i prawie 11% w porównaniu ze stawkami sprzed roku. Najwięcej oferowano na Podlasiu - ponad 2,18 zł/l, najmniej w województwie łódzkim - niecałe 1,97 zł/l.
Zobacz ceny bydła w skupach - KLIKNIJ TUTAJ
Wieprzowina nie odrobiła strat, drób - już prawie
We wrześniu 2024 r. za żywiec wieprzowy w skupie płacono 7,18 zł/kg, czyli o ponad 1% więcej niż przed miesiącem, ale o ponad 14% mniej niż przed rokiem.
Najwyższe stawki za świnie były w województwie kujawsko-pomorskim - 7,68 zł/kg, najniższe w lubuskim - 6,83 zł/kg.
Wrześniowa cena skupu drobiu rzeźnego wyniosła 5,56 zł/kg. Była nieznacznie wyższa od sierpniowej (0,6%), natomiast do tej z września 2023 r. brakowało jej ponad 2%. Najdroższy drób był w województwie łódzkim - 6,17 zł/kg, najmniej płacono w Małopolsce - 5,09 zł/kg.
Zobacz ceny żywca wieprzowego w skupach - KLIKNIJ TUTAJ
CZYTAJ TEŻ: Kolejny rekord naszego eksportu rolno-spożywczego. Niepokoi duży wzrost importu
- Tagi:
- ceny
- skup
- produkty
- województwo
- targowiska