Dzierżawa gruntów z KOWR. Za co rolnicy otrzymują dodatkowe punkty w przetargach?

Jak informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, podstawową formą zagospodarowania gruntów są przetargi na dzierżawę ograniczone do rolników indywidualnych zamierzających powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne.
Przetargi ofertowe na dzierżawę ziemi państwowej
W ramach tych przetargów ustawa dopuszcza możliwość zorganizowania przetargu ofert pisemnych. Przesłanką inicjującą wybór takiego trybu przetargu, może być wniosek organizacji rolniczych lub rady społecznej działającej przy Oddziale Terenowym KOWR.
Przetarg ofert pisemnych, inaczej określany konkursem ofert, KOWR może przeprowadzić na dzierżawę nieruchomości rolnych, w którym mogą uczestniczyć wyłącznie rolnicy indywidualni zamierzający powiększyć gospodarstwo rodzinne, jeżeli mieszkają w gminie, w której jest położona nieruchomość wystawiona do przetargu lub w gminie graniczącej z tą gminą.
- Dodatkowo nieruchomość rolna jest wydzierżawiana za czynsz ustalony na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 sierpnia 2016 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – dodaje Ewelina Rzeźnicka, p.o. kierownika Wydziału Komunikacji Społecznej Biura Dyrektora Generalnego KOWR.
Ile punktów i za co może otrzymać rolnik w przetargu na dzierżawę gruntów?
Najkorzystniejsza oferta w przetargu ograniczonym złożona przez rolnika wybierana jest na podstawie pięciu kryteriów, które mają charakter obligatoryjny i muszą być stosowane w każdym województwie. Wynika to z zarządzenia Dyrektora Generalnego KOWR z 2020 r.
O jakich kryteriach mowa? Brane są pod uwagę odległość gospodarstwa rolnego od działki, dotychczas wydzierżawiany przez rolnika areał z KOWR, posiadanie produkcji zwierzęcej, wiek rolnika oraz wielkość gospodarstwa. Za spełnienie każdego z tych wymogów przewiduje się przyznanie maksymalnej puli punktów, wynoszącej od 10 do 30 punktów.
Kryteria stosowane w każdym województwie stosowane w przetargach ograniczonych pisemnych:
1. odległość gospodarstwa rolnego oferenta od nieruchomości Zasobu (maksymalna liczba punktów: 10),
2. powierzchnia użytków rolnych nabytych lub dzierżawionych z Zasobu przez rolnika i jego małżonka (maksymalna liczba punktów: 20),
3. intensywność produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta (maksymalna liczba punktów: 10),
4. wiek oferenta (maksymalna liczba punktów: 10),
5. powierzchnia użytków rolnych, stanowiących dzierżawę, użytkowanie wieczyste i własność rolnika i jego małżonka (maksymalna liczba punktów: 30).
Dodatkowe kryterium ustala oddział terenowy KOWR
Co istotne, dodatkowo poza kryteriami obligatoryjnymi, każdy oddział terenowy KOWR odrębnie może przyjąć jedno dowolne kryterium - kryterium nr 6. Może ono odzwierciedlać inne elementy charakterystyczne dla rolnictwa oraz warunki regionalne na danym terenie. Musi być jednak uzgodnione z radą społeczną.
- Informację na temat przyjętych kryteriów i maksymalnej liczby punktów, jaką rolnik może uzyskać za każde z kryterium, zamieszczane są w ogłoszeniu przetargu – zaznacza dodaje Ewelina Rzeźnicka z KOWR.
Dalej informuje, że zagadnienia dotyczące procedury przeprowadzania przetargów ograniczonych do rolników indywidualnych na dzierżawę nieruchomości Zasobu WRSP, zasad kwalifikowania uczestników tych przetargów oraz wysokość wywoławczego czynszu dzierżawnego, są określone w przywołanej ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa wraz z rozporządzeniami wykonawczymi, a także w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.
- Natomiast kryteria oceny ofert i zasady przyznawania punktacji za poszczególne kryteria, zostały wypracowane w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy udziale organizacji rolniczych i pracowników Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - dodaje.
- Tagi:
- dzierżawcy
- grunty państwowe
- KOWR