ARiMR rozpoczęła wypłaty równowartości 3. i 4. raty podatku rolnego

Przypomnijmy: część rolników, którzy zostali poszkodowani w wyniku ubiegłorocznej suszy, mogło starać się także o dodatkowe wsparcie - chodzi o zwrot równowartości 3. i 4. raty podatku rolnego.
Zwrot równowartości 3. i 4. raty podatku rolnego
O sprawie pisaliśmy już wcześniej. Według zasad wspomniana pomoc przysługiwała tylko tym poszkodowanym producentom rolnym, u których szkody, obliczone za pomocą publicznej aplikacji, wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym z ostatnich trzech lat poprzedzających rok wystąpienia suszy.
W praktyce nie było ich wielu, o czym pisaliśmy już na naszych łamach:
Sami rolnicy alarmowali zresztą wprost: z powodu różnych zapisów i wytycznych - wiele osób nie mogło po prostu "załapać się" w tym roku na wspomnianą pomoc. Mówiąc wprost: wielu było zniechęconych do złożenia wniosku.
Dla porównania: w tym roku, w sumie, złożono ich 63,9 tys. (w ramach trzech różnych form pomocy), tymczasem w roku 2024 o pomoc starało się o ponad 170 tys. producentów rolnych, a w roku 2023 wnioski złożyło aż 290 tys. osób.
W przypadku starania się o zwrot równowartości 3. i 4. raty podatku rolnego był również szereg uwarunkowań. Do wniosku trzeba było dołączyć:
- uwierzytelniony przez producenta rolnego wydruk protokołu oszacowania szkód;
- kopię polisy ubezpieczeniowej potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia upraw rolnych;
- kopię decyzji ustalającej wysokość podatku rolnego na 2024 r., o której mowa w art. 6a ust. 6 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym;
- kopie dokumentów potwierdzających wysokość otrzymanego odszkodowania z zakładu ubezpieczeń.
Ile osób złożyło wnioski o zwrot równowartości 3. i 4. raty podatku rolnego?
W praktyce, jak pokazują liczby, o wspomniany zwrot równowartości 3. i 4. raty podatku rolnego starała się praktycznie garstka rolników.
- Wnioski złożyło niemal 2,4 tys. rolników - informują przedstawiciele ARiMR.
Jak przy tym dodają - wypłaty wspomnianej pomocy właśnie się rozpoczęły.
Ile pieniędzy zabezpieczono w budżecie na wypłatę równowartości 3. i 4. raty podatku rolnego?
Warto przypomnieć, że na wspomnianą pomoc zabezpieczono wcześniej w budżecie ok. 25 mln zł.
- Wysokość środków niezbędnych na realizację tej pomocy oszacowano, uwzględniając powierzchnię użytków rolnych w gospodarstwach rolnych, w których szkody wynoszą powyżej 30 % średniej rocznej produkcji rolnej, stawki podatku rolnego w 2024 r., tj. 224 zł/ha, oraz założenie, że ok. 40 % powierzchni upraw jest w gospodarstwach, które posiadały ubezpieczenie 50 % powierzchni upraw - zaznaczano jeszcze przed oficjalną publikacją rozporządzenia odnośnie pomocy suszowej.
Przypomnijmy: według założeń łączna wysokość pomocy nie mogła przekroczyć:
- 80 proc. kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej, obliczonego zgodnie z art. 25 ust. 8 rozporządzenia 2022/2472;
- 90 proc. kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej, obliczonego zgodnie z art. 25 ust. 8 rozporządzenia 2022/2472 – dla gospodarstw rolnych położonych na obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami określonymi w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.