Efektywność energetyczna w gospodarstwie rolnym
Np. polski sektor drobiarski jako lider produkcji drobiu w Unii Europejskiej ma duży potencjał do poprawy efektywności energetycznej. Instalacja systemów automatyki, które na bieżąco monitorują i regulują warunki klimatyczne w kurnikach mogą zapobiec niepotrzebnemu zużyciu energii oraz ograniczyć nakłady pracy ludzkiej.
Zastosowanie energooszczędnego oświetlenia LED może obniżyć zużycie energii elektrycznej nawet o 70%. Natomiast izolacja budynków zmniejszająca zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie może przyczynić się do oszczędności w wysokości nawet 67%. Rekuperacja, czyli odzysk ciepła z powietrza usuwanego z budynków jest świetnym rozwiązaniem dla kurników wyposażonych w kanały wentylacyjne, ponieważ ogranicza straty wylotowe, a co za tym idzie zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie.
W hodowli trzody chlewnej, podobnie jak w drobiarstwie, automatyzacja, modernizacja budynków i wymiana urządzeń na nowoczesne, energooszczędne modele to rozwiązania zmniejszające zużycie energii. A co za tym idzie stabilniejsza sytuacja gospodarstwa na rynku. Lider projektu energiadlawsi.pl Artur Grzybiński wprowadza efektywne rozwiązania w produkcji trzody chlewnej.
W mleczarstwie najlepiej sprawdza się automatyzacja procesów, takich jak wentylacja, ogrzewanie i chłodzenie, która redukuje zużycie energii i zmniejsza nakłady pracy ludzkiej. Biogazownie, podobnie jak w innych sektorach, oferują możliwość obniżenia kosztów związanych z energią elektryczną i ogrzewaniem.
W sektorach takich jak drobiarstwo, hodowla trzody chlewnej oraz mleczarstwo, instalacja biogazowni może znacząco zmniejszyć wydatki na energię. Biogazownie stanowią jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną w gospodarstwach rolnych. Działają na zasadzie przekształcania odpadów organicznych, takich jak obornik, gnojowica czy odpady roślinne, w biogaz, który może być wykorzystany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.
Energia uzyskana z biogazowni może być zużyta między innymi do zasilania systemów grzewczych, wentylacyjnych oraz oświetleniowych. Dzięki temu gospodarstwa rolnicze mogą znacznie obniżyć swoje koszty związane z zakupem energii, a także zredukować emisję szkodliwych gazów cieplarnianych. Oprócz tego, pozostałości po procesie fermentacji beztlenowej w biogazowni zapewniają wartościowy nawóz organiczny, który idealnie nadaje się do użyźniania pól i częściowo zastąpi konwencjonalne nawozy, co dodatkowo zmniejsza koszty uprawy.
W produkcji szklarniowej kluczowe znaczenie ma właściwe projektowanie i budowa obiektów, zgodnie z normami technicznymi i przepisami budowlanymi. Zapewnienie odpowiedniej szczelności oraz utrzymanie optymalnych wartości temperatury i wilgotności wewnątrz szklarni jest niezbędne do minimalizowania strat energii.
Instalacja systemów monitorujących i sterujących mikroklimatem, regularna konserwacja systemów automatyki oraz zastosowanie izolacji termicznej rurociągów to podstawowe działania, które mogą znacznie poprawić efektywność energetyczną. Dodatkowo w zmniejszeniu zużycia energii pomogą energooszczędne systemy grzewcze oraz oświetleniowe oraz zastosowanie elementów konstrukcyjnych odpornych na korozję.
Efektywność energetyczna w gospodarstwach rolnych nie jest już tylko opcją, ale koniecznością.
Wdrażanie nowoczesnych technologii i rozwiązań opisanych w tym artykule pozwala nie tylko znacząco obniżyć koszty operacyjne, ale także przyczynia się do zrównoważonego rozwoju rolnictwa. Niezależnie od sektora rolnego każde gospodarstwo ma potencjał do zwiększenia swojej efektywności energetycznej, która odgrywa fundamentalną rolę w adaptacji do zmieniających się warunków w rolnictwie. Powyższe przykłady stanowią pewną pulę rozwiązań technicznych i nie jest to katalog zamknięty.
Pamiętajmy, że każde gospodarstwo ma swoją specyfikę i dlatego doskonałą możliwością poznania konkretnych uwarunkowań i możliwości powinno być przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej. Można stwierdzić, że audyt to takie opracowanie, które jest obrazem istniejącego stanu technicznego wraz z listą proponowanych działań, których wdrożenie wpłynie na obniżenie kosztów energetycznych. Dzięki temu gospodarstwa będą mogły świadomie ubiegać się o różnego rodzaju mechanizmy wsparcia finansowego jak np. „inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej”.