Działalność rolnicza i rolnik aktywny zawodowo a dopłaty bezpośrednie
Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu z naszego wieściowego słowniczka rolnika - teraz zajmiemy się "działalnością rolniczą" i "rolnikiem aktywnym zawodowo".
Czym jest działalność rolnicza?
W tym przypadku definicję mamy jasną i krótką - działalność rolnicza to:
- wytwarzanie produktów rolnych poprzez hodowlę i chów zwierząt do celów gospodarskich oraz uprawę lub hodowlę roślin, gdzie produkty rolne oznaczają produkty wymienione w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), z wyjątkiem produktów rybołówstwa, a także bawełnę i zagajniki o krótkiej rotacji albo,
- utrzymywanie użytków rolnych w stanie, dzięki któremu nadają się one do wypasu lub uprawy, bez konieczności podejmowania działań przygotowawczych wykraczających poza zwykłe metody rolnicze i zwykły sprzęt rolniczy.
Definicję tę określono na potrzeby Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 i opublikowano w specjalnie przygotowanym materiale. Podobnie ma się z definicją "rolnika aktywnego zawodowo".
Kim jest rolnik aktywny zawodowo?
Zdaniem ministerstwa rolnictwa, rolnik aktywny zawodowo to rolnik, dla którego kwota otrzymanych płatności bezpośrednich za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego lub płatności ONW, nie przekracza równowartości 5 tys. euro.
Co jeśli otrzymane wsparcie przekracza tę kwotę?
W przypadku, gdy kwota płatności za poprzedni rok przekracza 5 tys. euro, rolnik będzie uznawany za aktywnego, jeżeli nie prowadzi żadnej z działalności wymienionej na negatywnej liście, czyli:
- administrowanie portami lotniczymi,
- administrowanie wodociągami,
- administrowanie trwałymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi,
- świadczenie usług przewozu kolejowego,
- lub świadczenie usług w zakresie obrotu nieruchomościami.
A co jeśli prowadzi działalność zastrzeżoną?
Niemniej rolnik prowadzący tego rodzaju działalność będzie mógł zostać uznany za aktywnego nawet w przypadku, gdy przekroczony został próg kwotowy w wysokości 5 000 euro, jeżeli udokumentuje, że:
- jego przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego przychodu w gospodarstwie, lub
- roczna kwota płatności bezpośrednich wynosi co najmniej 5% całości przychodów z działalności pozarolniczej, lub
- główną działalność gospodarczą lub przedmiot działalności stanowi wykonywanie działalności rolniczej (w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) działalność rolnicza tego rolnika została wskazana jako główna lub dokumenty z KRS lub REGON potwierdzą, że wykonywana przez rolnika działalność rolnicza stanowi główną działalność gospodarczą).
Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia pojęcia - jednak trafiają do naszej redakcji dalsze pytania i prośby o szczegółowienia. Będziemy zbierali Wasze pytania i odpowiemy na nie w kolejnych artykułach z cyklu "Słowniczek rolnika".
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Co to jest kwalifikujący się hektar? Kliknij tutaj i przeczytaj.
- Tagi:
- słowniczek rolnika