Drugi dzień Spotkania Kobiet Wiejskich "Kobiety to dobry Klimat"
Konferencja "Kobiety to dobry klimat" i poruszane w jej trakcie tematy pokazują, jak bardzo wszechstronnymi społecznie organizacjami są dzisiejsze Koła Gospodyń Wiejskich.
W trakcie drugiego dnia Spotkania Kobiet Wiejskich mieliśmy okazję wysłuchać wykładów, których tematyka skupiała się wokół ochrony środowiska i ekologii. Ożywiona dyskusja, wymiana zdań, która towarzyszyła wykładom świadczyła o zainteresowaniu przedstawionymi zagadnieniami.
Co globalne ocieplenie zmieni w Polsce?
Pierwszy wykład wygłosiła Anna Sierpińska, populatyzatorka nauki specjalizująca się w tematyce klimatycznej, absolwentka SGGW (architektura krajobrazu). Tematem wystąpienia była zmiana środowiska przyrodniczego, którego teraz doświadczamy.
- Chcemy żyć lepiej, wygodniej i bezpiecznie, a zmiana klimatu może pogorszyć jakość życia - mówiła Anna Sierpińska.
Czy Koła Gospodyń Wiejskich mogą mieć wpływ na zmianę myślenia, zmianę postaw ekologicznych Polaków?
- Koła Gospodyń Wiejskich działają w lokalnej społeczności, znają lokalne problemy i dzięki takim spotkaniom mogą zdobyć wiedzę, co można zrobić, żeby poprawić jakość środowiska, mogą od dołu wprowadzać coś praktycznie - co pokazują też te warsztaty. Mogą też edukować na poziomie lokalnym, dlatego mogą odgrywać bardzo ważną rolę w zmianie postaw ekologicznych Polaków - powiedziała w rozmowie z naszym portalem Anna Sierpińska.
Woda, a zmiana klimatu - jak nie utonąć w morzu informacji
Kolejne wystąpienie to temat, który omówił dr Sebastian Szklarek, doktor nauk biologicznych ze specjalizacją ekohydrologia. Absolwent kierunku ochrona środowiska na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego ze specjalizacją ekologia i ochrona wód, przedstawił zagadnienia gospodarki wodnej i suszy roniczo-glebowej.
- Mamy problem z wodą i nie zawsze jej wystarcza do upraw. Najczęściej sięgamy po wody podziemne, jednak obniża się wtedy ich poziom, zaczynają wysychać m.in. rzeki - zauważył dr Sebastian Szklarek.
Czy dzisiejsze rolnictwo ma szansę wpłynąć na poprawę stosunków wodno-glebowych?
- Od tego, jak rolnicy dbają o glebę, zależy jej zdrowie, a zdrowa gleba to wiele korzyści - lepiej zatrzymuje wodę, trudniej się wymywa np. azot, fosfor, pierwiastki te są lepiej związane - informuje nasz portal dr Sebastian Szklarek, i dodaje - Czasami wody może jednak zabraknąć, wtedy w pierwszej kolejności należy uzupełnić te braki wodą z oczek wodnych, rowów melioracyjnych, retencji. Dopiero w ostateczności można wykorzystać wodę podziemną.
Nie każdy bohater nosi pelerynę. Codzienne praktyki ekologiczne Polaków
Ostatni wykład został poświęcony analizie zachowań ekologicznych Polaków, który wygłosiła Basia Zajączkowska, badaczka i specjalistka zarządzania wiedzą o konsumencie.
- Postawa, która jest obecna na tej sali, to postawa charateryzująca się potrzebą działania, postawa bardzo potrzebna, pożądana - rozpoczęła prezentację tematu Basia Zajączkowska.
Sieganie do korzeni, powrót do prostoty życia, potrzeba zwolnienia jego pędu - to zdaniem wykładowczyni realne zadania dzisiejszych Kół Gospodyń Wiejskich.
- W Kołach Gospodyń Wiejskich mamy przeogromne zasoby, takiej chęci do działania, opierają się też na tym, co dla człowieka jest ważne. W rozmowach z kobietami z tych organizacji widzę, że mają w sobie dużą chęć, żeby odkrywać pewne zapomniane rzeczy, żeby przywoływać już to, co robiliśmy jako ludzie, co z różnych powodów porzuciliśmy - podkreśla w rozmowie z naszym portalem Basia Zajączkowska.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.