Skutki grypy ptaków to nie tylko bezpośrednia likwidacja stad!
Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, do Izby zgłaszają się zaniepokojeni producenci drobiu w związku z opublikowaniem projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez ARiMR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku w sektorach jaj i mięsa drobiowego w Polsce.
Izba podejmuje interwencję
W związku z tymi zgłoszeniami, WIR wystąpiła z interwencją do Ministra Rolnictwa z uwagami zgłaszanymi przez wielkopolskich producentów drobiu.
- Zgodnie z opublikowanym 22 maja br. na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekcie dotyczącym uruchomienia rekompensat za straty gospodarstw w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, pomoc ma być skierowana do gospodarstw, które objęte były ograniczeniami w okresie między dniem 29 grudnia 2019 r. a dniem 13 maja 2020 r. oraz między dniem 24 listopada 2020 r. a dniem 28 lipca 2021 r. Niezrozumiałe jest dlaczego z rekompensat nie będą mogli skorzystać hodowcy, których gospodarstwo zostało objęte ograniczeniami po 28 lipca 2021 r - napisała WIR.
Jak zauważa Izba, rok 2021 był szczególnie trudny dla hodowców drobiu, odnotowano wówczas 403 ogniska grypy ptaków.
- Bardzo niekorzystnym zjawiskiem było zmutowanie się wirusa i jego zaadaptowanie się do innych warunków niż chłodne i wilgotne powietrze, przez co ogniska grypy ptaków pojawiały się nawet w miesiącach letnich. Dodatkowo producenci drobiu borykali się ze znaczącymi wzrostami cen pasz i energii. W ubiegłym roku ognisk grypy ptaków było znacznie mniej - 68, lecz w bieżącym roku liczba ta może być znowu większa, ponieważ tylko w pierwszej połowie roku potwierdzono ich aż 59 - podkreśla WIR.
WIR wskazuje na inne istotne skutki likwidacji strat
Izba zaznacza, że skutki grypy ptaków to nie tylko bezpośrednia likwidacja stad, ale także brak możliwości produkcji na obszarach z ograniczeniami oraz niewykorzystanie potencjału produkcyjnego.
- W ocenie samorządu rolniczego wątpliwości budzi kierowanie pomocy tylko do tych gospodarstw, które zostały objęte ograniczeniami w wyżej wskazanym okresie. Jest to w naszej ocenie nierównym i niesprawiedliwym traktowaniem producentów drobiu. Dlatego zawnioskowaliśmy, aby pomoc skierowana była również do tych podmiotów, które objęte zostały ograniczeniami związanymi z ptasią grypą po 28 lipca 2021 r. - wyjaśnia swoje stanowisko WIR.
Wielkopolska Izba Rolnicza ozekuje na odpowiedź Ministra Rolnictwa. Będziemy monitorować sprawę.
Co z tą turystyką wiejską? O tym możesz przeczytać tutaj, kliknij proszę.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.