Ptasia grypa się szerzy. Choroba opanowuje następne regiony
Ptasia grypa, jak wynika z informacji przekazanych przez Głównego Lekarza Weterynarii, zatacza coraz szerszy krąg. W ciągu ostatniego tygodnia na mapie ognisk HPAI w Polsce pojawiały się 4 nowe ogniska. Chorobę pojawiała się w regionach dotąd nienotowanych - na Mazowszu i na Śląsku.
Nowe ogniska ptasiej grypy
- 40. ognisko ptasiej grypy odnotowano w miejscowości Świerczów w gminie Niechlów na Dolnym Śląsku w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 600 sztuk kur niosek.
- 41. ognisko ptasiej grypy odnotowano w miejscowości Głębokie w gminie Uścimów na Lubelszczyźnie w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 39157 sztuk indyków rzeźnych.
- 42. ognisko ptasiej grypy odnotowano w miejscowości Ligota Toszecka w gminie Toszek na Śląsku w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymującym 180 sztuk kur niosek.
- 43. ognisko ptasiej grypy odnotowano w miejscowości Smolanka w gminie Zbuczyn na Mazowszu w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymującym 169082 sztuk indyków rzeźnych.
Ptaki, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE, zostały zabite i poddane utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone. W sumie w ciągu ostatnich dni z powodu ptasiej grypy uśmiercono 209 019 sztuk drobiu.
Mapa ptasiej grypy w Polsce
Ptasia grypa - objawy kliniczne
Objawy kliniczne, mogące wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków:
-
zwiększona śmiertelność,
-
apatia,
-
znaczący spadek pobierania paszy i wody,
-
uszność,
-
sinica,
-
wybroczyny,
-
biegunka,
-
nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja pozbawione skorup),
-
objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów.
Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje te objawy, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii.
- Tagi:
- ptasia grypa