Co dalej z obowiązkiem zgłaszania miejsc utrzymywania drobiu na własne potrzeby?
Z początkiem sierpnia br. wpłynęła do Izby odpowiedź, która zaskoczy niejednego czytelnika.
Podstawy prawne, czyli przepisy, przepisy...
Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii 11 sierpnia br. poinformował, że zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/1345 z dnia 1 sierpnia 2022 r. (Dz. U. UE. L. z 2022 r. Nr 202, str. 27) państwa członkowskie mogą zwolnić z wymogu rejestracji zakłady, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, stwarzające nieistotne ryzyko, jak przewidziano w art. 85 rozporządzenia (UE) 2016/429.
- Takiego rodzaju zwolnienie dotyczy również utrzymywania drobiu na własne potrzeby, w sytuacji gdy mięso lub jaja z tego drobiu przeznaczone są w tym samym celu - zauważył Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
MRiRW mając na uwadze potrzebę doprecyzowania zasad rejestracji podjęło działania zmierzające do nowelizacji ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1075) oraz ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. poz. 2727 z późn. zm.).
- Projekt ustawy zawierający rozwiązania w tym zakresie został przygotowany i zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zgodnie z przyjętymi założeniami zwolnienie z obowiązku rejestracji przez powiatowego lekarza weterynarii będzie skutkować brakiem konieczności zgłaszania do komputerowej bazy danych ARiMR. Obecnie nadal trwają prace w tym zakresie - informuje ZWLW.
Wszyscy zainteresowani z pewnością pamiętają, że w połowie lutego br. na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa ukazał się komunikat informujący o trwających pracach legislacyjnych mających na celu zwolnienie z obowiązku rejestracji podmiotów o nieistotnym ryzyku dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego. Wówczas powiatowi lekarze weterynarii zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz rekomendacjami Głównego Lekarza Weterynarii wstrzymali procedury rejestracji drobiu utrzymywanego na użytek własny.
- Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że na terenie województwa zachodniopomorskiego powiatowi lekarze weterynarii nie nakładali kar na rolników utrzymujących drób na własne potrzeby w związku z brakiem ich rejestracji w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt - podkreśla ZWLW i zaznacza - Niezależnie od powyższego stanowiska należy mieć na uwadze, że nadal obowiązuje nakaz zgłoszenia do powiatowego lekarza weterynarii miejsc utrzymywania drobiu, w tym drobiu utrzymywanego na użytek własny.
Jak podaje ZWLW, obowiązek ten wynika z § 1 ust. 2 lit. b Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. poz. 768).
- Reasumując drób utrzymywany na własne potrzeby, w sytuacji gdy mięso lub jaja z tego drobiu są przeznaczane w tym samym celu, zgodnie ze stanowiskiem MRiRW nie podlega rejestracji u powiatowego lekarza weterynarii oraz w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ale obowiązuje zgłaszanie miejsc utrzymywania drobiu do powiatowego lekarza weterynarii. Oznacza to, że takiemu gospodarstwu nie będzie nadawany weterynaryjny numer identyfikacyjny (WNI), jednak PLW będzie posiadał wiedzę na temat miejsc utrzymywania drobiu. Jest to istotna informacja pozwalająca na prowadzenie prewencji i zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) - tłumaczy ZWLW.
Jak odnieść tę interpretację do informacji Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WHOA), która opublikowała deklarację dotyczącą odzyskania przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)? Czy w związku z tym obowiązek zgłaszania miejsc utrzymywania drobiu do powiatowego lekarza weterynarii ustał, czy obowiązuje nadal? Będziemy informować o dalszych komunikatach w tej sprawie.
________________________________________
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
- Tagi:
- drób na własne potrzeby
- drób