Mięso drobiowe zrobi największą karierę
Drób
Aktualizacja:
Do 2032 roku największy wzrost konsumpcji uzyska mięso drobiowe. W skali całego świata jest on szacowany na około 15 procent. W ciągu ośmiu lat spożycie mięsa drobiowego osiągnie 91 mln ton i zwiększy ono swoją dominację na rynku mięsnym.
Spis treści:
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w swoich prognozach do 2032 roku uważają, że największy wzrost - jeżeli chodzi o konsumpcję mięsa - uzyska mięso drobiowe. Zdaniem ekspertów obu organizacji w skali całego globu wzrost można szacować na około 15 procent.
Dobrostan, środowisko i cena
Wbrew hasłom niektórych organizacji zajmujących się obroną praw zwierząt, w ocenie FAO i OECD, właśnie kwestie dobrostanu zwierząt, ich wpływu na ślad węglowy, dbałość o środowisko - to część powodów, dla których konsumenci w coraz większym stopniu będą zwracali uwagę właśnie na mięso drobiowe. Nie bez znaczenia są także walory odżywcze mięsa drobiowego, łatwość jego pozyskiwania oraz cena.
Produkcja mięsa drobiowego jest uważana za bardziej wydajną i wymaga mniej zasobów, co czyni ją bardziej zrównoważoną opcją. FAO i OECD szacują, że całkowite spożycie mięsa drobiowego osiągnie do 2032 roku 91 mln ton. Mięso drobiowe zwiększy swoją dominację na rynku mięsnym, stanowiąc połowę całej dodatkowej produkcji mięsa w następnej dekadzie.
Gdzie będzie szybko rosnąć produkcja drobiu?
Zdaniem specjalistów, produkcja drobiu będzie szybko rosnąć w krajach posiadających nadwyżki zbóż paszowych, takich jak Brazylia i Stany Zjednoczone. Oczekuje się ekspansji w Azji, ponieważ odejście od wieprzowiny spowodowane epidemiami ASF było korzystne dla drobiu, szczególnie w Chinach. W Indiach, Turcji i Indonezji przemysł drobiarski pozostaje jednym z najszybciej rozwijających się segmentów sektora rolnego.
Grypa ptaków nadal głównym zagrożeniem
Mięso drobiowe ma przewagę pod względem czasu produkcji, kosztów, współczynnika wykorzystania paszy i bliskości rozwijających się rynków miejskich. Za główne zagrożenia w skali średnioterminowej uznano ryzyko związane z rozprzestrzenianiem grypy ptaków. Rozwiązaniem ograniczającym jej skutki ma być wdrożenie skutecznej szczepionki przeciwko tej chorobie.
CZYTAJ TEŻ: Czy opłaci się zwiększanie pogłowia? Jak odbije się to na cenach?
Źródło:
MIĘSNE FAKTY