Kolejne duże ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce. Do wybicia ponad 322 tys. kur
Ptasia grypa znów zaatakowała. W ostatnich dniach odnotowano dwa kolejne ogniska tej choroby.
Ptasia grypa w dwóch województwach
Pierwsze w woj. lubelskim. Tam wykryto ptasią grypę wśród indyków rzeźnych w jednym z gospodarstw komercyjnych w pow. lubartowskim (gm. Uścimów). W sumie chodzi o 7.246 sztuk. Było to 38. ognisko w całej Polsce.
Drugie - najnowsze - ognisko dotyczy Wielkopolski. Chodzi o jedno z gospodarstw komercyjnych w pow. wrzesińskim (gm. Miłosław).
W wyniku choroby trzeba zutylizować ponad 322 tys. kur rzeźnych. To w sumie 39 ognisko w całej Polsce - i kolejne w samym listopadzie w tym województwie (wcześniej z kolei, w październiku, w Wielkopolsce wybito ponad 1,3 mln sztuk drobiu - z powodu ptasiej grypy w pow. średzkim).
W sumie tylko w tym miesiącu ptasia grypa zaatakowała już w trzech województwach - wcześniej informowaliśmy także o przypadku w woj. dolnośląskim.
CZYTAJ TAKŻE: Nowe ognisko ptasiej grypy. Tym razem na Dolnym Śląsku
Ptasia grypa. Jakie są objawy H5N1?
Przypomnijmy: ptasia grupa to choroba wirusowa atakująca układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy ptaków. Na zachorowania narażony jest przede wszystkim drób (kury, indyki). Dzikie ptaki (szczególnie wodne migrujące) stanowią naturalny rezerwuar wirusa i są najczęściej bezobjawowymi nosicielami.
Chorobę u ptaków wywołuje wirus typu A, z którego najcięższą postać wywołuje podtyp H5 oraz H7. Wirusy wywołujące tą chorobę są specyficzne dla poszczególnych gatunków zwierząt, jednakże w niektórych przypadkach mogą atakować człowieka.
Choroba u drobiu może wystąpić u wszystkich gatunków i w każdym wieku, okres rozwoju choroby waha się od kilku godzin do 2-3 dni.
Objawami charakterystycznymi dla wysoce zjadliwej postaci grypy są:
- silna depresja i duszność,
- sinica grzebienia i dzwonków,
- obrzęki na głowie, szyi, stawach skokowych,
- biegunka,
- śluzowy wypływ z nosa i oczu,
- brak koordynacji ruchowej,
- zarzucanie głowy na grzbiet.
Objawy choroby pojawiają się gwałtownie, dochodzi do nagłych padnięć ptaków, śmiertelność dochodzi do 100%.
CZYTAJ TAKŻE: Ceny jaj pójdą mocno w górę? 1,4 mln kur wybitych, ptasia grypa wciąż atakuje
- Tagi:
- Wielkopolska
- ptasia grypa