Hodujesz kury? Te sygnały powinny Cię zaniepokoić. Zrób to, nim będzie za późno

Wzmożone zianie, częste rozkładanie skrzydeł, słaba nieśność - tych tylko część z sygnałów, których każdy hodowca kur nie powinien lekceważyć podczas upałów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obecne temperatury są niezwykle trudnym czasem dla tych zwierząt. Dlatego trzeba pamiętać o profilaktyce, by uchronić przed stresem cieplnym i przegrzaniem.
Objawy stresu cieplnego u kur. Wysokie temperatury mogą im poważnie zagrażać
Trzeba pamiętać, że kury nie posiadają gruczołów potowych. Chłodzą się głównie poprzez parowanie wody z błon śluzowych dróg oddechowych. Stąd - podczas takich upałów - bardzo mocne, mówiąc potocznie, "zianie".
Zbyt wzmożony oddech u kur powinien nas więc niepokoić - prowadzi to bowiem m.in. do utraty wody w ich organizmie i generalnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
Zwiększone spożycie wody oznacza z kolei spadek pobierania paszy, bardziej płynne odchody, rozrzedzenie krwi. A to ostatecznie wpływa już bezpośrednio na spadek masy ciała oraz znaczne obniżenie nieśności i samej jakości jaj (można to rozpoznać m.in. po cieńszej skorupce, rzadszym białku i generalnych deformacjach jajek, które kury znoszą).
Kury próbują oczywiście walczyć same z wysokimi temperaturami - charakterystyczne jest m.in. częste rozkładanie skrzydeł i znaczne obniżenie swojej aktywności. Niestety - to wszystko powoduje sumarycznie, że zwierzęta są znacznie bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje i choroby.
Mało tego - bardzo wysokie temperatury to dla tych zwierząt nie tylko widmo chorób, ale nawet padnięcia.
Wrażliwe ptaki bardzo źle znoszą temperatury nawet zbliżone do 30 st. C., z kolei wszystko co powyżej - bez podjęcia stosownych działań - może stanowić realne zagrożenie.
Jak chronić kury przed stresem cieplnym?
Dlatego - by chronić nasze kury - pamiętajmy o podstawowych zasadach podczas upałów:
- Stały dostęp do świeżej, chłodnej wody – najlepiej zwiększyć liczbę poideł i regularnie je uzupełniać
- Pewne zmiany w diecie i dodatki do paszy (np. kawałki chłodnego arbuza, ale także różne dodatki energetyczne). Warto podawać mieszanki oparte o kompleks witaminy C, ale także dokonywać samego karmienia w godzinach, gdy temperatury nie są jeszcze tak wysokie (wówczas kury chętniej jedzą)
- Zapewnienie cienia i przewiewnych miejsc – kury powinny mieć możliwość schronienia się przed słońcem, a kurnik musi być dobrze wentylowany.
- Wentylacja w kurniku - cyrkulacja powietrza jest bardzo ważna, spore znaczenie mają także np. zaciemnione okna. Temperaturę pomagają też regulować np. butelki wypełnione lodowatą wodą.
- "Kąpiele" w piasku - kury bardzo lubią "tarzać się" w suchym piasku lub drobnej glebie. Z jednej strony dbają w ten sposób o swoje pióra, odstraszają różne pasożyty, ale także - właśnie w upalne dni - chłodzą się. Trzeba tu jednak pamiętać, by wspomniany piasek był suchy i zacieniony, aby ptaki mogły korzystać z niego cały czas podczas gorących dni.
- Spryskiwanie dachu kurnika zimną wodą - pozwoli to walczyć z szybkim nagrzewaniem się wnętrza.
- Unikanie stresujących zabiegów - dodatkowy stres może być groźny dla ich zdrowia.
Przy tym wszystkim nie zapominajmy oczywiście także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa - w związku z szerzącymi się chorobami drobiu. Od kwietnia m.in. wszystkich hodowców, także tych, którzy mają kury na użytek prywatny, obowiązują stosowne nakazy i zakazy: