Dopłaty za 2019 r. Ile jeszcze pozostało do wypłacenia?
Jak przebiega wypłata dopłat bezpośrednich? Ilu rolników już otrzymało środki?
Do naszej redakcji wpłynęło od rolników z różnych stron Polski wiele niepokojących sygnałów związanych z brakiem otrzymania dopłaty obszarowej za rok 2019. Podobne informacje dotarły do izb rolniczych. Kiedy pieniądze trafią do gospodarzy?
Do samorządu rolniczego zgłosiło się wiele osób, które nie otrzymały jeszcze zaliczek dopłat bezpośrednich za 2019 r. W związku z tym zarząd KRIR zgłosił 30 stycznia 2020 r. do MRiRW postulat przyspieszenia przez ARiMR wypłaty tych środków niezależnie od tego, czy zostały przeprowadzone kontrole w tych gospodarstwach. Zdaniem samorządu rolniczego płatności te rolnicy powinni otrzymać do 31 grudnia danego roku. Gospodarzy niepokoi sytuacja związana z wstrzymaniem wypłaty zaliczek dla wytypowanych do kontroli (zaliczek płatności bezpośrednich nie można wypłacić bez kontroli administracyjnej z uwzględnieniem wyników kontroli na miejscu).
- Przykładem są rolnicy z terenu powiatu wałbrzyskiego, którzy jeszcze w styczniu 2020 r. nie otrzymali zaliczek. Większość gospodarstw objętych kontrolą nie została także uwzględniona przy szacowaniu strat suszowych - informuje KRIR.
Mając to na uwadze samorząd rolniczy zawnioskował, aby gospodarstwa kontrolowane w danym roku, miały zagwarantowane prawo do wypłaty 50% płatności. Rolnicy wskazują również na problem ze sposobem naliczania płatności bezpośrednich. Według nich po wyliczeniu płatności przez ARiMR powinni otrzymać informację, jaka kwota będzie im wypłacona w danym roku. Ostatnie lata są niekorzystne dla rolników ze względu na warunki pogodowe, które negatywnie przekładają się na sytuację finansową gospodarstw rolniczych. Zdaniem samorządu rolniczego zmiany mogłyby przyczynić się do stabilizacji sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych.
Postanowiliśmy zapytać ARiMR, jak przebiega wypłata dopłat bezpośrednich? Jak podała Agnieszka Grzybowska z Biura Prasowego Agencji do 17 lutego na kontach rolników w ramach zaliczek i końcowych płatności znalazło się blisko 12 mld zł. Natomiast 3 mld zł czeka jeszcze na przelanie.
- W ramach płatności bezpośrednich pełne płatności za rok 2019 do 17 lutego 2020 r. otrzymało ponad 931 tys. rolników - wyjaśniła Agnieszka Grzybowska.
Według niej, opóźnień w wypłatach środków, jak zasugerował samorząd rolniczy, w obecnej kampanii nie ma miejsca. - Zgodnie z przepisami unijnymi wypłata płatności bezpośrednich realizowana jest od 1 grudnia roku składania wniosków do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego. Nie ma więc opóźnień w realizacji płatności bezpośrednich - podała.