Dopłaty bezpośrednie 2023 - mało czasu na złożenie wniosku
Informuje o tym w specjalnym komunikacie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przypomina jednocześnie o tym, że termin składania dokumentów, na wiosek szefa resortu rolnictwa - Roberta Telusa - został wydłużony do 30 czerwca, a nie - jak wcześniej zakładano - do 15 maja.
Do 27 czerwca wpłynęło 1,1 mln. wniosków o przyznanie dopłat w ramach tegorocznej kampanii.
- Każdego dnia rejestrowane są dokumenty składane przez kolejnych rolników. Są zainteresowani również nowym rodzajami płatności związanych z ochroną środowiska i klimatu. Ze statystyk wynika, że o wsparcie w ramach przynajmniej jednego ekoschematu ubiega się ok. 35 proc. wnioskujących. Największą popularnością cieszy się Rolnictwo węglowe (366 tys. wniosków – przodują Mazowsze i Lubelszczyzna) i Dobrostan zwierząt (77 tys. wniosków – najwięcej na Mazowszu i Podlasiu) - relacjonuje ARiMR.
Dopłaty bezpośrednie - jak złożyć wniosek?
Wnioski o przyznanie dopłat, jak zaznacza ARiMR, można składać wyłącznie przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. W wypełnianiu wniosków bezpłatnie pomagają z kolei eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
- (...) więc w przypadku wątpliwości dotyczących dokumentacji warto rozważyć umówienie się na wizytę w miejscowej placówce ODR. Na stronach internetowych Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego opublikowane zostały informacje dotyczące preferowanych terminów przyjmowania rolników - podkreśla ARiMR.
Realizacja dopłat za 2022 r.
Agencja informuje także o tym, że w 2022 r. do ARiMR, a wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat.
Dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 r. do rolników trafiło 20,08 mld zł. Z tej kwoty 16,78 mld zł to płatności bezpośrednie, a pozostała kwota to wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020. Czas na realizację wypłat w ramach tej kampanii mija 30 czerwca 2023 roku.