Dodatek dla sołtysów. Odrzucone wcześniej wnioski będą zaakceptowane!
Przypomnijmy: o problemach osób, które bezskutecznie starały się o przyznanie dodatku dla sołtysów - piszemy na łamach naszego portalu od dawna.
Jak alarmowali nas już wcześniej Czytelnicy, z powodu istniejącej luki w prawie, osoby, które teoretycznie spełniają warunki - i tak otrzymują decyzje odmowne w sprawie przyznania wspomnianego świadczenia.
CZYTAJ TAKŻE: Będą zmiany w dodatku dla sołtysów? [NASZA INTERWENCJA]
Dwa problemy odnośnie dodatku dla sołtysów
Warto zaznaczyć, że problemy były de facto dwa.
Pierwszy dotyczył zapisów, które mówiły o konieczności pełnych ośmiu lat pełnienia funkcji sołtysa. W praktyce ten zapis powodował, że osoby, które były sołtysami przez pełne dwie kadencje, ale zabrakło im choćby jednego dnia wspomnianych do ośmiu lat - dostawały decyzję odmowną.
Drugi problem to dyskryminacja sołtysów, którzy pełnili swoją funkcję przed 1990 rokiem. To powodowało, że w dotychczasowym ustawodawstwie nie mogli oni otrzymać świadczenia - i to niezależnie jak długo swoją funkcję pełnili.
Ile osób otrzymywało wcześniej decyzje odmowne odnośnie przyznania dodatku dla sołtysów?
Jak pisaliśmy już wcześniej, według wyliczeń KRUS (dane statystyczne za ostatnie kwartały 2023 r.) decyzje odmowne przyznano:
- z powodu braku spełniania wymogu dwóch kadencji, ale mniej niż 8 lat - 1.208 osobom
- na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40, z późn. zm.) - 1246 osobom.
Stąd trudno się dziwić, że tak wiele razy - i z różnych środowisk - apelowano o zmiany.
Interwencji w tej sprawie było w międzyczasie wiele - takż w formie interpelacji różnych parlamentarzystów.
Prace nad zmianami w ustawie trwały przez ostatnie miesiące, o czym także pisaliśmy na naszych łamach.
Teraz jest już pewne - będą zmiany w prawie.
Prezydent podpisał ustawę o zmianach w dodatku dla sołtysów
Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, 8 sierpnia Andrzej Duda podpisał ustawę o o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Co oznacza to w praktyce?
Zgodnie z ustawą - wspomniane wyżej dwa najważniejsze problemy - nie będą już przeszkodą do otrzymania dodatku dla sołtysa.
Dodatek dla sołtysów. Co zakłada ustawa?
Przyjęta regulacja zakłada bowiem:
- Prawo do ubiegania się o świadczenie pieniężne uzyskają także sołtysi, którzy pełnili tę funkcję przed 27 maja 1990 r. tj. przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
- Skróceniu ulega wymagana liczba lat pełnienia funkcji sołtysa uprawniająca do uzyskania świadczenia pieniężnego – z 8 lat do 7 lat.
W praktyce oznacza to, że wspomniane wcześniej odmowy dla ok. 2,5 tys. osób - po złożeniu nowego wniosku - będą mogły w końcu uzyskać decyzje pozytywne.
To nie koniec. Nowelizacja wprowadziła także zmiany ułatwiające przeprowadzenie postępowania dowodowego w sytuacji, gdy wnioskodawca nie dysponował danymi potwierdzającymi okres pełnienia funkcji sołtysa.
Konieczność uzyskania oświadczeń potwierdzających tę okoliczność od osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, zmniejszono z 5 do 3 osób.
- Uchwalona ustawa w art. 2 (zmiany w ustawie z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – art. 2 ust. 2) przewiduje wyłączenie świadczenia uzyskiwanego na podstawie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych, które wpływają na wysokość świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - informuje ponadto Kancelaria Prezydenta.
Uwaga! Ważne jest także to, że przyjęta regulacja zawiera przepisy przejściowe, które będą stanowić podstawę prawną do rozpatrzenia spraw wszczętych i niezakończonych, w oparciu o nowe kryteria ustawowe, zarówno w zakresie wymaganego okresu pełnienia funkcji sołtysa jak i sposobu dokumentowania tego okresu.
Ponadto zmiana wysokości świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które zostało przyznane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy osobie pobierającej świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, nastąpi z urzędu.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Ile wynosi dodatek dla sołtysów 2024?
Przypomnijmy: od marca 2024 dodatek dla sołtysów uległ waloryzacji i obecnie wynosi 336,36 zł.
CZYTAJ TAKŻE: Wójt i jednocześnie rolnik: „Jestem spełniony i zadowolony”