Opryski a ochrona pszczół - kary itp. [PODCAST]
Pomagamy pszczołom bez lipy?
Oczywiście. Tylko bez lipy. Czyli mądrze, realnymi działaniami, które rzeczywiście pomagają owadom zapylającym.
Wiosną tego roku dosyć głośno było o sprawie pszczelej z powiatu pleszewskiego. Tam zginęły setki tysięcy pszczół. Zginęły prawdopodobnie z tego tytułu, że zastosowano niewłaściwy środek ochrony roślin. Zginęły prawdopodobnie także z tego tytułu, że oprysk był wykonany nie o tej porze, co trzeba - czyli w momencie, kiedy pszczoły zbierały nektar. Czy do tego typu sytuacji rzeczywiście często dochodzi? Jakie ma pani doświadczenie w tej materii? Czy ta współpraca jednak rolnika z pszczelarzem jest właściwa?
Tutaj do kwestii zatruć pszczół w wyniku nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin można podejść z dwóch stron. Przede wszystkim do takich sytuacji nie powinno dochodzić, jeżeli środki ochrony roślin są stosowane prawidłowo, zgodnie z prawem, zgodnie z instrukcją, która jest dołączona do opakowania - czyli tak, jak pani powiedziała, mówiąc o tym, co się zadziało w tej sytuacji, gdzie doszło do zatrucia, no to wtedy środki ochrony roślin nie szkodzą pszczołom, jeżeli stosujemy je prawidłowo. Jeżeli mówimy o skali tego zjawiska, to no z punktu widzenia czystej statystyki - czyli, jeżeli zobaczymy, jaki jest procent wszystkich upadków rodzin pszczelich w roku właśnie, które są wynikiem nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin, to - w zależności od sezonu - to jest od jednego do trzech procent wszystkich upadków. Także można by było powiedzieć, że nie jest to dużo. Jednak z punktu widzenia pszczelarza no to jest bardzo często właśnie strata całej pasieki. To są straty materialne właśnie z tytułu tego, że pszczoły giną - czyli trzeba będzie odbudować pasiekę, ale też pszczelarz nie zbierze miodu, więc nie będzie miał przychodu, więc tu, no z jednej strony trzeba sobie zdać sprawę z tego, że nie środki ochrony roślin nieprawidłowo stosowane są główną przyczyną upadku. Główną przyczyną upadku rodzin pszczelich jest waroza, bo to jest około 70%. Natomiast no do tych zatruć cały czas niestety dochodzi i takiej sytuacji nie powinno być.
Co zatem robić, żeby do takich sytuacji rzeczywiście nie dochodziło? Jak stosować te środki ochrony roślin? Jak te środki dobierać? Czy środki ochrony roślin, które znajdują się w rejestrze ministerstwa rolnictwa, to rzeczywiście środki, które nie powinny szkodzić pszczołom, jeśli oczywiście będą właściwie stosowane?
Tak. Tutaj kluczowy jest właśnie to prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin. Nawet jeżeli mamy w etykiecie napisane, że jest środek bezpieczny dla pszczół to jednocześnie nie oznacza że możemy tym środkiem pszczoły spryskiwać - czyli środki ochrony roślin, co do zasady, stosujemy wtedy, kiedy na plantacji pszczół nie ma - czyli albo stosujemy na plantacji, która nie jest atrakcyjna dla pszczół, nie ma tam kwitnących roślin albo spadziujących, a jeżeli mamy zboża, to nie ma tam kwitnących chwastów w łanie. to jest jedna.
Więcej na ten temat w naszym PODCAŚCIE. Tutaj znajdzie też informacje o tym, jakie kary grożą za niewłaściwe stosowanie ŚOR:
Czytaj także: