Dobiegła końca kampania składania wniosków obszarowych na 2023 rok. Co prawda rolnicy, którzy posiadają małe gospodarstwa - o powierzchni do 5 ha - i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok, mogą jeszcze do 31 sierpnia składać żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw, która to płatność zastąpi wszystkie wnioskowane płatności bezpośrednie. Tymczasem Wielkopolska Izba Rolnicza wstępnie podsumowała tę kampanię.
Spis treści:
Jak zaznaczyła Wielkpolska Izba Rolnicza, rolnicy składali wnioski zgodnie z zupełnie nowymi zasadami, zawartymi w Krajowym Planie Strategicznym, będącym realizacją nowej Wspólnej Polityki Rolnej, bardzo mocno skoncentrowanej na ochronie klimatu i środowiska.
Izba przeanalizowała dane, które otrzymała z Wielkopolskiego Oddziału ARiMR.
- Nasi rolnicy, na dzień 29 czerwca złożyli 101.182 wnioski, co stanowi 8,87% wniosków złożonych w całym kraju. Najwięcej wniosków, bo aż 146.270, złożono w województwie lubelskim, a najmniej czyli 16.300 w województwie lubuskim. Łącznie w Polsce, rolnicy złożyli 1.141.172 wnioski - informuje WIR.
Jakie wnioski wyciągnięto z otrzymanych danych?
Andrzej Przepióra z Wielkopolskiej Izby Rolniczej sformułował wstepne wnioski.
- Naszym zdaniem była ona nie do końca dobrze opracowana pod kątem przepisów wykonawczych. Ostateczne rozporządzenia ukazały się tuż przed dniem składania wniosków, a rozporządzenie dotyczące dobrostanu długo po tym terminie. Następowały zmiany zasad korzystania z ekoschematów, na zasadzie różnych interpretacji przepisów. Szczególnie dotyczyło to zdjęć geotagowanych, okresów zobowiązań dotyczących planu nawożenia czy uprawy uproszczonej, łączenia niektórych ekoschematów, pozostawiania lub nie słomy na polu. Ostatecznie przyjęte interpretacje wychodziły naprzeciw oczekiwaniom rolników i uwagom organizacji rolniczych i doradców, za co należy podziękować Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi - zaznacza WIR.
Jak wiemy, kampania nie jest dokończona, ponieważ rolnicy, którzy posiadają małe gospodarstwa - o powierzchni do 5 ha - i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok, mogą jeszcze do 31 sierpnia składać żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw, która to płatność zastąpi wszystkie wnioskowane płatności bezpośrednie.
- Nasze analizy i kontakty z rolnikami wskazują, że nawet dobierając kilka ekoschematów, trudno im będzie osiągnąć pułap dopłat zbliżony do tego, który uzyskiwali w latach poprzednich - informuje WIR.
Kto skorzystał na nowej kampanii najwięcej?
Zdaniem WIR, największym beneficjentem tej kampanii są producenci bydła mlecznego oraz mięsnego.
- W tych gospodarstwach, które skorzystały z dopłat do podwyższonego dobrostanu oraz ekoschematów związanych z produkcją roślinną, poziom dopłat może być wyższy od zeszłorocznego - zauważa WIR.
WIR cieszy spora ilość wniosków na uprawę uproszczoną.
- Jak twierdzą eksperci oraz rolnicy, taki system pozwala na poprawę jakości gleby oraz sprawdza się w kontekście suszy rolniczej - podkreśla WIR i dodaje - Martwi mała liczba wniosków na produkcję integrowaną czy też biologiczną ochronę upraw. Uważamy, że każdy rolnik powinien skorzystać z ekoschematu plan nawożenia.
Jakie jest Twoje zdanie? Zachęcamy do komentowania tegorocznej kampanii.
________________________________________
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
inż. ochrony środowiska, absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu, z zamiłowania fotograf. Autor rozwiązań technologicznych w ochronie środowiska oraz raportów OOS, ekspert ZPORR i PARP do sporządzania ocen oddziaływania na środowisko. Od 2022 roku dziennikarz gazety „Wieści Rolnicze”