Dlaczego warto jeść buraczki?
Buraczki - bogate w witaminy i wartości odżywcze oprócz zastosowania głównie spożywczego, wykorzystywane są również do produkcji pasz dla zwierząt. Dziś skupimy się wyłącznie na tym, dlaczego warto wdrożyć je do naszej diety.
Dlaczego warto wybrać buraczki?
Buraczki są lekkostrawne, niskokaloryczne i nie uczulają. Oprócz walorów smakowych, mają przede wszystkim moc witamin i minerałów, które w okresie jesiennym powinniśmy przyjmować w zdecydowanie większej ilości, niż choćby latem. Jesień, to czas przeziębień i gryp, dlatego warto wzmocnić swój organizm spożywając właśnie buraczki.
- Buraki to jedno z najpopularniejszych warzyw korzeniowych - mówi Anna Kaszewiak z największego rynku owocowo-warzywnego z podwarszawskich Broniszy.
Najcenniejsze wartości odżywcze zawiera buraczek surowy, nieprzetworzony. W tej postaci możemy przygotowywać różnego rodzaju soki z tym warzywem w roli głównej. Dużym zainteresowaniem natomiast cieszą się też już ugotowane, gotowe do spożycia.
- Przetworzone buraki cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Gastronomia i indywidualni klienci chętnie kupują ugotowane, obrane buraki lub poszatkowane na jarzynkę, lub nadające się do zrobienia carpaccio z buraków, ułatwia to przygotowanie posiłków - zauważa specjalistka z Broniszy.
W sklepach wielkopowierzchniowych, ale również w małych sklepikach kupimy je pakowane po kilka sztuk, hermetycznie zapakowane.
Jakie witaminy i wartości odżywcze mają buraki? Jak wpływają na nasz organizm?
Buraki to przede wszystkim duża wartość witaminy B1, która ma pozytywny wpływ na układ krwionośny, B9, czyli kwas foliowy. Oprócz witamin z grupy B, które pozytywnie wpływają na układ mięśniowy oraz poprawiają pamięć, buraki to również źródło witaminy C, A, E, K. Poza witaminami są także cennym źródłem minerałów, takich jak magnez, potas, cynk, żelazo, wapń, miedź czy fosfor. Błonnik zawarty w buraczkach dobrze wpływa na trawienie, a zawarte w nich azotany obniżają ciśnienie krwi. Ich właściwości zasadotwórcze z kolei sprawiają, że niwelują zgagę. Poza tym wprowadzenie buraków do codziennej diety wyrówna gospodarkę wodną organizmu oraz wzmocni kości i zęby.
Ile kosztuje kilogram buraków?
Ceny na największych giełdach w Polsce są bardzo zróżnicowane. Stawki wahają się od 0,85 do 2,80 zł/kg. Rozbieżność zatem jest spora. Gdzie kupimy je najtaniej?
- Podwarszawskie Bronisze: 0,85 - 1,30 zł/kg
- Łódzka Zjazdowa: 7,00 - 14,00 zł/ 10 kg, czyli 0,7 - 1,4 zł/kg
- Lubelska Elizówka: 1,30 - 1,40 zł/kg
- Gdański Renk: 1,50 zł/kg
- Szczeciński Rolhurt: 1,20 - 1,50 zł/kg
- Rzeszowski Agrohurt: 1,50 - 2,00 zł/kg
- Radomski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy: 1,00 - 1,30 zł/kg
- Wrocławski Targpiast: 1,00 - 1,80 zł/kg
- Poznańska Gildia: 10,00 - 14,00 zł/ 5 kg, czyli 2,00 - 2,80 zł/kg.