"Żółta lawenda" rośnie szybko i intensywnie. Rozświetli ogród aż do września

W Polsce dość dobrze znana jest tojeść pospolita (Lysimachia vulgaris). Ziele o bujnych, intensywnie żółtych kwiatach wykorzystywano w medycynie ludowej m.in. jako środek moczopędny. Obecnie, wraz z modą na ogrody rustykalne i ekologiczne, rośnie popularność ozdobnych odmian tojeści.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Jaka będzie reszta wakacji? Pogoda na drugą połowę lipca i sierpień
Czym wyróżnia się tojeść kropkowana?
Ta piękna roślina wieloletnia należy do rodziny pierwiosnkowatych. W naturalnym środowisku rośnie w Azji i Europie południowo-wschodniej.
Tojeść kropkowana ma dość wysokie, owłosione łodygi, osiągające do ok. 100 cm. Liście są jasnozielone, zazwyczaj o jajowatym kształcie. Niektóre odmiany posiadają ozdobne, dwubarwne liście, najczęściej w kolorze zielono-białawym. Polska nazwa tego gatunku odnosi się do charakterystycznych kropek, które zdobią dolną część liści. Tojeść kwitnie dość bujnie, okrywając się intensywnie żółtymi kwiatami o pięciu płatkach. Roślina przypomina pokrojem dziewannę, ale jest niższa i ma drobniejsze kwiaty.
Na jakim stanowisku posadzić tojeść kropkowaną?
Roślina polecana jest m.in. na rabaty do miejsc wymagających wizualnego lub kolorystycznego rozjaśnienia. Chodzi o ogrody mocno zacienione lub rabaty wymagające jasnego efektu kolorystycznego.
Dobierając stanowisko pod rabatę warto pamiętać, że tojeść rośnie szybko i intensywnie. Ogrodnicy uważają ją za roślinę mocno ekspansywną. W zależności od potrzeb ogrodu można tę cechę uznać za wadę lub za zaletę. Tojeść kropkowana doskonale sprawdza się jako roślina typowo okrywowa. Jest długowieczna i mrozoodporna. Jeżeli jednak w ogrodzie lub na działce jest mało miejsca, warto rozważyć posadzenie innego gatunku. Bylinę sadzi się wczesną jesienią lub na wiosnę (w kwietniu).
Tojeść kropkowana lubi wilgoć. Jest polecana m.in. do miejsc zacienionych i otoczenia oczek wodnych. Doskonale poradzi sobie także w pełnym nasłonecznieniu. Optymalne podłoże to gleba żyzna i przepuszczalna. Nie zaleca się za to sadzenia rośliny na podłożu mocno piaszczystym. Podłoże nie powinno być również ciężkie i gliniaste.
Jak uprawiać i pielęgnować tojeść kropkowaną?
Nie jest to bylina wymagająca szczególnej uwagi ani skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Aby zdrowo rosła wystarczą podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, czyli regularne podlewanie i odchwaszczanie. Odparowywanie wody i wzrost chwastów można ograniczyć stosując ściółkę z kory.
W sezonie wegetacyjnym, o ile istnieje taka potrzeba, tojeść można odżywiać co ok. 3-4 tygodnie wieloskładnikowym nawozem. Roślina dobrze reaguje także na nawożenie obornikiem.
Czytaj też: Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Rozsyp przy mrowisku, a problem zniknie
Ozdobne gatunki i odmiany tojeści do ogrodu
- Tojeść kropkowana Alexander – prawdopodobnie najbardziej znana z odmian ozdobnych tojeści. Liście rośliny są dwubarwne, z ozdobnym, kremowym obrzeżem. Na wiosnę zielone części byliny nabierają delikatnego, różowawego odcienia.
- Tojeść rozesłana Aurea – odmiana pięknej byliny płożącej, idealna jako roślina okrywowa. Wyróżnia się żółto-zieloną barwą liści. Jest polecana głównie na skalniaki, skarpy i okrycie murków.
- Tojeść bukietowa to roślina typowo bagienna, uprawiana głównie jako element ozdobny oczek wodnych i ogrodowych sadzawek. Wymaga stale wilgotnego podłoża i zanurzenia w wodzie na ok. 10 cm głębokości. Wytwarza niewielkie, kłosowate kwiaty w kolorze jasnożółtym.
- Tojeść orszelinowa – ciekawa bylina ozdobna, dorastająca do ok. 80 cm. Wyróżnia się białymi kwiatostanami o oryginalnym kształcie, przypominającym lisi ogon. Jesienią długie, lancetowate liście rośliny nabierają pięknej, bladoczerwonej barwy.
Czytaj też: Egzekucje komornicze zwierząt hodowlanych. Szykuje się zmiana przepisów?