Zmieszaj i spryskaj chwasty. Zapomnisz o pieleniu na długi czas

Regularne odchwaszczanie bywa zmorą większości ogrodników i działkowców. Nie zawsze jest czas, aby usunąć wszystkie chwasty mechanicznie. Z kolei stosowanie herbicydów ma wiele negatywnych skutków. Coraz większą popularność zyskują proste, domowe mikstury do oprysku chwastów na bazie bezpiecznych składników. Które z nich są najbardziej skuteczne?
Oprysk na chwasty na bazie octu. Jak stosować?
Ocet to niekwestionowany “pogromca” chwastów. Jest to kluczowy składnik, pojawiający się w większości domowych mikstur, które mają ułatwić odchwaszczanie. Przed przygotowaniem mieszanki warto pamiętać, że na jej skuteczność wpływa kilka czynników. Ważne jest m.in. stężenie preparatu i pogoda. Warto również pamiętać o intensywnym zapachu, który może być nieprzyjemny dla otoczenia.
Czytaj też: Kiedy ćma bukszpanowa składa jaja? Kiedy najlepiej stosować opryski i pułapki?
Aby przygotować prosty, domowy oprysk na chwasty wystarczy wymieszać ocet z wodą w proporcji 2:1 (lub stosować dużo niższe stężenie octu). Do mikstury można wykorzystać zwykły ocet spożywczy lub ocet winny. W sklepach ogrodniczych warto też poszukać gotowych preparatów na bazie octu (przeznaczonych do usuwania chwastów).
Octowy oprysk na chwasty będzie najbardziej skuteczny w suchą, słoneczną i bezwietrzną pogodę. Warto go zastosować możliwie wcześnie, gdy chwasty nie zdążyły jeszcze zakwitnąć. W przypadku tego oprysku największą skuteczność widać przy usuwaniu chwastów z chodników, kostki brukowej i podjazdów.
Czytaj też: Susza, opady, przymrozki? Prognoza długoterminowa IMGW na maj 2025
Wzmocnij oprysk na chwasty solą i mydłem
Zwolennicy naturalnych metod odchwaszczania zalecają wzmocnienie octowej mikstury dodatkiem soli i mydła w płynie. W skład podstawowego oprysku wchodzi np. 1 litr octu, 1 szklanka soli kuchennej oraz 1 duża łyżka mydła w płynie. Preparat należy dobrze wymieszać aż do zupełnego rozpuszczenia soli. Miksturę wlewa się do niewielkiego spryskiwacza i używa podczas suchej, bezwietrznej pogody. Mieszanka powinna skutecznie doprowadzić do wysuszenia liści i pędów popularnych chwastów (np. mniszka lekarskiego).
Posyp chwasty sodą oczyszczoną
Kolejna metoda wymaga tylko jednego składnika. Chwasty, szczególnie te rosnące na kostce brukowej lub w szczelinach chodnika, wystarczy posypać sodą oczyszczoną. Substancja skutecznie wysuszy liście i pędy rośliny. Te można zazwyczaj łatwo usunąć już kolejnego dnia po wykonaniu zabiegu. Skuteczność sody zależy w tym wypadku m.in. od pogody i stopnia rozwoju chwastów. Najłatwiej będzie usunąć młode rośliny, które jeszcze nie zdążyły się mocno ukorzenić.
Czytaj też: Żółte kwiaty przypominają róże. Ta roślina będzie ozdobą wiosennego ogrodu
Mikstura alkoholowa na chwasty? Nietypowa, ale skuteczna
Ostatnia propozycja jest mniej popularną, ale równie skuteczną, co poprzednie. Oprysk na chwasty można wykonać na bazie wysokoprocentowego alkoholu. Zazwyczaj stosuje się spirytus, wódkę lub ich mieszankę. Do przygotowania przykładowej mikstury wystarczy ok. 30 ml spirytusu (lub wódki) oraz 1,5-2 szklanki wody. Do preparatu można także dodać odrobinę płynu do mycia naczyń. Całość wystarczy przelać do niewielkiego spryskiwacza. Oprysk – podobnie jak w przypadku poprzednich preparatów – należy stosować w słoneczną, bezwietrzną pogodę.
Czytaj też: Rolnicy będą mogli przejść na bezrobocie? Ważne zmiany w przepisach