Zastosuj ten oprysk, gdy tuje brązowieją. Składniki masz w domu

Odpowiednie opryski odstraszą szkodniki, zwiększą odporność tui na choroby grzybowe, a także wzmocnią rośliny. Preparaty te można bez problemu przygotować ze składników dostępnych niemal w każdym domu.
Tuje: Uprawa i pielęgnacja
Tuja, nazywana także żywotnikiem, to roślina iglasta z rodziny cyprysowatych. W naturalnych warunkach rośnie w Azji i Ameryce Północnej. Bardzo często sadzona jest jako roślina ozdobna, zarówno w formie żywopłotu jak i samodzielnie rosnących okazów.
Wymaga żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Preferuje stanowiska słoneczne lub delikatnie zacienione. Wymaga regularnego przycinania, nawożenia, podlewania (zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim), a także odchwaszczania. Warto na ziemi wokół niej wysypać korę, która zapobiega nadmiernemu wysychaniu podłoża.
Czytaj też: Są zmorą niejednego ogrodu. Podlej tym ziemię, a problem zniknie
Dlaczego tuje brązowieją?
Tuja jest rośliną wiecznie zieloną – jej gałązki przez cały rok są zielone, przy czym wiosną i latem ich kolor jest bardziej intensywny niż w okresie jesienno-zimowym. Niestety jednak czasami zdarza się, że tuje zaczynają brązowieć. Jest to zjawisko niebezpieczne, które może doprowadzić nawet do obumarcia roślin.
Przyczyn tego zjawiska może być kilka. Najpopularniejsze to:
- ataki szkodników takich jak np. mszyce, misecznik tujowiec lub miodownica cyprysikowa;
- ataki karczowników – gryzoni, które żerują w ziemi i chętnie podgryzają korzenie tui;
- choroby grzybowe;
- susza fizjologiczna – zjawisko występujące wczesną wiosną z powodu niewystarczającego nawodnienia rośliny;
- przenawożenie – na skutek zbyt częstego i zbyt obfitego nawożenia korzenie tui mogą ulec poparzeniu i zacząć obumierać;
- ograniczony dostęp do światła słonecznego.
Czytaj też: Właściciele będę musieli zgłaszać takie budynki do MON. To kwestie bezpieczeństwa
Czym pryskać tuje, gdy brązowieją? Oprysk na bazie czosnku na szkodniki
Oprysk na bazie czosnku sprawdzi się w sytuacji, kiedy tuje zostały zaatakowane przede wszystkim przez takie szkodniki jak przędziorki, mszyce, mączliki czy miodownicę cyprysikową. Preparat wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Aby go przygotować, należy w pierwszej kolejności zetrzeć lub zmielić ok. 10 ząbków ząbków czosnku. Następnie trzeba zalać je 1 l wody, dokładnie wymieszać i odstawić na ok. 24 godziny. W międzyczasie roztwór warto kilka razy wymieszać. Po upływie doby należy go przecedzić i przelać do pojemnika ze spryskiwaczem, a następnie przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu. Można też dodać do niego odrobinę mydła potasowego, dzięki któremu będzie on lepiej utrzymywał się na gałązkach rośliny. Tak przygotowaną mieszanką warto regularnie pryskać tuje, gdy brązowieją. Można to robić nawet dwa razy dziennie.
Tuje brązowieją? Zastosuj oprysk z sody oczyszczonej i szarego mydła
Tuje, gdy brązowieją, warto też spryskiwać roztworem na bazie sody oczyszczonej i szarego mydła. Aby go przygotować, należy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i 5 ml szarego mydła rozpuścić w 2 l wody, a następnie dokładnie wymieszać i przelać do pojemnika ze spryskiwaczem. Tak przygotowany roztwór można stosować zarówno w celach profilaktycznych, jak i w momencie, kiedy tuje już zaczęły brązowieć. Dzięki zawartości sody oczyszczonej wykazuje on właściwości bakterio- i grzybobójcze. Skutecznie odstrasza też szkodniki takie jak np. przędziorki i mszyce za sprawą obecności szarego mydła.
Czytaj też: Czym nawozić róże na wiosnę? Najlepiej zacząć już w marcu
Zastosuj ten oprysk, gdy tuje brązowieją. Oprysk z olejkami eterycznymi przeciwko karczownikom
Tuje brązowieją również w efekcie działalności karczownika. Jeżeli w okolicach roślin można zauważyć niewielkie kopczyki ziemi, wówczas można mieć niemal pewność, że tuje zostały zaatakowane przez te gryzonie. Zwierzęta podgryzają korzenie tui, co prowadzić może nawet do obumarcia roślin.
Aby pozbyć się karczownika z ogrodu i tym samym ochronić rośliny, warto wykorzystać zapachy, których zwierzę to nie lubi. Zalicza się do nich przede wszystkim lawenda, czarny bez i mięta. Warto więc olejek eteryczny o jednym z wymienionych zapachów wymieszać z wodą. Tak przygotowanym roztworem należy następnie spryskać jednak nie tuje, a kopczyki karczownika.
Czytaj też: Jest bardziej uciążliwy niż kret. Działaj szybko, zanim zniszczy rośliny