Wysiej te kwiaty już w styczniu. Wiosną szybciej ozdobią twój ogród
Samodzielne przygotowanie sadzonek kwiatów jest sposobem na spore oszczędności. Koszt zakupu nasion jest bowiem dużo niższy od ceny gotowych sadzonek. Samodzielne wysiewanie kwiatów i ich późniejsza uprawa może dać również dużo satysfakcji.
Jakie kwiaty można wysiewać w styczniu?
Niektóre kwiaty można wysiewać już w styczniu, czyli w pełni sezonu zimowego. Dzięki temu rośliny będą miały czas, aby odpowiednio urosnąć i wzmocnić się, zanim zostaną przesadzone do gruntu. W efekcie wiosną będą zdrowo rosnąć na rabatach.
W styczniu warto wysiewać przede wszystkim kwiaty jednoroczne, w przypadku których wegetacja trwa najdłużej. Wiele z nich zakwita dopiero po 4-5 miesiącach od posiania. Zatem wysianie ich w styczniu sprawi, że zakwitną niedługo po przesadzeniu ich do gruntu, co zazwyczaj następuje w drugiej połowie maja.
Te kwiaty można wysiewać w styczniu:
- begonia stale kwitnąca,
- heliotrop peruwiański,
- lobelia przylądkowa,
- pelargonia bluszczolistna,
- pelargonia rabatowa,
- petunia ogrodowa,
- szałwia błyszcząca,
- werbena ogrodowa,
- żeniszek meksykański.
Czytaj także: Jak wykorzystać śnieg w ogrodzie? Rośliny ci za to podziękują
Wysiewanie kwiatów w styczniu. O tych zasadach trzeba pamiętać
Aby wysiewanie kwiatów w styczniu przyniosło oczekiwane rezultaty, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim pamiętać należy o zapewnieniu wschodzącym roślinom odpowiedniej ilości światła. Z tego powodu doniczki z nasionami najlepiej ustawić na parapecie okna wychodzącego na stronę południową. Należy przy tym pamiętać, że w styczniu światła naturalnego jest zbyt mało i w związku z tym trzeba zadbać o sztuczne doświetlanie. Najlepiej użyć do tego specjalnych lamp przeznaczonych do doświetlania. W przypadku zbyt małej ilości światła siewki kwiatów będą słabe i podatne na ataki chorób. W konsekwencji mogą później nie kwitnąć zbyt okazale.
Czytaj także: Mech i porosty na drzewach owocowych? Posmaruj tym korę, a same odpadną
Poza odpowiednią ilością światła wschodzące kwiaty potrzebują właściwej temperatury. Optymalna wynosi – w zależności od gatunku – od 20 do 25 stopni Celsjusza. W początkowym okresie wzrostu doniczki z nasionami można przykryć np. szklaną lub plastikową osłoną. Dzięki temu będą miały zapewniony odpowiedni poziom wilgotności. Kiedy jednak nasiona zaczną kiełkować, osłony należy usunąć. Nie można oczywiście zapominać o regularnym, a jednocześnie umiarkowanym, podlewaniu. W tym celu najlepiej używać butelki ze spryskiwaczem.
Wysiewanie kwiatów w styczniu: Co robić z siewkami przed ich przesadzeniem do gruntu?
Kiedy siewki odpowiednio podrosną i pojawią się na nich pierwsze listki, należy przeprowadzić pikowanie poprzez ich rozdzielenie i przesadzenie do większych pojemników. Będą dzięki temu zdrowe i silne, a ich system korzeniowy odpowiednio się ukształtuje.
Bardzo ważną kwestią jest również wybór odpowiedniego czasu na przesadzenie sadzonek do gruntu. Nie należy robić tego zbyt szybko, ponieważ może to narazić je na przemarznięcie. Przesadzenie najlepiej przeprowadzić więc w momencie, kiedy minie ryzyko przygruntowych przymrozków, a więc dopiero w drugiej połowie maja. Kilka dni przed zaplanowanym przesadzeniem można rozpocząć hartowanie roślin poprzez ich wystawianie na kilka godzin w ciągu dnia na zewnątrz. Dzięki temu będą mogły stopniowo przyzwyczajać się do nowych warunków, w których będą rosły.
Czytaj też: Zimą zadbaj o rododendron. Wiosną odwdzięczy się pięknymi kwiatami