Wyróżnia się "puszystymi" kwiatami. W Polsce kwitnie aż do przymrozków

Żeniszek jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, kwitnących roślin ogrodowych. Wyróżnia się charakterystycznymi, "puszystymi" kwiatami, najczęściej w odcieniu jasnego fioletu. Jego uprawą może zająć się nawet początkujący ogrodnik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co warto wiedzieć o żeniszku meksykańskim?
Tę jednoroczną roślinę z rodziny astrowatych trudno pomylić z jakimkolwiek innym gatunkiem. W Polsce jest wysoce popularna zdobiąc działki, ogrody i klomby zieleni miejskiej. Jak sama nazwa wskazuje, żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum) przywędrował do Europy z Meksyku. Co ciekawe, jego naturalnym środowiskiem są także egzotyczne Karaiby.
Czytaj też: Jak uratować przesuszony trawnik? Nie popełnij tych dwóch popularnych błędów
W Polsce żeniszki są roślinami jednorocznymi. Kwitną bardzo długo, bo od czerwca aż do pierwszych, październikowych przymrozków. Niestety, nie mają szans na przetrwanie polskiej zimy. Na rynku dostępne są odmiany o różnej wysokości i barwie kwiatów, najczęściej fioletowych. Coraz większą popularnością cieszą się jednak żeniszki o różowych i białych kwiatach.
Odmiany dostępne w Polsce dorastają zazwyczaj do ok. 30 cm. Roślina ma drobne, owłosione, mięsiste liście. Kwiatostany mają kształt baldachimów, tworzących koszyczki fioletowych kwiatów o pierzastych płatkach.
Czytaj też: Postaw na parapecie lub spryskaj okno. Pająki ominą twój dom
Żeniszek: Miłośnik słonecznego stanowiska
Optymalne warunki uprawy tej rośliny powinny choć trochę przypominać jej środowisko naturalne. Im cieplej, im więcej słońca, tym lepiej. Na stanowisku mocno nasłonecznionym roślina się dobrze wybarwia, a kwiatów jest dużo przez cały sezon. Sadząc żeniszki w lekkim półcieniu, np. jako okrycie podłoża pod bujnymi krzewami, należy spodziewać się, że roślina będzie mniej bujnie kwitła. Okres kwitnienia rośliny można przedłużyć usuwając przeschnięte kwiatostany. Zaleca się także lekkie przycięcie żeniszka po pierwszym okresie kwitnienia.
Wymagania odnośnie gleby nie są szczególne. Żeniszkowi meksykańskiemu przyda się podłoże dobrze przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Gleba powinna być lekko wilgotna. Żeniszki dość dobrze znoszą przesuszenie podłoża, ale przy wysokich temperaturach mają tendencję do więdnięcia. Zaszkodzić im może także nadmiar wody.
Z czym komponować żeniszki meksykańskie?
Przez całe lato i wczesną jesień roślina tworzy gęste, fioletowo-zielone dywany. Warto ją posadzić m.in. w pustych miejscach, w których podłoże ogrodowe wymaga okrycia. Żeniszki doskonale sprawdzą się jako rośliny rabatowe – samodzielnie lub w zestawie z innymi roślinami jednorocznymi. Często stosuje się kontrastowe połączenie kolorystyczne np. z żółtymi astrami lub pomarańczowymi aksamitkami. Ciekawie będzie także prezentować się połączenie z roślinami kwitnącymi na czerwono.
Żeniszki bardzo dobrze radzą sobie jako rośliny balkonowe. Z powodzeniem można je także uprawiać w pojemnikach (na tarasie), ale tu będą wymagać uważnego, wyważonego podlewania.
Czytaj też: W polskich ogrodach zastąpi wrzosy? Wytrzymała, łatwa w uprawie i długo kwitnie