Wielki powrót “królowej działek”. Właśnie nadszedł czas jej sadzenia

Nasturcje przez długi czas były uważane za rośliny “staromodne”. Obecnie ponownie wracają do łask. Ogrodnicy doceniają liczne zalety tych roślin. Trudno im także odmówić urokliwej estetyki.
Czym wyróżnia się nasturcja?
Istnieje ponad 80 gatunków nasturcji. W Polsce popularne i powszechnie dostępne są różne odmiany nasturcji niskich, wysokich i pnących. W warunkach naturalnych rośliny te można znaleźć zarówno w wilgotnych lasach, jak i na górskich wyżynach (Ameryka Środkowa i Południowa). Wśród kluczowych zalet nasturcji wymienia się najczęściej:
- dużą łatwość uprawy, w tym na mniej sprzyjających glebach,
- wysokie walory jako roślina okrywowa – nasturcja tworzy estetyczne, zielone dywany, można nią skutecznie przykryć dowolny typ podłoża lub ogrodzenia,
- długi okres kwitnienia aż do pierwszych, jesiennych przymrozków,
- oryginalne walory smakowe – nasturcja jest jadalna, można ją dodawać m.in. do sałatek lub jeść w wersji marynowanej,
- roślina przyciąga popularne szkodniki m.in. mszyce i wełnowce, pośrednio chroniąc warzywa posadzone w jej sąsiedztwie,
- przyciąganie pszczół.
Liście i pnącza nasturcji tworzą estetyczny, zielony dywan z pomarańczowymi i żółtymi plamami kwiatów.
Czytaj też: Podlej tym truskawki. Zbierzesz kosze smacznych i dużych owoców
Ciekawe odmiany nasturcji
Do wyboru są m.in. odmiany nasturcji niskich, wysokich lub pnących. Odmiany pnące warto sadzić w pobliżu płotów, murów, altan, ogrodzeń lub pergoli. Nasturcje pnące to również idealne rośliny do doniczek na balkony, werandy i tarasy. Ciekawe, ładnie prezentujące się odmiany to m.in.:
- nasturcja niska Alaska Salmon Orange – wyróżnikiem tej odmiany są duże kwiaty o barwie łososiowej,
- nasturcja niska Black Velvet – odmiana o kwiatach koloru purpurowego,
- nasturcja karłowa Whirly Bird Cherry – odmiana karłowa o intensywnie różowych kwiatach, polecana do donic na balkony i tarasy,
- nasturcja pnąca Vanille Ice – odmiana pnąca o jasnożółtych, dużych kwiatach, polecana na pergole,
- nasturcja wysoka Milkmaid – piękna odmiana o nietypowych, biało-kremowych kwiatach, pędy rośliny dorastają do 3 metrów długości,
- nasturcja kanaryjska żółta – roślina o długim okresie kwitnienia, przyciągająca pszczoły, posiadająca drobne, żółte kwiaty.
Kiedy należy sadzić nasturcję?
Roślinę można sadzić bezpośrednio do gruntu pod koniec kwietnia lub na początku maja. W pojedynczym dołku można umieścić do 3 nasion. Zalecane jest zachowanie odstępu ok. 20 cm. Nasiona można też rozmieścić strategicznie w wybranych miejscach ogrodu lub działki, wymagających np. zakrycia podłoża.
Inna opcja to przygotowanie rozsady. Okres kiełkowania nasion nasturcji wynosi ok. 2-3 tygodnie. Pojemniki z nasionami będą wymagać w tym czasie temperatury ok. 20 stopni Celsjusza. Sadzonki można pikować, gdy osiągną ok. 5 cm. Nasturcja nie lubi przesadzania. Dobrym pomysłem może okazać się stosowanie doniczek biodegradowalnych i umieszczenie ich razem z sadzonkami w gruncie.
Czytaj też: Owiń pień drzewa tym materiałem. Robaki nie dostaną się do śliwek
Jakich warunków uprawy wymaga nasturcja?
Nasturcje są uważane za jedne z najmniej wymagających roślin ogrodowych. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, ale osłoniętych od wiatru. Poradzą sobie także w półcieniu lub w lekkim cieniu. Warto zadbać o to, aby nasturcji nie sadzić na mocno wilgotnym terenie. Rośliny niskie, płożące mają tendencję do zatrzymywania wilgoci w podłożu. Glebę pod uprawę nasturcji można dodatkowo wzbogacić dodając próchnicę lub kompost.
Nasturcja wymaga regularnego, ale niezbyt intensywnego podlewania. O ile to możliwe, należy unikać moczenia liści. W sezonie wegetacyjnym nasturcję można dodatkowo odżywić nawozem do roślin kwitnących (z zawartością azotu i fosforu). Jest wysoce prawdopodobne, że roślina będzie przyciągać szkodniki (mszyce, wełnowce). Te można opcjonalnie zwalczać, ale zalecane są głównie ekologiczne metody np. opryski na bazie czosnku.
Czytaj też: Posadź zamiast pelargonii. Zachwyca kolorowymi kwiatami, kwitnie 5 miesięcy
- Tagi:
- nasturcja pnąca
- nasturcja
- działka