Urzeka wyjątkowym kształtem kwiatów. Znów stała się modna w polskich ogrodach

Serduszka okazała to wyjątkowo oryginalna roślina, którą trudno porównać do jakichkolwiek innych kwiatów. Jej niepowtarzalny, romantyczny wygląd sprawia, że coraz więcej osób ozdabia nią swój ogród.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym się charakteryzuje serduszka okazała?
Serduszka okazała (Lamprocapnos spectabilis lub Dicentra spectabilis) to bylina ogrodowa, która charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkowym wyglądem. Jej sercowate kwiaty wyrastają na długich pędach. Wyglądają, jakby były zawieszone na gałązkach. Występują w odcieniach różu, bieli i czerwieni. Roślina ma krzaczasty pokrój, osiąga wysokość od 60 do 90 cm. Jej liście mają pierzasty kształt, są zwykle w kolorze ciemnej zieleni.
Czytaj też: Według doświadczonych ogrodników ma same zalety. Tworzy bujne, wonne rabaty
Serduszka okazała jest rośliną mrozoodporną i dobrze znosi nasze warunki klimatyczne. Pochodzi z Azji Wschodniej, występuje naturalnie w Japonii, Korei i Chinach, z których sprowadzono ją do Europy. Ze względu na swój wyjątkowy wygląd szybko zyskała dużą popularność szczególnie w ogrodach angielskich. Stała się również bardzo modna w Polsce. Wiele osób może pamiętać ją z dzieciństwa, ponieważ powszechnie gościła w ogródkach naszych babć.
Głównym minusem tej rośliny jest fakt, że ma właściwości trujące i może powodować podrażnienia skóry. Lepiej więc unikać jej sadzenia w ogrodach, w których przebywają dzieci i zwierzęta domowe, a także zachować ostrożność podczas prac ogrodowych.
Jak długo kwitnie serduszka okazała? Kiedy najlepiej ją sadzić?
Serduszka okazała kwitnie zazwyczaj w maju i czerwcu, czasem nieco dłużej. Pierwsze kwiaty mogą pojawić się już w kwietniu. Dlatego najlepiej sadzić ją wczesną wiosną, gdy minie już ryzyko przymrozków. Można zasadzić ją także jesienią, po obumarciu części nadziemnej.
Po przekwitnięciu roślina przechodzi w stan spoczynku, jej liście i pędy usychają i zanikają, zostawiając w ogrodzie puste miejsce. Z tego powodu serduszkę warto sadzić w towarzystwie innych roślin, które wypełnią tę przestrzeń.
Czytaj też: Kwitną aż do jesieni i odstraszają szkodniki. Urocze rośliny dla początkujących
Serduszka okazała. Jak ją pielęgnować i czy nawozić?
Serduszka okazała najlepiej sprawdzi się w cienistych zakątkach ogrodu. Można ją sadzić również w półcieniu. Na stanowisku słonecznym szybciej przekwitnie. Będzie pięknie wyglądać pod drzewami, sadzona w grupach, z innymi bylinami. Wymaga gleby próchniczej, żyznej i przepuszczalnej o odczynie obojętnym (pH 6,6-7,2) w przypadku młodych roślin, później lekko kwaśnym.
Kwiaty trzeba regularnie podlewać, szczególnie w czasie suszy. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre, ponieważ roślina źle znosi zastój wody. Wiosną, przed okresem kwitnienia lub przed zasadzeniem, powinniśmy zastosować nawóz bogaty w azot, fosfor i potas, najlepiej organiczny, taki jak kompost lub obornik. Później można również użyć wieloskładnikowego nawozu mineralnego dla roślin kwitnących.
Po przekwitnięciu należy przyciąć tuż nad ziemią wszystkie zaschnięte części rośliny, by w przyszłym sezonie mogła ponownie zakwitnąć. Chociaż serduszka okazała jest rośliną mrozoodporną, młode rośliny warto osłonić na zimę przed silnym chłodem.
Czytaj też: Nie zapomnij o tym zabiegu w lipcu. Za rok piwonie obsypią się kwiatami
Serduszka okazała – odmiany
Serduszka okazała występuje w wielu odmianach, które różnią się kolorem i wyglądem kwiatów i liści. Należą do nich:
- Serduszka Valentine – ma czerwone kwiaty i zielone liście;
- Serduszka Cupid – ma jasnoróżowe kwiaty i bladozielone liście;
- Serduszka King of Hearts – ma różowe kwiaty i niebiesko-zielone liście;
- Serduszka Gold Heart – ma różowe kwiaty i złociste liście;
- Serduszka Alba – ma białe kwiaty i zielone liście;
- Serduszka White Gold – ma białe kwiaty i ciemnozielone liście.