To jeden z najpiękniejszych wiosennych krzewów. Kiedy najlepiej go sadzić?

Bez jest łatwy w uprawie, co sprawia, że poradzi sobie z nim nawet osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem. Jego zapach przyciąga nie tylko ludzi, lecz także motyle i pszczoły, czyli owady, które są zapylaczami. Ponadto nie tylko pięknie wygląda, lecz także ma właściwości zdrowotne, między innymi może wzmocnić odporność, ma działanie przeciwzapalne, wspomaga walkę z trądzikiem, zmniejsza bóle głowy, a także uspokaja. Z kwiatów można zrobić syrop lub zaparzyć herbatę.
Kiedy sadzić bez?
Lilaki najlepiej sadzić wiosną lub jesienią, w kwietniu bądź na przełomie września i października. Można próbować sadzenia latem, jednak istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że się nie przyjmie, jeśli nie będzie się go wówczas odpowiednio często podlewać.
Czytaj też: Owiń pień drzewa tym materiałem. Robaki nie dostaną się do śliwek
Warunki uprawy bzu
Bez nie jest rośliną wymagającą. Lubi nasłonecznione, lekko przewiewne stanowiska, a tuż po zasadzeniu wymaga obfitego podlewania. Krzew powinien mieć dostęp do słońca przez siedem do ośmiu godzin dziennie. Najlepiej radzi sobie w umiarkowanie żyznym podłożu, ważne jednak by było przepuszczalne, a jego odczyn wahał się między obojętnym a lekko zasadowym. Jeżeli gleba jest zbyt uboga, krzewy mogą wolniej rosnąć. Dlatego warto zadbać o jej odżywienie. Warto wybrać nawozy zawierające azot, fosfor i potas, które pomagają roślinom kwitnącym. Wzrost będzie intensywniejszy przy zastosowaniu magnezu czy żelaza. Zazwyczaj jednak lilaki dobrze sobie radzą i nie potrzebują częstego nawożenia.
Warto też dokładnie przemyśleć miejsce, gdzie posadzimy bez, ponieważ ten krzew ma to do siebie, że bardzo się rozrasta. Zazwyczaj odradza się sadzenie go przy ogrodzeniach oraz ścianach.
Jak sadzić lilaki?
Sadzenie lilaka pospolitego nie jest skomplikowane. Warto kupić lekko rozwiniętą sadzonkę, by przyjął się szybko i nie było konieczne długie czekanie na kwitnienie. Zazwyczaj pierwszy raz kwitnie po dwóch do trzech lat od zasadzenia. Na początku w wybranym miejscu należy dobrze przekopać ziemię, by była odpowiednio spulchniona. Następnie należy wykopać dziurę większą niż doniczka krzewu, włożyć go do niej i przysypać ziemią. Dobrym krokiem jest zasilenie podłoża kompostem od razu przy sadzeniu bzu. Należy pamiętać, by na początku krzew obficie podlewać.
Czytaj też: Zasiedzenie działki: Co to właściwie oznacza dla rolników i nie tylko?
Jak pielęgnować bez?
Aby lilaki pięknie rosły, muszą być nawadniane. W przypadku okresów bezdeszczowych należy dbać o to, by regularnie jest podlewać, ale uważać na to, by ich nie przelać. Woda pomaga w ukorzenieniu się rośliny, dlatego, jak wspominaliśmy, jest to też tak istotne na początkowym etapie po posadzeniu.
Kiedy bez przekwitnie, warto pozbyć się kwiatostanów, a w czerwcu można go także przyciąć. To może sprawić, że w kolejnym roku kwitnięcie będzie obfite. W starych bzach można uciąć pędy do 50 centymetrów nad ziemią.
Czytaj też: Wielki powrót “królowej działek”. Właśnie nadszedł czas jej sadzenia