Ten kwiat nie traci na popularności. Wytrzymuje suszę i wysokie mrozy

Bodziszek pochodzi z rodziny bodziszkowatych i ma przeszło 300 gatunków. Uprawia się go niemal na całym świecie. W Polsce niektóre z jego gatunków występują też naturalnie. W naturze rośnie głównie w lasach, na łąkach, w górach, na terenach skalistych i przy wodzie. Jest odporny na wysokie i niskie temperatury, a także na choroby. Poza tym długo kwitnie – niektóre z jego odmian zdobią ogród od czerwca do września.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Trzy metody pasteryzacji. Jedna może zaskoczyć nawet doświadczoną panią domu
Jak wygląda bodziszek?
Bodziszek to roślina wieloletnia. Jego pędy tworzą rozłożyste kępy, które mogą osiągnąć nawet do 70–80 centymetrów długości w zależności od odmiany. Kwiaty geranium mają pięć płatków, są symetryczne, delikatne i wydać na nich żyłkowanie. Kwitną na fioletowo, niebiesko, różowo i biało. Także ich liście są dekoracyjne, a jesienią mogą zmienić barwy.
Uprawa bodziszka. Sadzenie, stanowisko, podłoże
Bodziszka można sadzić dwa razy w ciągu roku – wczesną wiosną lub jesienią. Zazwyczaj kwiaty te uprawia się na gruncie, ale można też wysiać je w donicach – szczególnie w przypadku niższych odmian. Wyglądają dobrze nie tylko na rabatach i w towarzystwie innych kwiatów, takich jak irysy czy lawenda, lecz także na skarpach, skalniakach lub jako element łąk kwietnych.
Geranium najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, wówczas kwitnie najobficiej, jednak radzi sobie dobrze także w półcieniu. Lubi żyzną i przepuszczalną glebę, ale poradzi sobie także w glebach suchych. Źle znosi zastój wody, choć podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne.
Bodziszek odporny jest na silne mrozy (niektóre odmiany przezimują, nawet gdy temperatura spadnie do -30 stopni), suszę, a także wykazuje się dużą odpornością na atak szkodników i chorób grzybowych.
Czytaj też: Urzeka wyjątkowym kształtem kwiatów. Znów stała się modna w polskich ogrodach
Pielęgnacja bodziszka. Co zrobić, by pięknie rósł?
Bodziszek nie jest wymagającą rośliną, nie trzeba więc wykonywać wielu zabiegów, choć odpowiednia pielęgnacja pozwoli na obfite kwitnienie i dobrą kondycję liści. Przede wszystkim nie jest konieczne silne odżywianie – na nawozy warto postawić głównie po zasadzeniu, wówczas można skorzystać z kompostu lub nawozów mineralnych.
Ponadto istotne jest podlewanie, które głównie zależy od warunków atmosferycznych. Choć geranium radzi sobie z suszą, to jednak w okresach bez deszczu warto regularnie nawilżać glebę – co istotne powinna być ona wilgotna, a nie mokra. Podlewać należy podłoże i unikać polewania liści. Jeżeli bodziszek rośnie w donicy, wówczas podlewanie powinno być częstsze.
Kiedy kwiaty przekwitną, należy je obciąć. Aby nie zgnieść pędów, do tego celu należy użyć ostrych nożyczek lub sekatora. Wycina się kwiat z około 1 centymetrem łodygi. Roślinie warto się przyglądać regularnie i usuwać również pędy, które są uszkodzone, obumarłe lub suche.
Czytaj też: W lipcu koniecznie pamiętaj o tym przy różach. Będą kwitły do przymrozków