Ten krzew świetnie sprawdza się nawet w roli żywopłotu. Może kwitnąć już w kwietniu

Żylistek jest krzewem z rodziny hortensjowatych. W naturalnych warunkach występuje przede wszystkim w Azji Wschodniej, ale kilka jego gatunków spotkać można również w Ameryce Środkowej. Rośnie głównie na skalistych zboczach, w lasach oraz w pobliżu zbiorników wodnych.
Żylistek: Krzew ozdobny, który sprawdzi się w każdym ogrodzie
W Polsce żylistek uprawiany jest jako krzew ozdobny. Pięknie wygląda w ogrodzie rosnąc zarówno jako pojedynczy krzew, jak i w grupach. Doskonale prezentuje się w sąsiedztwie innych kwitnących krzewów, takich jak np. forsycje. Sprawdzi się również jako żywopłot.
Czytaj też: Ten hit PRL-u pięknie pachnie wanilią. Ostatni dzwonek na wysiew
Żylistek, w zależności od odmiany, może osiągać wysokość od 50 cm do nawet 3 m. Dzięki temu każdy ogrodnik może bez problemu dostosować odmianę krzewu do wielkości swojego ogrodu. Żylistek ma prosty pokrój, a jego grube pędy pokrywa brązowa korowina. Jego liście są duże i jajowate.
W okresie kwitnienia na krzewie pojawia się mnóstwo drobnych kwiatów w kolorze białym lub różowym. Swoim kształtem przypominają dzwonki lub gwiazdki, a zebrane są w grona lub wiechy. Wydzielają dosyć intensywny zapach. Żylistek kwitnie zazwyczaj od kwietnia do czerwca, chociaż niektóre odmiany zakwitają później, a kwiaty zdobią je aż do sierpnia. Żylistek jest rośliną miododajną i w związku z tym przyciąga owady zapylające takie jak np. pszczoły i motyle. Owoce wytworzone przez krzew po kwitnieniu, utrzymują się na nim przez całą zimę.
Czytaj też: Ma efektowne liście i jest łatwa w uprawie. Poradzą sobie nawet początkujący
W Polsce uprawiane są różne odmiany żylistka, które różnią się od siebie przede wszystkim wysokością, okresem kwitnienia i kolorem kwiatów. Do najpopularniejszych należą:
- żylistek szorstki,
- żylistek wysmukły,
- żylistek karbowany,
- żylistek różowy,
- żylistek mieszańcowy,
- żylistek okazały.
Czytaj też: Przygotuj w proporcji 1:10 i podlej czosnek. Zbierzesz obfite plony
Uprawa i pielęgnacja żylistka
Najlepszym terminem na sadzenie żylistka jest wczesna wiosna lub ewentualnie jesień. Krzew preferuje stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie również w półcieniu. Miejsce, w którym rośnie, koniecznie musi być jednak osłonięte od wiatru. Najlepiej czuje się w glebach żyznych, próchniczych i umiarkowanie wilgotnych. Poradzi sobie zarówno w tych lekko kwaśnych, jak i delikatnie zasadowych.
Krzew źle znosi susze i w związku z tym wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego, podlewania. W przeciwnym wypadku jego liście zaczną szybko więdnąć. Żylistek nie wymaga nawożenia, jednak w okresie wegetacyjnym można stosować do niego nawozy przeznaczone do krzewów kwitnących, a raz w roku zasilać go kompostem.
Żylistek źle znosi niskie temperatury i w związku z tym wymaga zimą okrycia np. za pomocą agrowłókniny. W przypadku przemarznięcia wykazuje jednak dosyć duże zdolności regeneracyjne. Jest odporny na szkodniki i choroby. Jedynie sporadycznie może być atakowany przez choroby grzybowe (np. mączniaka) lub mszyce.
Przycinanie żylistka: O tym zabiegu warto pamiętać
Zabiegiem niezbędnym w pielęgnacji żylistka jest przycinanie. Dzięki niemu krzew będzie regularnie się rozrastał i obficie obsypywał kwiatami. W pierwszym roku po posadzeniu, jeśli nastąpiło to wczesną wiosną, żylistka należy przyciąć jesienią, skracając pędy o 1/3 długości. W przypadku krzewu posadzonego jesienią, z pierwszym cięciem trzeba poczekać do wiosny.
W kolejnych latach przycinanie warto powtarzać co roku, po zakończonym kwitnieniu, skracając pędy o połowę. Ponadto regularne należy usuwać pędu uszkodzone, zaschnięte lub z objawami chorób. Raz na kilka lat można też całkowicie usunąć najstarsze pędy i prześwietlić zwłaszcza środek krzewu, aby zapewnić mu lepszy dostęp do światła. Zabieg ten nosi nazwę cięcia odmładzającego.
Czytaj też: Rolniczy kalendarz: Jakie prace są przeprowadzane w kwietniu?