Ten hit PRL-u pięknie pachnie wanilią. Ostatni dzwonek na wysiew

Heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens) nazywany także heliotropem wonnym lub tomiłkiem peruwiańskim to popularna bylina z Ameryki Południowej. Jak wskazuje nazwa, w naturalnym środowisku jej skupiska można spotkać min. w Peru. W polskich warunkach klimatycznych heliotrop nie jest w stanie poradzić sobie z mrozem – uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Można się jednak podjąć przezimowania wykopując i przenosząc roślinę do domu.
Czym wyróżnia się heliotrop peruwiański?
W naturalnym środowisku heliotrop rośnie bujnie osiągając nawet do 1 m wysokości. W polskich warunkach osiąga zazwyczaj wysokość ok. 30-50 cm (wyższą w zależności od odmiany i warunków). Heliotrop ma ciemnozielone liście pokryte włoskami i drobne, gęste kwiatostany z ciemnofioletowymi lub niebieskimi kwiatami. Najbardziej charakterystyczną cechą rośliny jest jedyny w swoim rodzaju aromat. Zapach heliotropu przypomina wanilię, ale bywa określany także jako migdałowy lub marcepanowy. Intensywność zapachu jest mocno powiązana ze stanowiskiem, na którym rośnie roślina. Im lepsze nasłonecznienie, tym silniejszy aromat. Olejek z kwiatów heliotropu jest wykorzystywany w perfumerii. Warto jednocześnie pamiętać, że heliotrop zawiera toksyny. W niektórych krajach roślina posiada status gatunku inwazyjnego (heliotrop zwyczajny w Australii).
Czytaj też: Nadciąga załamanie pogody. Jak długo potrwa atak zimy? Gdzie będzie najgorzej?
Jaki i kiedy siać heliotrop peruwiański?
Nasiona heliotropu mają dość długi czas kiełkowania. Pod rozsady (tunele, szklarnie lub warunki domowe) są wysiewane zazwyczaj w marcu (a nawet pod koniec lutego). Aby proces kiełkowania przebiegał prawidłowo wymagana jest temp. min. 20 stopni Celsjusza. Po ok. 4 tygodniach siewki można pikować do doniczek. Sadzenie do gruntu jest zalecane zazwyczaj dopiero po ostatnich, majowych przymrozkach (15 maja). Heliotrop kwitnie od lipca do września, a często jeszcze do pierwszych przymrozków. Proces kwitnienia można przedłużyć poprzez usuwanie kwiatostanów, które przekwitły. Można również uszczykiwać młode rośliny, aby przyspieszyć proces rozkrzewienia.Jakie warunki uprawy są najlepsze dla heliotropu?
Roślina pochodzi z Ameryki Południowej, więc optymalne warunki to stanowisko ciepłe, dobrze nasłonecznione z glebą przepuszczalną. Zalecane jest podłoże żyzne i lekkie. Idealny odczyn gleby to zbliżony do obojętnego. Należy za to unikać sadzenia rośliny na glebach ciężkich, mocno zbitych z dużą zawartością gliny. Podlewanie regularne, ale bez zastojów wody. W sezonie wegetacyjnym co 2-3 tygodnie roślinę można nawozić uniwersalnym nawozem z zawartością azotu. W trakcie podlewania warto pamiętać, aby woda trafiała bezpośrednio na podłoże. Zalewanie liści heliotropu może poskutkować powstawaniem brązowych przebarwień. Heliotrop posadzony do gruntu nie przetrwa przymrozków. Roślinę można jednak wykopać, umieścić w donicy i przezimować w warunkach domowych (pomieszczenie chłodne i jasne), a wiosną ponownie przenieść do ogrodu.
Heliotrop peruwiański można sadzić do gruntu, tworząc pachnące rabaty lub w donicach. Roślinę warto zestawiać z innymi gatunkami biorąc pod uwagę kolorystykę, pokrój a nawet zapach. Polecane sąsiedztwo dla heliotropu peruwiańskiego to m.in. róże (ciekawa kompozycja zapachowa), begonie, petunie, dalie, werbena, nagietki lub inne rośliny o żółto-pomarańczowym ubarwieniu.
Czytaj też: Te produkty zdrożeją w sklepach przed Wielkanocą 2025. Prognozy na święta
- Tagi:
- peruwiański
- heliotrop