Ten egzotyczny krzew zakwita dwa razy w roku. W dodatku jest łatwy w uprawie

Abelia jest krzewem z rodziny przewiertniowatych, który w naturalnych warunkach rośnie we wschodniej Azji oraz w Meksyku. Jest jednak chętnie uprawiany jako roślina ozdobna w wielu innych regionach świata, w tym także w Polsce.
Czytaj też: Dziwne plamy na sadzonkach pomidorów? Oto objawy 4 popularnych chorób
Abelia wielokwiatowa, czyli najpopularniejszy gatunek abelii
Istnieje wiele gatunków tej rośliny, wśród których największą popularnością cieszy się abelia wielokwiatowa, która powstała w wyniku skrzyżowania abelii chińskiej z abelią jednokwiatową.
Abelia wielokwiatowa sprawdzi się w ogrodzie zarówno w postaci samodzielnie rosnącego krzewu, jak i w towarzystwie innych roślin. Ponadto jej wysokie odmiany nadają się do stworzenia pięknego, kwitnącego żywopłotu. Krzew może także rosnąć w donicach i skrzynkach ustawionych na balkonach czy tarasach. Warto wiedzieć, że abelia jest rośliną miododajną, dzięki czemu przyciąga owady zapylające.
Abelia wielokwiatowa: Jak wygląda?
Abelia wielokwiatowa ceniona jest za swój piękny pokrój, który zawdzięcza łukowato wygiętym w stronę ziemi i przewieszającym się pędom. Może dorastać do wysokości 1,8 m. Ma ciemnozielone, błyszczące liście o jajowatym kształcie, które jesienią zmieniają kolor na czerwono-brązowy. Jest rośliną częściowo zimozieloną, co oznacza, że w przypadku łagodniejszej zimy jej liście utrzymują się aż do wiosny. Dzięki temu krzew może zachowywać swoje walory dekoracyjne przez cały rok.
Obok liści wyjątkową ozdobą abelii są jej lejkowate kwiaty przypominające wyglądem drobne dzwonki lub małe trąbki. Mają barwę białą lub bladoróżową i zebrane są zazwyczaj w grona po kilka sztuk. Mogą pojawiać się na krzewie dwa razy w ciągu roku. Pierwszy raz późną wiosną – na przełomie maja i czerwca, natomiast po raz drugi – w drugiej połowie lata. Abelia może kwitnąć nawet do przełomu września i października. Warto dodać, że jej kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale również wydzielają delikatny, przyjemny zapach.
Czytaj też: Nie zapomnij o tym przy uprawie cebuli. Warzywa będą zdrowe, a plony obfite
Jak uprawiać abelię wielokwiatową?
Abelia jest rośliną łatwą w uprawie. Nie jest podatna na choroby, a do tego nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Abelia najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku ciepłym i słonecznym. W miarę dobrze znosi także półcień, jednak jej kwitnienie nie jest tam szczególnie obfite. Wskazane jest sadzenie jej w miejscach osłoniętych od wiatru. Idealne będzie więc sąsiedztwo np. ścian domu, garażu czy altany. Gleba, w której rośnie krzew, powinna być żyzna i próchnicza o delikatnie kwaśnym odczynie, a do tego przepuszczalna.
Czytaj też: Drzewko w japońskim klimacie. Odpowiednie nawet dla początkujących ogrodników
Abelia wielokwiatowa: Pielęgnacja
Abelia źle znosi zastoje wody. Podłoże powinno być stale delikatnie wilgotne, ale nigdy zbyt mokre. W przypadku młodych okazów, które gorzej znoszą suszę, wskazane jest ich regularne, umiarkowane podlewanie. Dodatkowo w okresie wiosennym zalecane jest nawożenie środkami bogatymi w fosfor i potas, które wspomogą obfite kwitnienie.
Abelia nie wymaga regularnego przycinania, ponieważ posiada naturalnie piękny pokrój. Jeżeli jednak konieczne okaże się jego delikatne wyregulowanie, najlepiej przeprowadzić je wczesną wiosną przycinając starsze pędy nie więcej niż o 1/3 długości. Krzew dobrze znosi cięcie i szybko się po nim regeneruje.
Uprawiając abelię należy pamiętać, że pochodzi ona z rejonów świata o łagodniejszym klimacie od tego panującego w Polce. W związku z tym nie jest rośliną całkowicie mrozoodporną. Jednak odpowiednio zabezpieczona jest w stanie przetrwać temperatury do -18 stopni Celsjusza.
Przed nadejściem zimy glebę wokół niej warto wyściółkować, co pomoże w ochronie korzeni przed mrozem. Natomiast część naziemną najlepiej owinąć agrowłókniną, co zapewni osłonę zarówno przed niskimi temperaturami, jak i chłodnymi podmuchami wiatru.
Czytaj też: Chcesz spędzić noc w lesie? Lasy Państwowe podpowiadają, jak to zrobić