Te rośliny skutecznie odstraszają węże. Koniecznie posadź je w ogrodzie

W Polsce żyją cztery gatunki węży – żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, wąż eskulap oraz gniewosz plamisty. Wszystkie z nich to gatunki chronione. Choć te gady nie są groźne dla człowieka (jadowita jest jedynie żmija zygzakowata, jednak atakuje tylko w sytuacjach zagrożenia), wzbudzają strach i zwyczajnie nie chcemy, aby pojawiały się w naszym ogrodzie. Na szczęście okazuje się, że węże można odstraszyć, sadząc odpowiednie gatunki roślin.
Czytaj też: Te choroby najbardziej zagrażają truskawkom. Jak im zapobiegać?
Gdzie w ogrodzie najczęściej można spotkać węża?
Do najczęstszych spotkań z wężami na szczęście nie dochodzi w ogrodzie, ale w lasach. Najpospolitszym gatunkiem jest zaskroniec zwyczajny, który zazwyczaj przebywa w pobliżu mokradeł i zbiorników wodnych. Wynika to z jego diety. Zaskroniec żywi się głównie płazami oraz rybami. Zdarza się jednak, że migruje w poszukiwaniu pożywienia, trafiając w przypadkowe miejsca, np. do naszego ogrodu. Żmija zygzakowata występuje tylko w niektórych regionach Polski i najczęściej można spotkać ją na obrzeżach lasów, łąkach i leśnych polanach. Ten gatunek żywi się jaszczurkami, gryzoniami, żabami i pisklętami.
Gniewosz plamisty również występuje stosunkowo rzadko. Można natrafić na niego w lasach oraz na skalistych terenach. Odżywia się wyłącznie innymi gadami, głównie jaszczurkami. Wąż eskulap żyje na południu Polski, na terenach zalesionych. Żywi się ptakami i gryzoniami.
Co składnia węże do wizyty w przydomowym ogrodzie? Przede wszystkim poszukiwanie schronienia. Gady chowają się w trudno dostępnych miejscach, które zapewniają im ochronę przed drapieżnikami. Poza tym w ogrodzie mają łatwy dostęp do pożywienia, z uwagi na bliskość gryzoni, ptaków i płazów. Gdzie najczęściej można spotkać węża? Jako kryjówki gady najchętniej wybierają składowiska drewna, stosy kamieni oraz gęste krzewy. Bardzo dobrze czują się też w rozrośniętej i długo niekoszonej trawie. Magnesem dla węży są również oczka wodne, stawy oraz rzeczki z uwagi na wysoką wilgotność. Poza tym lubią wygrzewać się na betonowych ścieżkach i kamiennych murkach.
Jakie rośliny odstraszają węże?
Jeśli nie chcemy natrafić w ogrodzie na nieproszonego gościa, warto w pierwszej kolejności uporać się z wysoką trawą i być może pomyśleć o zabezpieczeniu drewna lub zlikwidowaniu stosów kamieni. Konieczne jest też regularne przycinanie krzewów i gałęzi. Dzięki temu węże nie będą miały gdzie się ukryć przed drapieżnikami. Poza tym należy zadbać o porządek na posesji, na bieżąco usuwając kupki liści oraz niepotrzebne składowiska. Im czyściej będzie w ogrodzie, tym teren będzie mniej atrakcyjny dla gadów.
Bardzo dobrym sposobem na odstraszenie węży jest też posadzenie w ogrodzie roślin, których zapach jest dla nich bardzo nieprzyjemny. Jakie gatunki są najskuteczniejsze?
-
Oregano – roślina zawiera dwie substancje o silnym zapachu (karwakrol i tymol), które są bardzo nieprzyjemne dla węży. Poza tym oregano to świetna przyprawa, na co dzień wykorzystywana w kuchni.
-
Por – to kolejna roślina, która przyda się nam podczas gotowania. Warto zasadzić ją zwłaszcza w okolicach oczek wodnych oraz w miejscach wypoczynku. Por może odstraszyć swoich zapachem również niektóre gryzonie.
Czytaj też: Wykonaj te zabiegi wczesną wiosną. Trawy ozdobne zaskoczą tempem wzrostu
-
Bylica piołun – to popularne zioło lecznicze stosowane m.in. w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Roślina zawiera substancję zwaną absyntyną, której zapach odstrasza nie tylko węże, ale również owady.
-
Chmiel – to gatunek pnącza o bardzo małych wymaganiach. Warto posadzić go w pobliżu kompostownika, pomieszczeń gospodarczych oraz przy płocie. Właściwości odstraszające wynikają z obecności substancji znanej jako humulen.
-
Czarny bez – tę roślinę najlepiej posadzić na obrzeżach ogrodu, przy stawach i oczkach wodnych. Dzięki zawartości sambunigryny stanowi barierę dla węży.
-
Ruta zwyczajna – roślina odstrasza nie tylko węże, ale również kuny, łasice, żaby i koty. Dawniej jej gałązki wieszano w kurnikach i gołębnikach.
Sadząc w ogrodzie kilka z powyższych roślin, można stworzyć naturalną, a jednocześnie nieszkodliwą dla węży barierę, która zniechęci je do wizyty w ogrodzie. Przy okazji możemy również odstraszyć gryzonie oraz owady. Pamiętajmy, że gadów pod żadnym pozorem nie należy krzywdzić, ponieważ znajdują się pod ochroną.
Czytaj też: Trawnik po zimie wygląda fatalnie. Kiedy dosiewać trawę? Nie przegap terminu