Te jednoroczne kwiaty posiej w kwietniu. Będą cieszyć oko cały sezon

Kwiecień to czas intensywnych prac w ogrodach. Miesiąc ten jest bowiem terminem wysiewu wielu roślin, w tym kwiatów jednorocznych. Niektóre z nich wysiewamy wprost do gruntu, inne muszą przeczekać przymrozki.
5 jednorocznych kwiatów, które sieje się w kwietniu
Przedstawiamy listę pięciu kwiatów jednorocznych, które latem będą zachwycały swoim wyglądem.
Czytaj też: Te warzywa już w kwietniu można wysiać do gruntu. Lista
Kosmos podwójnie pierzasty
Już sama nazwa tej rośliny przyciąga. Kosmos podwójnie pierzasty sadzi się w kwietniu do inspektu. Sadzonki do gruntu przenosi się w drugiej połowie maja, gdy ryzyko przymrozków jest minimalne. To wysoki kwiat, który może osiągnąć nawet do 120 centymetrów. Ma drobne, jasnozielone liście oraz języczkowate kwiaty – najczęściej różowe lub białe. Kwitnie od lipca nawet do października.
Kosmos lubi ciepłe, słoneczne stanowiska, nie przepada jednak za przeciągami. Najlepiej rośnie w glebie, która jest lekka, mało wilgotna i przepuszczalna. Co ciekawe, roślina wypuści więcej kwiatów i mniej rozrosną się jej części zielone, kiedy jej podłoże nie będzie miało dużo składników pokarmowych – dlatego też nie jest jej potrzebne nawożenie.
Czytaj też: Uważaj na lawendę w kwietniu. Pora wykonać te 4 obowiązkowe zabiegi
Maciejka, czyli lewkonia długopłatkowa
Maciejka znana jest ze swojego pięknego zapachu. To jednoroczna roślina, którą można uprawiać zarówno w doniczkach, jak i na rabatach. Termin jej siewu pod osłonami to marzec lub kwiecień, a do gruntu przenosi się ją w maju lub czerwcu, kiedy ryzyko przymrozków jest już minimalne. Nasiona można też wysiać bezpośrednio do gruntu – po ostatnich przymrozkach.
Maciejka lubi ciepłe i jasne stanowiska – jednak nie bezpośrednio na słońcu. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, o lekko zasadowym pH. Glebę należy spulchnić przed siewem. Ponadto, aby roślina prawidłowo rosła, potrzebuje lekko wilgotnego podłoża, dlatego podlewanie powinno być umiarkowane i skierowane bezpośrednio na glebę. Nie powinno się zraszać liści i kwiatów.
Groszek pachnący
Groszek pachnący to kolejny kwiat o przyciągającym zapachu. Dodatkowo kwitnie przez całe lato – od czerwca do sierpnia – i pnie się po podpórkach, świetnie będzie więc wyglądał na balustradach, przy ściankach altan itp. Nasiona wysiewa się do doniczek lub pojemników. Do gruntu przenosi się je najczęściej w maju, gdy miną przymrozki.
Groszek kwitnie na czerwono, pomarańczowo, biało, niebiesko, a nawet fioletowo. Ma motylkowate kwiaty, które są osadzone na łodygach w kilku sztukach. Lubi nasłonecznione miejsca, które są osłonięte od wiatru, oraz podłoże żyzne, bogate w wapń, przepuszczalne i lekkie.
Czytaj też: Ocieplenie sprzyja przędziorkom. Z tymi opryskami nie warto zwlekać
Nagietek lekarski
Nagietek lekarski jest popularny nie tylko ze względu na wygląd, lecz także zdrowotne właściwości – jest pomocny w przypadku stanów zapalnych. Kwitnie od czerwca nawet od października. Wysiewa się go bezpośrednio do gruntu między marcem a czerwcem.
Nagietek może osiągnąć wysokość 50 centymetrów, ma sztywne łodygi z wieloma rozgałęzieniami, delikatnie lepkie. Kwiaty są żółte lub pomarańczowe. Roślina lubi słońce, dobrze radzi sobie też jednak w półcieniu. Nie ma też szczególnych wymagań co do podłoża, choć najlepiej rośnie, gdy jest ono żyzne i przepuszczalne.
Czytaj też: Kiedy sadzić czosnek niedźwiedzi i jak samemu uprawiać go w ogródku?
Ostróżeczka ogrodowa
Ostróżeczkę ogrodową wysiewa się wprost do gruntu. Oprócz wiosny można też wybrać termin jesienny, co może przyspieszyć kwitnienie. Te wysokie i smukłe rośliny mają fioletowe, białe lub różowe kwiaty rosnące w szczytowych i groniastych kwiatostanach. Kwitną od czerwca do sierpnia.
Ostróżeczka lubi stanowiska ciepłe i słoneczne, nie przepada jednak za przeciągami, powinno więc być osłonięte od wiatru. Najlepiej rośnie, gdy podłoże jest żyzne, piaszczysto-gliniaste, o obojętnym pH.