Tani i łatwy do przygotowania nawóz do piwonii. Składniki znajdziesz w domu

Piwonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów. Wcale nie dziwi więc ich ogromna popularność. Warto o nie zadbać na wiosnę, by już wkótce obrodziły mnóstwem kwiatów. Wiosenne nawożenie to podstawa ich pielęgnacji. Oto propozycje domowych odżywek, które przygotujesz szybko, łatwo i bez zbędnych wydatków.
Czytaj też: Służebność drogi przechodzi na nowego właściciela działki? Prawo mówi jasno
Jak dbać o piwonie?
Piwonie cieszą się dużą popularnością wśród miłośników kwiatów. Wspaniale wyglądają w ogrodach i można z nich stworzyć zachwycające bukiety. Zawdzieczają to okazałym, pełnym kwiatom w różnych odcieniach bieli, różu i czerwieni. Piwonie kwitną zwykle w maju i czerwcu. By kwitnienie było obfite, warto zapewnić im odpowiednie warunki i pielęgnację.
Najlepsze stanowisko dla piwonii to miejsce jasne i słoneczne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Najbezpieczniej sadzić je w półcieniu, gdzie przez część dnia będą miały dostęp do promieni słonecznych, ale nie będą narażone na przegrzanie i przesuszenie. Stanowisko powinno być również osłonięte od wiatru.
Podłoże powinno być wilgotne. Trzeba więc pamiętać o podlewaniu, szczególnie w ciepłe dni. Najlepsze warunki do rozwoju zapewni piwoniom zasadzenie ich w ziemi o odczynie lekko kwaśnym. Gleba powinna być próchnicza i lekko przepuszczalna. By wzbogacić ją w składniki odżywcze, warto zastosować nawóz, najlepiej naturalny.
Nawożenie piwonii
Dzięki odpowiedniemu nawożeniu piwonie będą obficie kwitły. Na wiosnę wystarczy dostarczyć piwoniom nawozu raz. Najlepiej zrobić to w kwietniu. W przypadku tych kwiatów nawozy powinny zawierać dużo potasu i fosforu, natomiast mało azotu. Fosfor pobudzi roślinę do wytwarzania kwiatów, a potas sprawi, że będą okazałe i trwałe oraz zwiększy odporność na choroby. Zbyt duża ilość azotu, wzmocniłaby natomiast głównie zielone części rośliny.
Można zastosować nawóz do kwiatów kwitnących ze sklepu, ale świetną alternatywą są nawozy naturalne i domowe odżywki. Bardzo dobrze sprawdzi się kompost lub przekompostowany obornik. Można kupić je w formie granulatu. Wystarczy lekko zmieszać taki nawóz z wierzchnią warstwą ziemi. Nawozów organicznych można użyć również jesienią - we wrześniu lub październiku. Warto pamiętać także o ściółkowaniu - piwonie można ściółkować przez cały sezon, wykorzystując do tego korę albo szyszki. W okresie kwitnienia pomoże to w utrzymaniu wilgoci w ziemi.
Czytaj też: Szerszenie pojawiły się w ogrodzie? To może być wina tych roślin
Domowe odżywki do piwonii
Najprostszym sposobem, by dostarczyć kwiatom składników odżywczych są domowe odżywki, które można szybko przygotować ze składników dostępnych w każdym domu. Jako nawóz pod piwonie można zastosować skorupki jajek. Sprawdzą się szczególnie w przypadku bardzo zakwaszonej gleby. Dostarczą roślinom wapnia, który odpowiednio je wzmocni. Zawierają także potas, fosfor, magnez, cynk i żelazo. Wysuszone skorupki należy dokładnie rozkruszyć i zmieszać z ziemią.
Z kolei, by nieco zakwasić ziemię można użyć kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Odpowiednie proporcje to około 20 g kwasu cytrynowego na 10 l wody. Kolejną możliwością jest wykorzystanie fusów z kawy. Zawarte w nich minerały, sprawią, że piwonie będą się zdrowo rozwijać. Fusy po kawie należy zalać wodą, a następnie podlać kwiaty lub rozsypać je wokół roślin i wymieszać z ziemią.
Dobrym sposobem jest także użycie odżywki z drożdży. 100 g droższy należy rozpuścić w 10 litrach wody i odczekać godzinę, a następnie podlać kwiaty. Taka odżywka dostarczy roślinom witamin i minerałów, które poprawią strukturę gleby, zapewnią szybsze i bardziej obfite kwitnienie, a także uodpornią rośliny na choroby.