Ta roślina zachwyca oryginalnymi kwiatami. Może rosnąć w ogrodzie i w donicy

Abutilon jest rośliną z rodziny ślazowatych, która w naturalnych warunkach rośnie przede wszystkim w Ameryce Południowej. Obejmuje kilkaset gatunków. W naszej strefie klimatycznej najczęściej uprawiany jest gatunek Abutilon hybridum. Ma zazwyczaj postać krzewu lub niewielkiego drzewka.
Czytaj też: Przy pelargonii pamiętaj o tych trzech rzeczach. Dzięki nim obsypie się kwiatami
Abutilon: Co to za roślina? Jak wygląda?
Abutilon to roślina wyjątkowo ozdobna. Zachwyca zarówno dekoracyjnymi liśćmi, jak i kolorowymi kwiatami w kształcie dzwonków. Jego liście przypominają liście klonu, jednak są od nich zdecydowanie mniejsze. Do tego podobieństwa nawiązuje inna nazwa rośliny – klonik lub klonik pokojowy. Abutilon bywa też nazywany zaślazem lub latarnią chińską.
Kwitnie zazwyczaj od przełomu wiosny i lata aż do pierwszych przymrozków. Jego zwisające, dzwonkowate kwiaty mogą mieć barwę od białej i kremowej przez żółtą i pomarańczową aż do różowej i czerwonej. Ich średnica może dochodzić do nawet 7 cm.
Abutilon można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale także na tarasie czy balkonie. Z powodzeniem rośnie bowiem w skrzynkach i donicach.
Abutilon w ogrodzie: Uprawa i pielęgnacja
Stanowisko dla abutilonu powinno być jasne. W przeciwnym wypadku jego kwitnienie może być mocno ograniczone. Przy czym należy pamiętać, że roślina preferuje jednocześnie światło rozproszone. W efekcie narażenia na zbyt silne działanie słońca jej liście mogą ulec poparzeniu. Roślinę chronić też należy przed silnymi podmuchami wiatru.
Gleba, w które rośnie, powinna być żyzna i przepuszczalna, a do tego – przede wszystkim w okresie wegetacji – nieustannie lekko wilgotna. W związku z tym wskazane jest, zwłaszcza w okresach suszy, umiarkowane podlewanie. Nie można jednak dopuścić do przelania podłoża, co skutkować może chorobami grzybowymi rośliny.
Abutilon warto też nawozić preparatami przeznaczonymi do roślin kwitnących. Stosować można je co 3-4 tygodnie przez cały okres wegetacyjny. Dzięki temu roślina będzie bujniej i dłużej kwitła. Z tego samego powodu wskazane jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatów.
Abutilon wymaga zastosowania ochrony na zimę, ponieważ nie jest odporny na niskie temperatury. W związku z tym przed nastaniem chłodniejszych dni zaleca się osłonięcie jego naziemnych części za pomocą np. agrowłókniny. Dodatkowo warto u podstawy ułożyć kopczyk ze słomy, ziemi lub kory. W przypadku krzewów rosnących w donicach lub skrzynkach wystarczy na zimę przenieść je do cieplejszego pomieszczenia. Taka forma uprawy jest zresztą zalecana dla rejonów o bardziej surowych zimach.
Czytaj też: Nie ma wielu wymagań i obficie kwitnie. Ciekawa alternatywa dla pelargonii
Jak uprawiać abutilon w donicy lub skrzynce?
Abutilon w naszych warunkach klimatycznych wielu ogrodników zaleca uprawiać w donicy lub skrzynce. Można wówczas łatwo przenieść roślinę na zimę do pomieszczenia, dzięki czemu przetrwa ona w dobrej kondycji chłodne miesiące.
Sadząc abutilon w doniczce należy pamiętać o umieszczeniu na jej dnie warstwy drenażowej w postaci np. keramzytu czy kamyczków, co zapobiegnie niebezpiecznym dla rośliny zastojom wody. Roślinę można sadzić w mieszance ziemi uniwersalnej z kompostem lub ziemi liściowej z torfem. Stanowisko, podobnie jak w przypadku roślin w ogrodzie, powinno mieć rozproszone światło.
Abutilon w donicy w okresie kwitnienia potrzebuje dosyć obfitego podlewania. Nigdy jednak nie można doprowadzić do zastoju wody w doniczce, ponieważ może to skutkować rozwojem wielu chorób. Co około dwa tygodnie wskazane jest również nawożenie, z którego należy zrezygnować po zakończonym kwitnieniu.
Okres od października do lutego jest dla rośliny czasem spoczynku. W związku z tym znacząco należy wówczas ograniczyć podlewanie. Ziemia w doniczce nie powinna całkowicie wyschnąć, ale nie powinna też być nadmiernie wilgotna. Donice z roślinami ustawione na zewnątrz zaleca się na okres jesienno-zimowy przenieść do jasnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura ok. 10-15 stopni Celsjusza. Jeśli w pomieszczeniu nie będzie dostępu do światła, a temperatura będzie niższa, abutilon może zacząć zrzucać liście.
Wczesną wiosną, przed ponownym wystawieniem rośliny na zewnątrz, warto przesadzić ją do większej doniczki, dzięki czemu jej korzenie będą miały okazję się rozrastać. W tym czasie warto też o 1/3 długości przyciąć jej pędy, co pozytywnie wpłynie na jej pokrój i kwitnienie.
Czytaj też: Imponująca ozdoba ogrodu. Ostatni dzwonek na wiosenne sadzenie lilii