Szklarnie ogrodowe - co warto wiedzieć?
Pewne i wysokie plony z własnego ogrodu dają sporo satysfakcji, a jednocześnie pozwalają zdrowo się odżywiać. Dlatego warto zadbać o stworzenie optymalnych warunków dla wzrostu roślin.
W polskim klimacie bywa to jednak utrudnione ze względu na dość kapryśną pogodę. Czasami cały wysiłek idzie na marne z powodu nagłego przymrozku, nawalnego deszczu bądź suszy. W związku z tym opłaca się zainwestować w rozwiązania zwiększające szansę na wyhodowanie dorodnych warzyw, owoców czy ziół bez drżenia o warunki atmosferyczne. Świetnie się sprawdzają nowoczesne szklarnie ogrodowe.
Najważniejsze zalety szklarni ogrodowych
Przede wszystkim należy podkreślić, że cieplarnia nadaje się nie tylko dla plantatorów, ale sprawdza się też idealnie na stosunkowo niewielkich powierzchniach ogrodów przydomowych. Umożliwia zintensyfikowanie upraw, i to bez względu na pogodę. A z nią bywa przecież różnie. Wczesne uprawy mogą zostać zniszczone z powodu gwałtownego spadku temperatury w nocy. Takie sytuacje zdarzają się właśnie wiosną. Równie niebezpiecznym zjawiskiem okazują się długotrwałe deszcze, które skutkują rozwojem chorób grzybowych. Nagła ulewa letnia też może zniszczyć rośliny.
Natomiast pod osłoną daje się uprawianym warzywom czy owocom pewną ochronę. Dlatego zbiory są zdecydowanie większe, a ponadto można przedłużyć okres wegetacyjny roślin. Nawet nieogrzewane szklarnie ogrodowe pozwalają na efektywną uprawę roślin od lutego do końca listopada. Co więcej – jarmuż czy roszponka dają plony nawet w okresie zimowym, o ile temperatury nie spadają za mocno.
Szklarnie ogrodowe - Sklep Arlen Team
Szklarnia świetnie się sprawdza również jako rozsadnik, szczególnie gdy w domu nie ma wystarczająco miejsca na wysiew i uprawę flanc. Dzięki niej można się pokusić o hodowanie roślin ciepłolubnych, a nawet egzotycznych.
Szklarnie ogrodowe dopasowane do potrzeb
Jeszcze do niedawna w ogródkach przydomowych i na działkach królowały zwykłe tunele foliowe albo szklarnie szklane. Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju roślin, ale także na komfort uprawy. Niewysokie tunele sprawiają, że trzeba ciągle się schylać. Trudniej też zapewnić warzywom przewiew w przypadku naprawdę wysokich temperatur. Z kolei modele szklane cieplarni okazują się bardzo ciężkie, więc wymagają wykonania fundamentów, a ponadto nie ma szans na ich przeniesienie w inne miejsce. Szkło łatwo się też tłucze i przepuszcza szkodliwe promieniowanie UV. Nie trzyma przy tym za długo ciepła, co jest sporą wadą w okresie wiosenno-jesiennym.
Dlatego warto zdecydować się na szklarnie z poliwęglanu, które są dostępne w różnych wymiarach. Co więcej, w razie potrzeby można nawet skorzystać z opcji przedłużenia danego modelu – w tym celu wystarczy dokupić odpowiedni segment dodatkowy. Poliwęglanowe konstrukcje szklarni mają charakter całoroczny i zapewniają pięć razy lepszą izolację w stosunku do modeli szklanych. Jednocześnie ze względu na swoją transparentną strukturę poliwęglan dobrze i równomiernie przepuszcza światło, aby wszystkie rośliny wzrastały w optymalnych warunkach. Charakteryzuje się również odpornością na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. We wnętrzu szklarni ogrodowych wykonanych z poliwęglanu tworzy się specyficzny mikroklimat, wręcz idealny dla uzyskania naprawdę wysokich plonów.
Cechy dobrej szklarni ogrodowej
Nikt nie lubi wydawać pieniędzy na rzeczy mało przydatne albo sprawiające problemy w codziennym użytkowaniu. Nie inaczej jest ze szklarnią. Dlatego wybór konkretnego modelu należy dobrze przemyśleć.
Pierwsza kwestia dotyczy rozmiaru. Przy rzeczywiście niewielkich potrzebach bądź braku miejsca można zdecydować się na miniszklarnię ogrodową o stabilnej i zarazem estetycznej konstrukcji. Wymiary 0,89 x 0,8 x 2,1 m sprawiają, że miniszklarnia idealnie się wkomponuje w przestrzeń małego ogrodu, również jako element ozdobny. Warto natomiast zdecydować się większy model, w którym łatwo się poruszać. Dostępne są bardzo różne modele, więc na pewno każdy jest w stanie wybrać szklarnię idealnie dopasowaną do swoich potrzeb. Modele 2 x 2 m nie wymagają za dużo wolnego miejsca, a pozwalają na wygodną uprawę pomidorów, ogórków, nowalijek czy ziół. Osoby dysponujące dużymi ogrodami będą natomiast zadowolone ze szklarni 3 x 8 m. Ważne jest jednak, że z wyjątkiem miniszklarni, to pozostałe modele nowoczesnych szklarni z poliwęglanu nadają się do rozbudowy. Wystarczy zakupić moduł przedłużający.
Dobra szklarnia powinna też mieć prostą konstrukcję i zapewniać szybki montaż. Zatrudnianie fachowców do stawiania cieplarni generuje przecież dodatkowe koszty. Dlatego warto zdecydować się na model z poliwęglanu, który bez problemu złoży nawet początkujący ogrodnik. Poszczególne elementy są dość lekkie, nie trzeba się obawiać ich rozbicia. Jednocześnie gwarantują solidność, ponieważ profile ze stali nierdzewnej okazują się na tyle mocne, że nawet silne wiatry nie uszkodzą całej konstrukcji.
Ważne ponadto, że szklarnie ogrodowe z poliwęglanu pozwalają na przeniesienie całej konstrukcji, gdyż są stabilne bez fundamentów. W ten sposób ziemia może odpocząć, co jest ważne w kontekście wysokich plonów. Warto zarazem podkreślić ich walory estetyczne. Dlatego szklarnia poliwęglanowa okazuje się optymalnym wyborem nie tylko pod kątem użytkowym, ale także pięknie komponuje się z przestrzenią ogrodu i bryłą domu.
- Tagi: