Szerszenie pojawiły się w ogrodzie? To może być wina tych roślin

Szerszenie wzbudzają strach. Przede wszystkim mogą osiągnąć naprawdę imponujące rozmiary – to największe owady z rodziny osowatych nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie Środkowej. Szerszeń europejski – najczęściej spotykany w naszym kraju – ma odwłok w żółto-czarne paski, tułów czarny (czasami z rudymi lub brązowymi kropkami), a głowę żółtą z dużymi, brązowymi oczami. Skrzydła tego owada są przezroczyste z delikatnie brązowymi elementami. Ponadto jest groźny, a jego ugryzienie wiązać się może z silnym bólem i obrzękiem, natomiast dla alergików – z zagrożeniem dla zdrowia. Szerszenie pojawiające się w ogrodzie mogą też zwiastować gniazdo znajdujące się niedaleko.
Czytaj też: Jak pozbyć się turkucia podjadka? Te 2 składniki mikstury masz w kuchni
Bez przyciąga szerszenie?
Lilak pospolity, znany jako bez, to jedna z roślin, która swoim zapachem przyciąga zapylacze, takie jak osy i motyle. Na tym jednak się nie kończy, ponieważ ich słodki nektar to także wabik na szerszenie. Wygląd i zapach bzu zachwyca ludzi, często zrywających kwiaty czy po prostu podziwiających krzew – warto więc być szczególnie ostrożnym, gdy obok rośliny latają owady. Szerszenie podczas pobierania pokarmu mogą być bowiem groźne i zaatakować.
Szerszenie lubią owoce
Szerszenie przylatują również do drzew owocowych. W tym przypadku należy uważać przy jabłoniach, gruszach, śliwach oraz wiśniach. Owady można spotkać głównie na owocach, które już spadły z drzewa i są dojrzałe lub pęknięte. Podczas zbierania jabłek czy gruszek trzeba się im uważnie przyglądać, by przez przypadek nie sięgnąć po szerszenia, który w takiej sytuacji może przejść do ataku.
Żywica drzew wabikiem dla szerszeni
Szerszenie lgną także do żywicy drzew, na przykład wierzby, jesionu lub brzozy. Lubią również stosy drewna, w których chętnie lokują swoje gniazda. Zdarza się, że budują je także w górnych partiach drzew, na których przebywają, a także w dziuplach.
Czytaj też: Posadź zamiast pelargonii. Zachwyca kolorowymi kwiatami, kwitnie 5 miesięcy
Rośliny przyciągające szerszenie a układ ogrodu
Bardzo ważne jest to, by w miarę możliwości odpowiednio zaplanować ogród. Rośliny, które wabią szerszenie, najlepiej ulokować w miejscach oddalonych od tarasów, altanek, miejsc relaksu czy też zabawy dzieci. Dzięki temu można zwiększyć swoje bezpieczeństwo i bez obaw spędzać czas w ogrodzie.
Dobrym pomysłem jest także zasadzenie w takich miejscach roślin, które swoim zapachem odstraszają szerszenie. Są to między innymi pelargonie, bratki, lawenda, czosnek lub piołun.