Szeflera zaczyna gubić liście? Oto kilka z możliwych przyczyn
Szeflera: Wysmukła roślina z tropików
Szeflera to roślina tropikalna, pochodząca z rodziny obejmującej - w szerokim ujęciu - nawet powyżej 900 gatunków. W Polsce znana i ceniona jest m.in. szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola) i szeflera parasolowata (Schefflera actinophylla). Roślinę można rozpoznać po charakterystycznym kształcie skupisk liści tworzących miniaturowe parasole. Szeflera należy do kategorii roślin doniczkowych, które nie wymagają specjalnych warunków uprawy, dzięki czemu są polecane m.in. początkującym miłośnikom roślin tropikalnych. Przed zakupem rośliny warto wziąć pod uwagę jej cechy i wymagania gatunkowe, w tym możliwość osiągnięcia dość dużych rozmiarów. Szeflera w wersji doniczkowej osiąga zazwyczaj od 1 do 2 metrów wysokości. Roślina (drzewko) w naturalnym środowisku wzrasta nawet do 40 metrów wysokości.
CZYTAJ TAKŻE: Wysiej te kwiaty już w styczniu. Wiosną szybciej ozdobią twój ogród
Jakich warunków wymaga szeflera?
Zapewnienie roślinie optymalnych, preferowanych warunków uprawy wiąże się bezpośrednio z kwestią zrzucania czy żółknienia liści. Im lepsze warunki, tym mniejsze ryzyko, że szeflera zmarnieje zaraz po zakupie lub przeniesieniu na nowe stanowisko. Optymalne warunki uprawy dla szeflery to m.in.:
- stanowisko jasne, ale nie w pełnym słońcu,
- przestrzeń wymagana do wzrostu, duże okazy będą wymagać dodatkowej podpory,
- podłoże przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym (5,5-6,5 pH) - przyda się substrat torfowy lub uniwersalna ziemia ogrodnicza,
- dobry drenaż,
- optymalna temperatura w zakresie ok. 18-25 stopni Celsjusza (15-18 stopni zimą) – w sezonie jesienno-zimowym temperatura nie powinna spadać na dłużej poniżej 12 stopni Celsjusza.
Dlaczego szeflera zaczyna gubić liście?
Sporadyczne zrzucanie pojedynczych liści nie powinno być powodem do zmartwień. Uwagę warto zwrócić, gdy roślina zaczyna gubić liście w dużej ilości doprowadzając do stopniowego ogołocenia łodygi. Jeżeli proces już się rozpoczął warto wykonać przegląd wymaganych przez roślinę kluczowych warunków uprawy.
Jeżeli szeflera stoi w miejscu zacienionym, trzeba rozważyć przeniesienie na stanowisko z lepszym dostępem do światła dziennego. Roślina nie będzie się też rozwijać w niewielkiej, ograniczonej przestrzeni. Gubienie liści może wskazywać również na nietolerancję temperatury panującej w pomieszczeniu. Szeflera słabo toleruje także gwałtowne wahania temperatur – warto sprawdzić, czy roślina nie stoi w przeciągu. Kolejny, popularny błąd - widoczny szczególnie w sezonie zimowym – to zbyt bliska lokalizacja źródła ciepła (grzejnik, kaloryfer). Gwałtowne zrzucanie liści może być efektem zbyt wysokiej temperatury i przesuszonego powietrza. W tym wypadku również konieczne będzie przestawienie szeflery, a standardowy cykl podlewania warto wzmocnić regularnym zraszaniem liści.
W przypadku szeflery wieloletniej, mocno rozrośniętej jedną z przyczyn osłabienia kondycji może być zbyt ciasna doniczka. Jeżeli korzenie rośliny wystają przez otwory do odpływu wody, pora na przesadzenie.
CZYTAJ TAKŻE: Marzysz o kwitnących hortensjach? Musisz dbać o nie również zimą
Przelanie i przesuszenie szeflery
Jeżeli roślina ma zapewnione podstawowe warunki uprawy, przyczyną zrzucania liści może okazać się problem z nadmierną lub niewystarczającą ilością wody. Paradoksalnie, obydwie przyczyny poskutkują widocznym marnieniem liści, na których mogą pojawić się żółte lub brązowe plamy (skutek przesuszenia rośliny lub zalania korzeni). Szeflerę należy podlewać dopiero wtedy, gdy podłoże w widoczny sposób przeschnie - najczęściej 1 raz w tygodniu. Podłoże pod szeflerę wymaga dobrego drenażu, a doniczka posiadania otworu na odpływ wody (nadmiar wody należy usunąć zaraz po podlaniu). Jeżeli dojdzie już do przelania szeflery, w zależności od ogólnej kondycji rośliny można ją lekko przesuszyć lub przesadzić do innego podłoża, sprawdzając wcześniej stan korzeni.
Kolejne zagrożenie: szkodniki i choroby
Pogarszająca się kondycja liści szeflery może być również efektem działania szkodników. Roślinę mogą zaatakować m.in. przędziorki (małe pajęczaki) lub wełnowce (pluskwiaki przypominające strzępki waty). W razie zauważenia obecności szkodników należy zastosować dedykowany środek ochrony roślin lub metody naturalne (usuwanie mechaniczne, domowe preparaty). Szeflerę mogą również atakować choroby – w tym m.in. alternarioza wywołana przez grzyby i objawiająca się brązowymi plamami na liściach (zalecane będzie m.in. wykonanie oprysku).
CZYTAJ TAKŻE: Jak dbać o oczko wodne zimą? Dzięki tym zabiegom przygotujesz zbiornik na wiosnę