Skuteczny sposób na nornice i krety. Wystarczy, że posadzisz tę roślinę

Szachownica cesarska, znana też jako korona cesarska, to wieloletnia bylina cebulowa, która zachwyca swoim egzotycznym wyglądem. Pochodzi z południowo–zachodniej Azji i dorasta zwykle do 60–120 cm. Roślina wyróżnia się dzięki dużym, dzwonkowatym kwiatom w żółtym, czerwonym lub pomarańczowym kolorze. Kwiaty wyrastają na szczycie sztywnego pędu razem z intensywnie zielonymi liśćmi i pojawiają się od kwietnia do maja.
Czytaj też: Kwitnie aż do jesieni. Poradzą sobie nawet ogrodnicy zapominający o podlewaniu
Dlaczego warto mieć szachownicę cesarską w ogrodzie?
Mimo że szachownicę cesarską można z powodzeniem posadzić w ogrodzie tylko i wyłącznie ze względu na jej walory dekoracyjne, dodatkowym argumentem jest to, że roślina skutecznie odstrasza wiele szkodników. Wszystko za sprawą jej charakterystycznego, piżmowego zapachu, który wydzielają kwiaty oraz sama cebula. Zapach jest bardzo intensywny, a przez to nieprzyjemny m.in. dla kretów, nornic, myszy oraz turkucia podjadka. Co ciekawe, jest praktycznie niewyczuwalny dla człowieka.
Gryzonie trzymają się z daleka od miejsc, gdzie rośnie bylina, a zatem warto posadzić ją w newralgicznych punktach, zwłaszcza tam, gdzie rosną inne rośliny cebulowe, np. tulipany, będące przysmakiem szkodników. Szachownica cesarska to naturalny, a przy tym ekologiczny sposób na ich odstraszenie. Roślina przyciąga również owady zapylające. Warto jednak pamiętać, że jest trująca. Z tego względu podczas zabiegów pielęgnacyjnych należy używać rękawiczek.
Jak uprawiać szachownicę cesarską?
Szachownica nie ma szczególnych wymagań pielęgnacyjnych, dlatego może być z powodzeniem uprawiana przez początkujących ogrodników. Jest także dość odporna na choroby i dobrze radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych. Jak wygląda jej uprawa?
-
Najlepszym momentem na sadzenie jest przełom sierpnia i września. Dzięki temu rośliny zdążą się dobrze ukorzenić.
-
Szachownica preferuje słoneczne lub lekko zacienione stanowisko, ciepłe i osłonięte od wiatru. Gleba powinna być lekka, próchnicza, przepuszczalna i zasobna w składniki pokarmowe. Podłoże ma być lekko wilgotne o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
-
Cebula szachownicy ma dość specyficzny wygląd, ponieważ w jej środku znajduje się otwór. Z tego miejsca w poprzednim sezonie wyrastała łodyga. Cebulę sadzimy otworem ku górze. Ważne, aby przygotowany dołek był od niej kilka razy większy. Optymalna głębokość to trzykrotność wielkości cebuli.
-
Między roślinami należy zachować 20–40 cm odstępu, aby zapewnić im miejsce do rozrastania się.
Czytaj też: Pogoda będzie zaskakiwać. Co z ciepłem i deszczem? Nowa prognoza na 5 tygodni
Aby zapobiec zaleganiu wilgoci, w miejscu nasadzeń warto zastosować warstwę drenażową. Do tego celu można wykorzystać keramzyt. Szachownica cesarska może rosnąć w jednym miejscu przez 5 lat. Po tym czasie cebule należy rozsadzić. Jeśli chcemy, aby rosły na tej samej rabacie, trzeba zapewnić roślinom świeże podłoże.
Jak dbać o szachownicę?
Szachownica cesarska wymaga umiarkowanego podlewania. Podłoże nie może być zbyt mokre. Jednym wyjątkiem jest okres tuż po posadzeniu. Wtedy należy obficie nawodnić cebule. Jeśli chodzi o nawożenie, najlepiej sprawdzi się nawóz do roślin cebulowych lub kompost. Zasilanie gleby zaczynamy dopiero na wiosnę. W okresie zimowym zaleca się ściółkowanie za pomocą gałązek lub kory. Gdy szachownica zakończy kwitnienie, czekamy do momentu aż liście i łodygi zaschną, a następnie je ścinamy. Dzięki temu ożywimy cebule. Szachownica cesarska będzie świetnie wyglądać na rabatach, klombach, skalniakach oraz w donicach, ciesząc oko egzotycznym wyglądem.
Czytaj też: Wilki w pomidorach. Sprawdź, kiedy trzeba się ich pozbyć