Rozsyp przy mrowisku, a pozbędziesz się problemu. Najlepsze sposoby na mrówki

Mrówki pełnią ważną funkcję w ekosystemie – czyszczą trawnik z resztek organicznych i zjadają niektóre szkodniki. W trakcie tworzenia tuneli w glebie dodatkowo ją napowietrzają i spulchniają. Niestety jeśli ich kolonia stanie się zbyt liczna, może się okazać, że generują coraz więcej szkód.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie szkody może powodować kolonia mrówek?
Największy problem z mrówkami zaczyna się w sezonie wiosenno-letnim, gdy owady stają się bardziej aktywne. Często zdarza się, że wchodzą do domu, a zwłaszcza do kuchni, gdzie szukają pożywienia. Jakie szkody mogą wyrządzić? Obecność mrówek zazwyczaj oznacza, że w ogrodzie pojawią się również mszyce. Z czego to wynika? Oba gatunki żyją ze sobą w symbiozie. Spadź, którą wytwarzają mszyce to ogromny przysmak mrówek. Z tego względu mrówki dbają o dostęp do pokarmu, jednocześnie chroniąc mszyce przed biedronkami. Poza tym pozwalają im nocować w mrowisku, a nawet dbają o nie, przyczyniając się w ten sposób do ich rozmnażania. Co ciekawe, mogą nawet przenosić je na kolejne rośliny. Każdy ogrodnik wie, że mszyce stanowią poważne zagrożenie dla warzyw, owoców i roślin ozdobnych. Jeśli zatem chcemy skutecznie poradzić sobie z tymi szkodnikami, trzeba walczyć również z ich kompanami, czyli mrówkami.
Kolejne szkody, jakie powodują te owady, odnoszą się do trawy i roślin. Jeśli mrowisk jest sporo, mogą one powodować przesuszanie gleby oraz uniemożliwiać prawidłowy rozwój korzeni. Istnieje także ryzyko, że młode sadzonki nie będą w stanie się przyjąć. Niejednokrotnie też mrówki uszkadzają pąki kwiatów i owoce, chcąc dostać się do nektaru lub niszczą system korzeniowy roślin w trakcie budowania tuneli. Zdarza się też, że owady niszczą małą architekturę ogrodową (np. altanki lub pergole), ponieważ niektóre gatunki zakładają gniazda w drewnie. Mrówki podkopują też ziemię pod kostką brukową i podłogą tarasową, powodując ich zapadanie.
Jak pozbyć się mrówek domowymi sposobami?
Istnieje wiele skutecznych domowych sposobów na walkę z mrówkami. Dzięki temu nie trzeba od razu stosować silnych chemicznych preparatów, które nie są obojętne dla środowiska. Jakie metody warto wypróbować w pierwszej kolejności?
Czytaj też: Jak uratować ogród po zalaniu? Co zrobić, gdy woda stoi w grządkach?
Aby zwabić mrówki, które zaatakowały altankę lub taras, można przygotować prostą, ale skuteczną pułapkę. Wystarczy po prostu wylać na podstawkę lub nakrętkę odrobinę miodu, lub syropu. Słodki zapach będzie wabić mrówki, które przykleją się do pułapki.
W pobliżu mrowisk warto też rozsypać mąkę kukurydzianą, sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia. Po ich zjedzeniu produkty napęcznieją w żołądkach owadów, co doprowadzi do ich śmierci.
Jako domowa trutka działa boraks zmieszany z czymś słodkim, np. z cukrem lub dżemem. Mrówki robotnice zaniosą tę mieszankę do gniazda, gdzie zjedzą ją inne mrówki. W ten sposób można skutecznie wyeliminować całą kolonię.
W dalszej kolejności należy pozbyć się źródła problemu, czyli samego mrowiska. Bardzo dobrym sposobem jest zalanie go wrzącą wodą lub octem. W ten sposób nie tylko zniszczymy gniazdo, ale jednocześnie pozbędziemy się mrówek.
Poza tym warto przygotować oprysk na mrówki na bazie płynu do naczyń, oleju i wody. Wystarczy pół łyżeczki detergentu, łyżka oleju i litr wody. Mieszankę przelewamy do spryskiwacza i spryskujemy owady.
Na trasach, po których przemieszczają się mrówki, można rozsypać przyprawy, które odstraszają owady swoim intensywnym zapachem. Bardzo dobrze sprawdza się cynamon, pieprz, kurkuma i goździki. Poza tym warto posadzić w ogrodzie rośliny, które również mają nieprzyjemny dla mrówek zapach. Mowa o lawendzie, mięcie, bazylii, majeranku, wrotyczu, pietruszce i czosnku. Jeśli domowe sposoby okażą się nieskuteczne, konieczne może okazać się sięgnięcie po profesjonalne preparaty.
Co zrobić, aby zniechęcić mrówki do zakładania kolonii w naszym ogrodzie?
Jeśli chcemy ograniczyć populację mrówek w naszym ogrodzie, należy przede wszystkim dbać o porządek i nie pozostawiać w altanie lub na tarasie resztek jedzenia. Poza tym warto wykonywać profilaktyczne opryski przeciwko mszycom (np. wywarem z czosnku lub z mniszka lekarskiego), a jeśli się pojawią, jak najszybciej przystąpić do ich zwalczania za pomocą roztworu octu z wodą. Jeśli w naszym ogrodzie nie będzie tego szkodnika, mrówki stracą źródło pożywienia, dzięki czemu w naturalny sposób zmniejszy się ich liczebność. Należy też upewnić się, czy w ogrodzie nie ma zastojów wody i czy jest skutecznie odprowadzana. Niestety wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi mrowisk.
Czytaj też: Urzeka wyjątkowym kształtem kwiatów. Znów stała się modna w polskich ogrodach