"Roślina godziny dziesiątej". Otwiera pąki według “słonecznego zegara”

Portulakę wielkokwiatową (Portulaca grandiflora) ceniono już w XIX wieku. Obecnie ponownie wraca do łask m.in. ze względu na szerokość zastosowania i oszczędne wymagania odnośnie podlewania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
“Roślina godziny dziesiątej”. Ta ciekawa cecha wyróżnia portulakę
Ten oryginalny sukulent z Ameryki Południowej zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Jako roślina ozdobna jest uprawiana m.in. w Azji i na Bałkanach. Istnieje wiele nazw potocznych tej rośliny. W języku angielskim portulaka jest nazywana m.in. różą meksykańską, różą mszystą (“rose moss”) i różą słoneczną (“sun rose”). Jedna z anglojęzycznych, potocznych nazw tej rośliny (“eleven o’clock”, “ten o’clock plant”) odnosi się do ciekawej cechy portulaki. Otóż jest to sukulent wybitnie ciepłolubny. Łatwo zauważyć, że otwiera płatki kwiatów dopiero wtedy, gdy słońce zaczyna mocniej przygrzewać. Kwiaty otwierają się zazwyczaj w pełni ok. godz. 10-11 rano. Gdy słońce zaczyna zachodzić, kwiaty szczelnie się zamykają chroniąc się przed obniżeniem temperatury.
Czytaj też: Wysmukła ozdoba znana z ogródków naszych babć. Dorasta nawet do 2 metrów
Jak wygląda portulaka wielkokwiatowa?
Portulaki są sukulentami, bardzo dobrze znoszącymi suszę i mającymi skłonność do dość szybkiej ekspansji. Roślina ma pokrój płożący. Na długiej łodydze wyrastają drobne, mięsiste kwiaty, w których gromadzi się woda. Kwiaty portulaki są dość duże (do ok. 4 cm średnicy) i na pierwszy rzut oka mogą przypominać kwiatostan dzikiej róży. Portulaka kwitnie najczęściej na różowo lub żółto. Istnieje wiele odmian ozdobnych, także o wielobarwnych kwiatach i kwiatach pełnych.
Okres kwitnienia portulaki trwa długo, bo od czerwca aż do pierwszych przymrozków (roślina nie jest odporna na niskie temperatury).
Jak uprawiać portulakę, aby bujnie kwitła?
Ta roślina wymaga przede wszystkim dużo słońca. Bez mocnego nasłonecznienia portulaka kwitnie słabo lub w ogóle nie wytwarza kwiatów. Jak łatwo można się domyślić, sukulent będzie wymagać gleby mocno przepuszczalnej. Podlewanie, poza okresem wzrostu młodej rośliny, powinno być raczej umiarkowane.
Portulakę wielkokwiatową można z powodzeniem sadzić na skarpach, miejscach piaszczystych i kamienistych (rozrasta się podobnie jak rozchodniki). Idealne miejsce w ogrodzie to rabata typu skalniak. Płożąca się roślina dobrze sprawdzi się w miejscach wymagających okrycia podłoża. Warto ją sadzić w pobliżu ścieżek i chodników. Roślina bardzo dobrze znosi także uprawę w donicach. Pojemnik trzeba jednak mocno wyeksponować w miejscu ciepłym, z dużą ilością słońca.
Czytaj też: Według doświadczonych ogrodników ma same zalety. Tworzy bujne, wonne rabaty
Czy portulakę wielkokwiatową trzeba nawozić?
Opinie w tym temacie są podzielone. Część ogrodników zapewnia, że przy zapewnieniu roślinie sprzyjających warunków nie ma potrzeby nawożenia. Dodatkowego odżywienia mogą wymagać za to rośliny w donicach.
Nawóz przyda się także młodym sadzonkom. Co 2-3 tygodnie w okresie wegetacyjnym portulakę można podlać lub podsypać uniwersalnym nawozem do roślin kwitnących. W przypadku roślin doniczkowych można również testować odżywianie nawozem do sukulentów.
Kiedy sadzić i jak rozmnażać portulakę?
Nasiona portulaki wielkokwiatowej można wysiewać już w marcu do pojemników lub pod koniec kwietnia do gruntu. Z sadzeniem rozsady do gruntu warto się powstrzymać aż do ostatnich, majowych przymrozków. Przy wysiewie należy pamiętać, że nasiona wymagają przykrycia cienką warstwą ziemi (nie należy ich wgniatać w podłoże).
Portulakę można też łatwo rozmnażać przez ukorzenienie pędów. Wystarczy ucięcie kilku pędów o długości ok. 10 cm i umieszczenie ich w donicy/podłożu wzbogaconym niewielką ilością kompostu. Po podlaniu zaleca się umieszczenie pojemnika na 3 dni w chłodniejszym pomieszczeniu (przed przeniesieniem donicy w docelowe, nasłonecznione miejsce). Po ok. 2-3 tygodniach część pędów można delikatnie przyciąć o ok. 2/3 długości. W ten sposób kępa zostanie zagęszczona. Młodym pędom przyda się też niewielka dawka nawozu do roślin kwitnących (co ok. 2 tygodnie).
Czytaj też: Postaw na parapecie lub spryskaj okno. Pająki ominą twój dom