Przytnij te rośliny w lipcu. Odwdzięczą się morzem kwiatów

Latem warto obserwować rośliny i decydować o cięciu m.in. wtedy, gdy pędy stają się zbyt długie lub pojawiają się oznaki chorób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Letnie cięcie w ogrodzie. Jakich roślin dotyczy?
Lipiec to pełnia lata. Wciąż kwitnie część krzewów ozdobnych i byliny. Niektóre z nich będą wypuszczać kwiaty aż do pierwszych przymrozków. Przyciąć warto rośliny, które już przekwitły, ale również te, w przypadku których chcemy pobudzić dalsze kwitnienie.
Czytaj też: Kwitnie, gdy inne rośliny już przestaną. Miał powstać z łez Heleny Trojańskiej
Lista roślin, które skorzystają z letniego cięcia, jest dość długa. W przykładowym zestawieniu znajdą się m.in.:
- iglaki,
- rośliny na żywopłoty,
- krzewy różane,
- lawenda,
- kocimiętka,
- różne odmiany szałwii,
- ostróżki,
- jeżówki,
- forsycje,
- funkie.
Na oddzielny temat zasługują też drzewa i krzewy owocowe. Letnie cięcie poprawi m.in. kondycję brzoskwiń, czereśni, grusz, jabłoni i moreli.
Czytaj też: Te drzewka i krzewy wymagają cięcia w lipcu lub sierpniu. Od czego zacząć?
Jak przycinać latem iglaki?
Kluczowe, pierwsze cięcie w sezonie wegetacyjnym wykonuje się w maju i w kwietniu. Letnie przycinanie pozwoli skorygować i uformować iglaki do preferowanego kształtu. Zabieg można wykonać na przełomie lipca i sierpnia, gdy rośliny zakończą intensywny wzrost. Na tym etapie można m.in. usuwać odrosty i zapewnić lepszy dostęp do światła pędom zlokalizowanym bliżej pnia/łodygi. Żywopłot z iglaków przycina się późnym latem usuwając do ok. 30 proc. przyrostu pędów. Cięcia letniego nie można przeciągać do jesieni. Zabieg wykonany zbyt późno osłabi roślinę przed przejściem w okres spoczynku. Cięcie wykonuje się w suchą, słoneczną pogodę za pomocą zdezynfekowanych nożyc ogrodowych lub sekatora.
Jak przycinać w lipcu lawendę?
Regularne cięcie jest kluczowe dla zdrowego, bujnego rozrostu lawendy. Roślinę przycina się najczęściej pod koniec marca, a latem w lipcu lub w sierpniu. Usuwanie na bieżąco przekwitniętych kwiatostanów pobudzi dalsze kwitnienie. Zapewni też lepszy efekt estetyczny. Zielone pędy można w tym czasie lekko formować, przycinając je o ok. jedną trzecią długości. Lepiej przyciąć zbyt wysoko niż zbyt nisko (niskie cięcie może uszkodzić zdrewniałe pędy).
Lipcowe cięcie szałwii i kocimiętki
Zabieg usuwania uschniętych i przekwitniętych kwiatostanów przyda się także m.in. kocimiętce i szałwii omszonej. Są to rośliny kwitnące w podobnym czasie co lawenda i mające podobne wymagania odnośnie uprawy. Po pierwszym kwitnieniu szałwię omszoną przycina się bardzo nisko (poziom gruntu). Dzięki temu roślina odbije i zakwitnie ponownie.
Po pierwszym kwitnieniu warto także podcinać różne odmiany kocimiętki. Pędy skraca się o około jedną trzecią długości. Do usunięcia są przeschnięte i przekwitnięte kwiatostany. Standardowo usuwa się także pędy chore, uszkodzone i kładące się po podłożu. Po zabiegu przycinania kocimiętce przyda się wzmocnienie nawozem.
Czytaj też: Co grozi rolnikom za jazdę z hederem po drodze? Policja i resort o prawie w 2025
Letnie przycinanie hostów
Funkie czyli hosty to przykład typowo letnich roślin, które wymagają cięcia zaraz po zakończeniu okresu kwitnienia. Hosty kwitną zazwyczaj intensywnie, ale równie szybko przekwitają. Usuwanie na bieżąco suchych kwiatostanów daje roślinie energię na wytworzenie liści i pąków. Zapobiega też przyciąganiu patogenów, szczególnie w sezonie z dużą ilością opadów. Szybkie cięcie funkii warto wykonać, gdy kwiaty w widoczny sposób zaczynają usychać. Kwiatostany obcina się nisko, uważając, aby nie uszkodzić pędów.